Fot. domidrewno.pl

Za pomocą bejcy można w prosty sposób uszlachetnić np. tanie meble z drewna sosnowego. Ich powierzchnie zyskają naturalny piękny wygląd, a rysunek słojów będzie odpowiednio wyeksponowany.

Jeśli chcemy zabarwić powierzchnię drewna, ale rysunek słojów ma być widoczny, możemy zastosować bejcę. Lidia Ostaszewska z portalu domidrewno.pl w filmie poradnikowym pokazuje, jak dobierać i stosować bejce do drewna.

Bejcowanie większych powierzchni zawsze niesie ze sobą ryzyko, że drewno, którego struktura nie jest jednorodna, nie zabarwi się równomiernie. Dlatego zwykle bejcuje się niewielkie powierzchnie, np. odnawiane meble rozkłada się na możliwie najmniejsze elementy, a części nowych – przed montażem.

Bejce

Plusy

  • Mieszając ze sobą bejce o różnych kolorach, można uzyskać wiele odcieni.
  • W przypadku bejc na bazie rozpuszczalników nie trzeba moczyć i ponownie szlifować pomalowanego drewna.
  • Pobejcowaną powierzchnię można poddawać dowolnej dalszej obróbce.

Minusy

  • Pracochłonne nakładanie.
  • Powłoka nie chroni drewna, trzeba ją polakierować.

Odpowiednie pędzle

Do bejcowania używa się pędzli z włosiem zamocowanym za pomocą opaski z tworzywa sztucznego (kolor niebieski), ponieważ zawierające ługi bejce wchodzą w reakcję chemiczną z metalami.

Jak bejcować

Najważniejsze jest staranne przygotowanie powierzchni drewna przed bejcowaniem. Należy ją zwilżyć letnią wodą. Drewniane włókna wchłaniają wilgoć i schnąc, podnoszą się. Gdy drewno wyschnie, górna część włókien pozostaje uniesiona, dzięki temu można je ponownie oszlifować na gładko. Jeśli wcześniej nie nawilżymy powierzchni, włókna wchłoną wilgoć z bejcy i nastroszą się. Pobejcowanej powierzchni nie uda się oszlifować na czysto, a widoczny na niej wzór nie będzie estetyczny.

Jeśli chcemy uzyskać powierzchnię o szczególnie szlachetnym wyglądzie, po pierwszym szlifowaniu drewno ponownie nasączamy wodą, by mogły napęcznieć dalsze włókna. W ten sposób po ostatecznym szlifowaniu uzyskamy idealnie gładką powierzchnię.