Artykuł sponsorowany

Jeśli szukasz sposobu na podkreślenie atrakcyjnego charakteru regałów, przeszklonych witryn czy tradycyjnych półek, ewentualnie szukasz sposobu na zwiększenie komfortu codziennego użytkowania szaf lub komód, wyposaż je w niezależny system oświetleniowy. To prostsze, niż myślisz. Do stworzenia takiego oświetlenia wykorzystuje się taśmy LED, dedykowane im zasilacze meblowe oraz specjalne profile aluminiowe do montażu i maskowania taśmy.

Rodzaje taśm LED

W sprzedaży znajdziesz wiele rodzajów taśm różniących się od siebie barwą i temperaturą światła, a także sposobem zasilania. Szczególnie istotny jest ten ostatni parametr, od niego bowiem zależy to, w jaki rodzaj zasilacza meblowego należy się wyposażyć. Taśmy 12V są tańsze, ale mniej trwałe i trudniej z ich pomocą stworzyć dekorację o większej długości (spadki napięcia na kilkumetrowej taśmie są wyraźne i psują efekt dekoracyjnego oświetlenia). W przypadku krótkich podświetleń taśma o napięciu 12V nie powinna sprawiać jednak najmniejszych problemów. Instalując kilka krótkich taśm, trzeba jeszcze pamiętać o zsumowaniu ich łącznej mocy – sięgamy po zasilacze meblowe o maksymalnej mocy nieco większej niż oczekiwany pobór energii przez zainstalowane w meblach taśmy.

Zasilacze i akcesoria montażowe

Do stworzenia efektownego systemu dekoracyjnego podświetlenia meblowego, prócz taśm LED, potrzebny będzie nam również odpowiedni zasilacz meblowy (12V lub 24V, o mocy około 10 procent większej niż maksymalna moc podłączonych do niego taśm) oraz estetyczny profil montażowy, który zamaskuje taśmę i pozwoli przytwierdzić ją do mebli w bezpieczny oraz wygodny sposób. Oczywiście przy tworzeniu dekoracyjnego oświetlenia z wykorzystaniem taśm ledowych potrzebny będzie także jakiś rodzaj włącznika (dotykowy, zbliżeniowy, ze ściemniaczem czy czujką ruchu PIR), ewentualnie dodatkowy kontroler umożliwiający sterowanie natężeniem lub barwą emitowanego światła. Dodatkowe elementy typu sterowniki, kontrolery i zasilacze meblowe instalujemy w miejscach niewidocznych, tak by ich obecność nie wpływała na pogorszenie estetyki dekoracyjnego podświetlenia mebli.

Choć wiele nowych mebli oferowanych jest już w zestawie z dedykowanym im podświetleniem dekoracyjnym, to jednak wciąż mamy możliwość jego prostej modyfikacji i dostosowania do własnych potrzeb. Wiedza na temat tworzenia systemów dekoracyjnego oświetlenia meblowego przyda się również wszystkim tym osobom, które chcą odnowić stare meble, uzupełniając je o elementy oświetlenia wewnętrznego czy efektowne podświetlenie przeszkleń i półek.