Balustrady to element znajdujący się niemal w każdym domu. Pełnią funkcję zabezpieczającą przed upadkiem ze schodów czy balkonu, a także ładnie się prezentują, nadając budynkom i wnętrzom indywidualnego charakteru. Biorąc pod uwagę styl i potrzeby właścicieli odpowiednio dobierane są poręcze wykonane ze stali nierdzewnej, drewna lub szkła. O tym czym się różnią i którą z nich najlepiej wybrać dowiesz się czytając nasz poradnik.

Z jakiego materiału wykonać barierki zewnętrzne

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, do wyboru mamy trzy rozwiązania, które dodatkowo mogą być wzbogacone konkretnymi elementami zależnymi od zleceniodawcy. Każdy z wariantów, doda budynkowi indywidualnego charakteru i stylu. Ich wyjątkowy wpływ na wygląd zauważysz dopiero po zakończeniu montażu balustrad w swoich wnętrzach czy na zewnątrz na balkonie czy schodach. Przed wyborem odpowiedniego dla siebie rozwiązania dokładnie zastanów się czy interesuje cię raczej styl tradycyjny i elegancki czy może nowoczesny. Oto czym różnią się konkretne rodzaje balustrad i kiedy należy je wybrać:

Stal nierdzewna

Balustrady ze stali nierdzewnej to odpowiedni wybór dla każdego, kto ceni sobie funkcjonalność, estetyczny wygląd oraz dozę nowoczesności. Doskonale sprawdzają się zarówno jako dodatek do domów prywatnych jak również budynków użyteczności publicznej. Poręcze nierdzewne pochodzące od odpowiedniego producenta są gwarancją funkcjonalności przez wiele lat użytkowania. Barierki zewnętrzne wykonane z tego materiału charakteryzuje duża trwałość i odporność na niekorzystne warunki atmosferyczne. Jak sama nazwa mówi nie rdzewieją i zachowują estetyczny wygląd, dzięki czemu nie będziesz musiał wymieniać ich co kilka lat. Dodatkowo, poręcze tego typu stosowane są na basenach, gdzie kontakt z wodą mają niemal ciągle. Jeżeli martwisz się ich „zimnym wyglądem”, możesz zastosować różne rozwiązania, które nieco go złagodzą. Dodatek drewna ociepli ich wizualny wygląd, doda elegancji i ponadczasowości. Dodatkowo, producenci oferują następujące rozwiązania:

  • poręcze okrągłe polerowane i szlifowane,
  • poręcze kwadratowe polerowane i szlifowane,
  • poręcze z wypełnieniem z szyby hartowanej.

Wykonane ze stali nierdzewnej konstrukcje nie muszą mieć prostego schematu. W odpowiedniej firmie wykonasz do swojego domu barierki o różnych kształtach. Jedną z nich jest firma Forgis oferująca balustrady nierdzewne i akcesoria do nich. Tego typu rozwiązanie nie wymagają odpowiedniej konserwacji, a do zachowania estetycznego i ładnego wyglądu wystarczy je przetrzeć co jakiś czas, podczas robienia porządków.

okrągła balustrada ze stali nierdzewnej

Drewno

Drewniane poręcze są idealne dla wielbicieli tradycjonalizmu i elegancji. Świetnie prezentują się zarówno w przypadku budynków drewnianych jak i murowanych, ocieplonych. O ponadczasowości drewna wie chyba każdy, ten materiał z pewnością nigdy się nie znudzi i zawsze znajdzie swoich zwolenników. Wykonane z naturalnych materiałów idealnie spełniają swoją funkcję i dodają wnętrzom oraz budynkom ciepłego charakteru. Drewno jest materiałem przyjaznym dla środowiska i człowieka, dlatego wielbiciele ekologii często decydują się na zastosowanie go również w formie barierek. Mnogość dostępnych gatunków drewna, pozwala wybrać rozwiązanie odpowiednie dla siebie.

Drewniane rozwiązania choć piękne, mają jednak swoje wady. Aby mogły zachwycać swoim wyjątkowym kunsztem i estetyką wykonania muszą zostać wyprodukowane u dobrych fachowców. Aby wykonać naprawdę piękną poręcz z drewna potrzebna jest artystyczna dusza, doświadczenie, wiedza, praktyka i odpowiednie umiejętności manualne. Zadanie powinieneś zlecić więc zaufanemu rzemieślnikowi. Pamiętaj również, że drewniane poręcze są wrażliwe na wilgoć i inne czynniki, będziesz musiał więc poddawać je co jakiś czas renowacji i impregnacji.

drewniany balkon

Szkło

Szklane balustrady pod względem wizualnym charakteryzują się delikatnością i subtelnością. Idealnie sprawdzają się dla budynków nowoczesnych, dodają całej konstrukcji lekkości i dodatkowo zabezpieczają przed upadkiem z wysokości. Szklane konstrukcje, są przyjazne dzieciom, dzięki nim będziesz mógł czuć się pewnie i spokojnie kiedy Twoja pociecha postanowi wyjść na balkon.

