Jesienią i zimą częściej myślimy o ciepłych wnętrzach i długich wieczorach. Łakniemy przytulnej atmosfery w blasku świec i lamp. Jeżeli jesteśmy skłonni do przemeblowania naszej przestrzeni, to myśli i zamiary często właśnie krążą wokół nastrojowego oświetlenia.

O tym, jak ważny jest wybór właściwego oświetlenia, przekonał się każdy, kto samodzielnie, bez pomocy fachowców, urządzał swój dom. Okazuje się, że dobór odpowiednich rozwiązań może stanowić nie lada wyzwanie, zwłaszcza, że lampa, która zachwyciła nas w sklepie, postawiona w wymarzonym przez nas miejscu w sypialni czy salonie, już tak nie zachwyca… Brzmi znajomo, prawda? Może więc warto skupić się na niezawodnej klasyce lub pójść w stronę glamour, gdzie w aranżacji wnętrza wolno nieco więcej?

W blasku pięknych stołowych lamp

Fot. rawdecor.pl

Lampa to światło i dekoracja

Oświetlenie główne w każdym pomieszczeniu ma dostarczyć taką ilość światła, żeby wszyscy domownicy czuli się w nim komfortowo, a to oznacza zróżnicowane oświetlenie w zależności od przeznaczenia danej strefy we wnętrzu. Miejsca pracy oświetlamy oczywiście mocniej, miejsca relaksu delikatniej. Oprócz funkcji doświetlającej, lampy pełnią rolę dekoracyjną – i to niebagatelną. Właściwie dobrana lampa może wspaniale wyróżnić te części mieszkania, które chcemy podkreślić, a źle umiejscowiona, „kłócąca” się wyraźnie ze stylistyką pomieszczenia – może wręcz pogrzebać cały efekt wizualny. Dzieje się tak dlatego, że wartości estetyczne lamp stoją już na równi z funkcją użytkową – mogą one być minimalistycznym, nowoczesnym przedmiotem, ale też starym, zabytkowym dziełem sztuki. Liczba osiągalnych przy ich pomocy efektów aranżacyjnych jest nieograniczona.

Lampy stołowe

Mogą zdobić stół, biurko, stać na komodzie lub nocnym stoliku. Mają pewną wspaniałą dla dekoratorów wnętrz cechę – zazwyczaj nie pełnią głównej funkcji oświetleniowej w pomieszczeniu, więc w wielu przypadkach można skupić się bardziej na ich walorach estetycznych. Zwykle ich rolą jest tworzenie nastroju, wyznaczanie strefy wypoczynku, bądź wyraźniejsze oświetlenie jedynie wybranego, niewielkiego obszaru. Wyjątkiem może być sypialnia, gdzie często te niewielkie lampy stojące stanowią główne źródło światła, ale jest to pomieszczenie, od którego zazwyczaj oczekujemy właśnie takiego nastrojowego oświetlenia.

rawdecor-pl-lampy-ceramiczne

Fot. rawdecor.pl

Ponadczasowa klasyka

O zaletach takiego wyboru nie trzeba nikogo przekonywać. Klasyczne wzory lamp wędrują przez kolejne lata i przemijające mody, broniąc się bez trudu i wygrywając z nowoczesnością. Prostota i elegancja, choć – w miarę upływu lat – w delikatnie zmienianych odsłonach, jest nieprzemijająca i stanowi świetny wybór na całe dekady. Wszystkie salony w stylu dworkowym, pałacowym, francuskim czy urządzone w stylistyce nowoczesnej klasyki świetnie ozdobią te i podobne im lampy.

rawdecor-lampy-klasyczne

Fot. rawdecor.pl

Lampy w stylu glamour

Styl zwany glamour jest specyficzny i dość łatwo rozpoznawalny na pierwszy rzut oka – to szkło, błysk, światło, kryształy, czerń, biel, srebro, złoto – to, często ekstrawagancka, stylistyka, która kocha przepych i luksus. Choć – oczywiście – trudno niekiedy dany model lampy przyporządkować wyłącznie jednemu stylowi, poniższe propozycje są glamour i świetnie nadają się zarówno do „pałacowych”, jak i nowoczesnych, a nawet awangardowych wnętrz. Wszystko zależy od dopasowania pozostałych elementów wystroju.

rawdecor-pl-lampy-glamour

Fot. rawdecor.pl