Każdy, kto mieszka w domu jednorodzinnym, który nie ma możliwości podłączenia się do sieci ciepłowniczej, wie, że zapewnienie domownikom komfortu cieplnego oraz ciągłego dostępu do ciepłej wody bywa problematyczne. Piece starego typu to zanieczyszczenia i ryzyko ulatniania się śmiercionośnego czadu. O nowoczesnych rozwiązaniach zaś często wiemy zbyt mało, przez co uznajemy, że nie są dla nas dostępne. To błąd. Poznajmy lepiej nowoczesną technologię grzewczą, którą możesz wykorzystać w swoich czterech ścianach.

Kotły kondensacyjne – ekologiczne i skuteczne ogrzewanie całego domu

Kotły kondensacyjne to rodzaj pieca, który wykorzystuje skraplanie pary wodnej do produkowania energii cieplnej. Jak to wygląda w praktyce? To bardzo proste – spalanie gazu powoduje wytwarzanie się pary wodnej, która skrapla się oddając swoje ciepło do instalacji c.o. Ten rodzaj ogrzewania posiada wiele zalet. Przede wszystkim jest czysty i bezpieczny. Zapomnij o wynoszeniu popiołu czy zanieczyszczaniu powietrza. Co więcej, tego rodzaju piece charakteryzują się także cichą pracą, co jest ich dodatkową zaletą. Warto również dodać, że ten rodzaj ogrzewania cechuje się naprawdę wysoką wydajnością – dobrej klasy kotły kondensacyjne wyróżniają się efektywnością energetyczną mogącą wynosić aż do 94%.

Decydując się na zakup kotła, warto sprawdzić z jakiego materiału został wykonany. Najlepszym wyborem są bowiem te stworzone ze specjalnego stopu aluminiowo-krzemowego, z dodatkiem magnezu odpornego na korozję. Dzięki temu codzienny kontakt z parą wodną nie wpływa negatywnie na żywotność kotła. Wysokiej jakości kotły kondensacyjne w wielu różnych wariantach i wymiarach znajdziesz pod adresem http://junkers.pl/produkty/kotly/kotly-kondensacyjne/.

Gazowe podgrzewacze wody – gdy potrzebujesz ciepła

Kolejnym rozwiązaniem, które idealnie sprawdza się w przypadku, gdy nie chcemy ogrzewać całego domu, a jedynie mieć dostęp do ciepłej wody, są gazowe podgrzewacze przepływowe, czyli kultowe już „junkersy”. Obecnie są to całkowicie bezpieczne, nowoczesne urządzenia, które wykorzystują spalanie gazu do nagrzewania wody przepływającej przez komorę spalania. Zaletą tego typu sprzętów są ich stosunkowo niewielkie wymiary, dzięki którym z powodzeniem mogą zostać zainstalowane w każdej łazience. Co więcej, nowoczesne gazowe podgrzewacze wyposażone są w funkcjonalne wyświetlacze, które ułatwiają podgrzewanie wody dopasowane do naszych potrzeb. Nie musimy również obawiać się o ryzyko ulatniania się spalin – system ich odprowadzania jest bowiem zaprojektowany tak, by maksymalnie zwiększyć bezpieczeństwo użytkowania. Jeśli chcesz wiedzieć więcej o funkcjach podgrzewaczy gazowych, koniecznie odwiedź stronę: http://junkers.pl/produkty/przygotowanie-cwu/gazowe-podgrzewacze-przeplywowe/.

Na co warto zwracać uwagę wybierając rozwiązania do swojego domu?

Niezależnie od tego, czy decydujesz się na zakup kotła kondensacyjnego, czy też stawiasz na gazowe podgrzewacze wody, musisz pamiętać, że powinny być to urządzenia solidne, trwałe i funkcjonalne, które zapewnią ci nie tylko ciepło, ale również bezpieczeństwo. Dlatego też nie warto stawiać na wyroby nieznanych producentów, którzy mogą korzystać z gorszej jakości komponentów, a tym samym narazić cię na niebezpieczeństwo.

Dokładnie sprawdzaj też parametry urządzenia i nie bój się zadawać pytań. Dzięki temu unikniesz sytuacji, w której piec, na zakup którego się zdecydujesz, będzie miał zbyt małą moc na ogrzanie całego twojego domu. Zwracaj uwagę przede wszystkim na moc danego urządzenia oraz jego wydajność.

Niezawodność? Tak, ale musisz o nią dbać.

Piec kondensacyjny to nowoczesne i funkcjonalne urządzenie, które może posłużyć ci przez długi czas. Jak każde inne jednak wymaga od ciebie dbałości o jego sprawność. Kluczowe znaczenie ma wykonywanie corocznych prac konserwacyjnych, dzięki którym znacząco przedłużamy żywotność kotła. Jak powinien wyglądać taki przegląd? Jak twierdza specjaliści z portalu 123 Budujemy: „Podstawą jest oczywiście ocena stanu kotła – sprawdzenie jego szczelności, stanu zużycia, poszczególnych elementów oraz sprawdzenie wszystkich funkcji pieca. Kolejnym krokiem, jaki należy podjąć, jest dokładne wyczyszczenie wszystkich elementów. Jeśli okaże się to konieczne, należy zdecydować się także na drobne prace naprawcze i konserwacyjne, takie jak: wymiana uszczelek, wymiana dyszy olejowej, wymiana filtra czy wkładki filtra wodnego.” Więcej informacji na temat posezonowej konserwacji znajdziesz na stronie https://123budujemy.pl/sezon-grzewczy-dobiega-konca-sprawdz-jak-zadbac-o-swoj-piec/.

Podsumowując, obecnie piece opalane węglem to przeżytek, z którego warto rezygnować. Nie tylko ze względu na rosnące ceny opału, ale również problem ze smogiem, który zaczyna dotykać praktycznie cały nasz kraj, a do nasilenia którego przyczyniamy się wszyscy. Nowoczesne kotły kondensacyjne oraz przepływowe podgrzewacze wody to idealne rozwiązanie, które łączy w sobie niezawodność i bezpieczeństwo. Warto mieć to na uwadze, poszukując idealnych rozwiązań do swojego domu.