Fot. Bosch

W ręcznych pilarkach tarczowych napęd akumulatorowy pojawił się stosunkowo późno, a potem dość długo nie zapewniał im wystarczającej mocy. Obecnie jednak już niemal nie ustępują modelom zasilanym z sieci 230 V, a przy tym mają niepodważalną zaletę elektronarzędzi akumulatorowych – pozwalają na pracę bez kłopotliwego kabla i związanych z nim ograniczeń.

Marian Kozłowski

Akumulatorowe_pilarki_tarczowe_2_Metabo

Ręczne pilarki tarczowe z zasilaniem akumulatorowym sa niemal tak samo wydajne jak modele zasilane z sieci 230 V. Fot. Metabo

Zalety

Dzięki dość już wysokiej, przekraczającej 500 W mocy silników akumulatorowych, napędzane nimi amatorskie pilarki osiągają dziś wydajność analogicznych urządzeń sieciowych, a górują nad nimi komfortem użytkowania. W przypadku modeli dla majsterkowiczów jest to dolny zakres porównywalnej wydajności, lecz w amatorskiej praktyce jest on całkowicie wystarczający.

Wady

Przy każdej jednak mocy i pojemności akumulatorów czas ciągłej pracy narzędzia pozostaje ograniczony. Jeśli więc planowane roboty polegają głównie na powtarzalnym, wykonywanym w tym samym miejscu, cięciu takich samych lub podobnych materiałów, to mniej kłopotliwe w użyciu okazują się ręczne pilarki tarczowe zasilane z sieci, albo wręcz urządzenia stacjonarne.

Kryteria wyboru

Akumulatorowe_pilarki_tarczowe_2_Metabo

Przy pracach wymagających większej wydajności i szybkości cięcia sprawdzają się modele z akumulatorem o napięciu 18 V i większym. Fot. Metabo

Model silniejszy i wyposażony w tarczę o większej średnicy z zasady pracuje wydajniej, lecz ręczne prowadzenie narzędzia nie pozwala w pełni wykorzystać zbyt wysokiej, teoretycznej szybkości cięcia, a jego głębokość przekraczająca 3 cm rzadko bywa rzeczywiście potrzebna. Warto więc zwracać uwagę nie tylko na te podstawowe parametry techniczne, gdyż często inne okazują się od nich ważniejsze.
Są modele słabsze, przystosowane konstrukcyjnie do ograniczonego zakresu zadań, a jednak zdolne przy napięciu 10,8 V i pojemności 1,3 Ah ciąć materiały drzewne i drewnopochodne na głębokość 25,5 mm, co pozwala przycinać prostopadle deski calowe, a pod kątem 45º grube na 16,5 mm. Akumulator wymaga wprawdzie częstego doładowywania, ale w pracach amatorskich ma to mniejsze znaczenie.
Znacznie mocniejsze i szybsze są modele zasilane napięciem 18 V. Przy tarczach o średnicy 165 mm, obracających się z prędkością 3700 obr./min., uzyskują one głębokość prostopadłego cięcia do 55 mm.
W niektórych dużych modelach tarcze mają średnice jeszcze większe (174 lub 184 mm), czyli umożliwiające zwiększenie o kilka dodatkowych milimetrów głębokości cięcia prostopadłego i ukośnego.
Dla komfortu użytkowania ważna jest jak najmniejsza masa urządzenia uzyskiwana dzięki stosowania akumulatorów litowo-jonowych i materiałów konstrukcyjnych ze stopów lekkich.
Zaletą ważną dla bezpieczeństwa pracy są elektroniczne hamulce tarczy i blokady wrzeciona, umożliwiające szybką i łatwą (często bezprzyrządową) jej wymianę.

Akumulatorowe_pilarki_tarczowe_2_Metabo

Akumulatorowe pilarki tarczowe dają nieporównywalną swobodę pracy. Fot. Metabo

Zasady użytkowania

Tarczę pilarki należy prowadzić wyłącznie wzdłuż linii prostych. Przy wykonywaniu skośnych krawędzi niezbędne są uprzednie obliczenia maksymalnej grubości materiału przy danym kącie pochylenia tarczy (przy cięciu prostopadłym 90° jest ona ok. 1,5 raza większa niż przy skosie 45°.
Intensywność usuwania trocin spomiędzy rozdzielanych części materiału, czyli uzyskiwana w jednostce czasu długość przecięcia, rośnie wraz z liczbą zębów tarczy i jej prędkością obwodową, zależną z kolei od średnicy i częstotliwości obrotów.
W doborze zamiennych tarcz tnących najbezpieczniej jest ograniczyć się do oryginalnego (podstawowego i opcjonalnego) ich asortymentu zalecanego do danego modelu urządzenia. Wszelkie zmiany średnicy tarczy, a więc liniowej prędkości cięcia nie dają tu bowiem zadowalających efektów. Wyposażenie podstawowe z reguły przeznaczone jest do cięcia drewna i płyt drewnopochodnych, a ewentualną możliwość obróbki takich materiałów jak laminaty i płyty bakelitowe, metale kolorowe i plastiki, zapewniają tylko specjalne wersje uzębienia, dopuszczalne dla danego modelu.
Zęby tarcz tnących wykonane z węglików spiekanych nie nadają się do amatorskiego ostrzenia, ani innych metod regeneracji. To samo dotyczy zębów ze stali narzędziowej odznaczających się specjalnymi kształtami lub nietypowym rozmieszczeniem, np. typu HANIBAL do cięcia naturalnego drewna wzdłuż włókien.

Przegląd rynku:

Akumulatorowe pilarki tarczowe

Artykuły pokrewne:

Tarcze pilarskie