Artykuł sponsorowany

Borówka jest bardzo popularnym owocem, występującym w różnych odmianach. Największą z nich jest borówka Chandler. Jej krzewy uprawia się zarówno w domowych ogrodach, jak i uprawach przemysłowych. Jest to jedna z najpopularniejszych odmian borówki. Jej uprawa nie jest wymagająca, a krzewy są bardzo wytrzymałe. Należy jednak zadbać o jakość podłoża pod uprawę.

Specyfika krzewu

Krzew borówki Chandler osiąga wysokość około półtora metra. Jest on wyjątkowo gęsty i rozłożysty, a jednocześnie bardzo wytrzymały. Jeżeli uprawiany jest na słonecznym terenie, w żyznej i kwaśnej glebie, jest w stanie bardzo obficie obrodzić. Niekiedy z jednego krzewu można zebrać nawet 8 kg owoców. Owoce pojawiają się w okresie od lipca do września. Borówki Chandler są bardzo duże (potrafią osiągnąć nawet 2,5 cm średnicy), a przy tym są równomiernie okrągłe. Pod jasnoniebieską skórą kryje się słodki, zielony miąższ. Te soczyste owoce świetnie sprawdzają się jako dodatek do różnego rodzaju deserów. Są szczególnie cenione z uwagi na łatwość przechowywania. Dlatego też dobrze sprawdzają się w uprawach przemysłowych. Można spożywać je na surowo oraz w formie przetworzonej. Owoce borówki Chandler stanowią cenne źródło witaminy A oraz witamin z grupy B. Posiadają w swoim składzie również fosfor, wapń, potas oraz sód. Pomagają usunąć z organizmu wolne rodniki, obniżają poziom cholesterolu oraz obniżają ryzyko rozwoju chorób nowotworowych oraz chorób serca. Sprzyjają również uregulowaniu gospodarki hormonalnej.

Jak uprawiać borówkę Chandler?

Krzewy borówki Chandler uprawia się zarówno w domowych ogrodach, jak i na skalę przemysłową. Nabywa się je w doniczkach. W przypadku upraw amatorskich, sadzonki należy sadzić w rzędzie co 1,5 m, przy czym odległość między rzędami powinna wynosić 2 m. W przypadku większych plantacji, na których odbywa się ręczny zbiór, należy ją zwiększyć do 3 m, a przy maszynowym zbiorze  – do 3,5 m. Aby krzewy wyrosły dorodne i dawały duże owoce, należy posadzić je tuż obok innych upraw oraz zapylić. W tym celu stosuje się pyłki takich odmian jak Bluecrop, Bluegold, Nelson oraz Blueray. Konieczne są oczywiście jeszcze owady zapylające, przenoszące pyłek z jednego krzewu na drugi. Dlatego w przypadku większych plantacji konieczne jest zapewnienie odpowiedniej ilości pszczół i trzmieli. Borówkę Chandler wyróżnia wysoka odporność na mrozy – jest ona w stanie przetrzymać nawet trzydziestostopniowy mróz. Powinna być uprawiana w żyznej i przepuszczalnej glebie, w miejscu osłoniętym od wiatru i dobrze nasłonecznionym. Krzewy są bardzo wrażliwe na nawozy z dużą ilością azotu.