Ładny ogród, który cieszy oczy i zapewnia przyjemny relaks, to marzenie niejednego właściciela domu. Nie bez przyczyny coraz więcej ludzi decyduje się na zatrudnienie fachowców, a więc architektów krajobrazu, którzy wykonają projekt profesjonalnie i zgodnie z najlepszą wiedzą. Jeśli jednak nie stać Cię na taki wydatek, przedstawiamy kilka rad, zgodnie z którymi będziesz mógł własnoręcznie zająć się swoim kawałkiem ziemi.

1. Postaw na rośliny szybkorosnące

Pierwsze lata ogrodu to zwykle tylko oczekiwanie na efekty, a więc wzrost sadzonek. Nie możemy więc postawić na drzewa i krzewy, które w pełnej krasie zobaczą dopiero nasze dzieci i wnuki. Porzuć zatem ambicje posiadania w swym ogródku dębów na rzecz bylin roślin jednorocznych, jak ostróżki, słoneczniki, dzielżany czy astry nowoangielskie. Niektóre krzewy osiągają nawet 2 metry wysokości w bardzo szybkim tempie, co może w oczekiwany sposób uprzyjemnić widok z tarasu.

2. Zadbaj o trawę

Zielona i soczysta trawka to niewątpliwa przyjemność dla bosych stóp, ale też miły widok. Aby jednak osiągnąć taki pejzaż, trzeba zakupić wysokiej jakości nasiona, które należy potem nawozić, regularnie podlewać i strzyc. To nie jest łatwe zadanie, choć zaangażowanie przyniesie rezultaty.

3. Nie zapomnij o ścieżkach

Jeśli od razu nie zaplanujesz ścieżek w oczekiwanym miejscu, później możesz mieć kłopot z wygospodarowaniem na ten cel odpowiedniej przestrzeni. Rośliny, krzewy i drzewa szybko się rozrastają, a system korzeniowy może nieco przeszkodzić w położeniu kostki brukowej czy innego rodzaju ozdobnego podłoża. Ścieżki zbuduj więc w pierwszej kolejności, zgodnie z potrzebami domowników, a dopiero później sadź to, co zielone.

4. Mniej znaczy lepiej

Na koniec nie przesadź z nadmiarem gatunków roślin i krzewów, ponieważ trudno będzie Ci o nie zadbać. Na dodatek nie wszystkie mogą efektywnie wzrastać w swoim bliskim sąsiedztwie. Pamiętaj więc o minimalizmie, bo to może być kluczem do osiągnięcia harmonijnej przestrzeni.

Nie bardzo wiesz jak za to się zabrać? Oddaj pracę w ręce specjalistów i zajrzyj na: http://rododendrony.com.pl/urzadzanie-ogrodow