Posiadanie własnego domu czy mieszkania wiąże się czasem z koniecznością dokonania drobnych napraw. Wiele problemów rozwiązać można samemu, a wystarczy do tego odpowiednio wyposażony warsztat.

Nie zawsze opłaca się wzywać fachowca

Pękła Ci rura w mieszkaniu i zalewasz sąsiadów? Niemal codziennie przepalają się w Twoim domu bezpieczniki? Nie ulega wątpliwości, że takie zdarzenia wymagają interwencji specjalisty w danej dziedzinie. Co jednak zrobić, jeżeli do powstrzymania kapania z kranu wystarczy wymiana uszczelki w baterii lub gdy chcesz powiesić nowy żyrandol w miejscu starego? To przecież proste, sięgasz więc po narzędzia.

Chociaż drobne usterki i wypadki są kłopotliwe, stwarzają doskonałą okazję do uzupełnienia i uporządkowania swojego domowego warsztatu. Od czego zacząć? Gdzie przechowywać narzędzia, aby w razie konieczności mieć je pod ręką?


organizer, skrzynka narzędziowa i mobilny warsztat marki Keter

Skrzynka narzędziowa, czyli wszystko w jednym miejscu

Można się oczywiście umówić z pozostałymi domownikami, że narzędzia przechowywać będziecie w wyznaczonej do tego szafce lub szufladzie. Takie rozwiązanie może się świetnie sprawdzić przy kilku kluczach i śrubokrętach, ale gdy jest ich więcej, nie będzie ono ani funkcjonalne, ani estetyczne. Dla lepszej organizacji warto zatem wyposażyć się w odpowiednią skrzynkę narzędziową.

Przy zakupie skrzynki narzędziowej łatwo o brak umiaru, warto przed decyzją przejrzeć sklepy internetowe takie jak panmajster.pl by zapoznać się z modelami. Możesz nabyć prawdziwy mobilny warsztat, który owszem, będzie funkcjonalny i pojemny, ale przy tym drogi i zajmujący dużo miejsca. Jeżeli mieszkasz w centrum dużego miasta i nie potrzebujesz nawet samochodu, czy będziesz w stanie wypełnić chociaż część przegródek w takiej skrzyni? Dobierz ją, mając na uwadze swoje potrzeby.

W wymienionej wcześniej sytuacji wystarczająca dla Ciebie będzie nieduża i przenośna skrzynka z organizerami i przegródkami, którą kupisz już za kilkadziesiąt złotych. Jeżeli jednak jesteś rowerzystą, wiesz zapewne, że lista przydatnych narzędzi się wydłuża, a dla majsterkowiczów chcących samemu zadbać o swoje auto lub motocykl, skrzynia będąca mobilnym warsztatem będzie dobrym pomysłem.


Technican Box marki Keter

Pomocy, moja skrzynia jest pusta!

W skrzynce domowego majsterkowicza nie może zabraknąć młotka i kompletu gwoździ. Nawet, jeżeli nie masz zamiaru samodzielnie wykonywać żadnych napraw, to z pewnością nie będziesz wzywał pomocy do powieszenia obrazka. Do zamontowania półek na ścianie przyda się poziomica, dobrze jest też mieć pod ręką miarki – dłuższą rozwijaną i krótszą, składaną.

Podstawą jest także zestaw wkrętaków – śrubokrętów płaskich i krzyżakowych, najlepiej w kilku rozmiarach, bo użycie nieprawidłowego najczęściej skutkuje uszkodzeniem główki wkrętu. Wiertarka pomoże w przypadku ścian, w które nie można wbijać gwoździ. Po szczypce uniwersalne – czyli kombinerki – będziesz sięgał przy niemal każdego rodzaju pracach.

Do napraw hydraulicznych potrzebny Ci będzie klucz nastawny do rur, taśma teflonowa lub lniane pakuły do uszczelniania gwintów. Przyda Ci się także uniwersalny zestaw uszczelek oraz inny typ klucza nastawnego, tzw. francuz. Klucze płaskie mogą być użyteczne przy niektórych zaworach, a na pewno znajdą zastosowanie w garażu – przy rowerze lub innym pojeździe.

Przy prostych pracach elektrycznych przydatny będzie dobrze izolowany wkrętak elektrotechniczny oraz próbnik napięcia (przypominający mały śrubokręt). Oprócz wymienionych narzędzi w skrzynce warto mieć taśmę izolacyjną i kostki do połączeń elektrycznych. Przed przystąpieniem do jakichkolwiek napraw elektrycznych pamiętaj, aby zapoznać się z zasadami bezpieczeństwa dla tego typu czynności.