Producenci takich rozwiązań oferują konstrukcje wykonane z wytrzymałego, hartowanego i laminowanego szkła, oznacza to między innymi, że bardzo ciężko będzie go stłuc. Niestety, jeżeli do takiego zdarzenia dojdzie, jest to bardzo niebezpieczne, szkło rozpadnie się na milion ostrych kawałeczków, powodując spore zagrożenie.

szklany balkon

Montaż elementów

Montaż poszczególnych elementów balustrad zarówno w przypadku stali nierdzewnej, drewna czy szkła powinien odbywać się w sposób profesjonalny i spójny. Odpowiednie dopasowanie elementów to niemal podstawa odpowiedniej funkcjonalności. Montaż słupków poręczy wymaga odpowiedniej techniki i precyzji. Tutaj nie można pominąć żadnego nawet najdrobniejszego szczegółu. Balustrada balkonowa powinna zostać zamontowana stabilnie i pewnie, aby nie przewrócił jej silny wiatr.

Najczęściej decydujemy się na mocowanie od góry, nowoczesne rozwiązania dają jednak jasno do zrozumienia, że kolejne umieszczanie elementów od czoła balkonu lub od spodu płyty da efekt zdecydowanie lepszy. Montując od dołu zmniejszymy ryzyko przeciekania i precyzyjnie dopasujemy poszczególne komponenty poręczy.

Ważna wskazówka:
Mocowanie konstrukcji powinno odbyć się przed wykończeniem balkonu. Unikniemy w ten sposób niepotrzebnych zniszczeń i poprawek płyty tarasowej.

Do mocowania elementów niezbędne będą odpowiednie kotwy pozwalające na stabilne zamocowanie elementów. Kotwy, powinny zostać solidnie osadzone w żywicy, następnie do nich przytwierdzamy słupek balustrady.

Nie zapomnij o hydroizolacji. Szczególną uwagę powinieneś zwrócić na miejsce w którym słupek łączy się z elementami kotwiącymi. Istotne jest aby wykonać całe zadanie po wywierceniu otworów na kotwy.

Jeżeli z tym już sobie poradziłeś, możesz przystąpić kolejno do mocowania elementów. Przebieg prac zależał będzie od tego jaki wariant wybrałeś, czy będą to balustrady ze stali nierdzewnej, drewna czy może szkła.

Wykonawstwo i montaż – samodzielnie czy z firmą

Zarówno wykonawstwo jak i sam montaż elementów balustrad powinien zostać wykonane przez doświadczoną i solidną firmę. Oczywiście całość zadania możesz wykonać na własną rękę – samemu zespawać i zamontować elementy konstrukcji w miejscu docelowym. Pamiętaj jednak, że w takim przypadku nie będziesz mógł zgłosić reklamacji i usterkę wywołaną przeoczeniem lub niedokładnością będziesz musiał naprawić sam. Droższą, jednak praktyczniejszą i bezpieczniejszą opcją jest wynajęcie firmy, która wykona za nas zadanie. Korzystając z usług specjalistów masz pewność, że każdy z elementów został odpowiednio przymocowany, zabezpieczony i oddany do użytku w należytym stanie.

Ceny balustrad

Cennik elementów balustrad balkonowych uzależniony jest od rozmiaru, materiału, zastosowanych rozwiązań, a także regionu gdzie zostały wykonane. Oto przykładowe ceny balustrad 2018 roku w województwie podkarpackim, małopolskim i śląskim:

przykładowe ceny balustrad

Wybierając odpowiednią barierkę na balkon powinniśmy kierować się nie tylko własnymi upodobaniami ale również jej funkcjonalnością i bezpieczeństwem. Różnorodność możliwości dostarcza nam sporo opcji montażu komponentów i doboru dodatkowych elementów wykończenia, a także poszczególnych akcesoriów. Dobrze wybrana barierka doskonale spełni swoją funkcję zarówno pod względem funkcjonalnym jak również wizualnym.