Wiele osób traktuje samochód jako swoją wizytówkę, a nawet powód do dumy. Wiedzą oni, że skorzystanie z myjni to jedynie półśrodek, a prawdziwe efekty zapewni im przede wszystkim mycie ręczne. To nic trudnego! Wystarczy dostęp do wody, wąż ogrodowy, wiadro, gąbka, szmata, szczotka, suche ręczniki, odpowiedni płyn i można zabierać się do pracy. Jak skutecznie umyć samochód?

Mycie samochodu to rzecz, wydawałoby się, tak prosta, że nie wymaga głębszej refleksji. Cóż, tego typu myślenie może być złudne. Dbając o higienę swoich czterech kółek, powinieneś pamiętać o kilku podstawowych regułach i znać odpowiedzi na podstawowe pytania. Oto one:

1. Czy można myć auto na posesji?

Zapewne wielu czytelników pamięta czasy, kiedy na parkingach przed blokami można było natknąć się na sąsiadów ochoczo szorujących swoje samochody. Zapach płynu do mycia aut uderzał po nosie, a piana gromadziła się w nierównościach terenu lub znikała w pobliskim trawniku. Na szczęście te czasu odchodzą już w niepamięć, a podobne sceny stanowią dziś raczej egzotyczne incydenty niż regułę. Większość właścicieli aut już dawno wie, że mycie samochodu możliwe jest wyłącznie w miejscu do tego przystosowanym, czyli na terenie myjni lub w przestrzeni ze specjalnymi odpływami brudnej wody (w żadnym wypadku nie są to studzienki kanalizacyjne wody deszczowej).

Czy można myć auto pod domem? Można, jednak pod warunkiem odprowadzania brudnej wody do kanalizacji (po przejściu przez osadnik) lub zbiorników bezodpływowych. Nie można odprowadzać ścieków z mycia samochodu bezpośrednio do zbiorników wodnych lub do ziemi.

2. Jak często myć auto?

Nie ma ścisłej reguły mówiącej o tym, jak często należy myć samochód. Najrozsądniej jest zatem robić to wtedy, kiedy jest to niezbędne. Niektórzy kierowcy twierdzą, że karoseria powinna być szorowana raz na miesiąc lub nawet raz na dwa tygodnie, jednak można przyjąć regułę: „myję auto wtedy, kiedy jest brudne”. Zapewniamy, że pojazd na tym nie ucierpi.

3. Czy można myć auto w zimie?

Mycie samochodu zimą, kiedy słupek rtęci spada poniżej zera, może być nieco problematyczne. Zamarzająca woda nie służy karoserii – podobnie różnice temperatur między powietrzem i płynem. Jak zatem poradzić sobie z niszczycielską solą, błotem czy brudnym śniegiem? Czy zimą myjnia jest jedynym wyjściem? Niekoniecznie. Odpowiednie środki, sprzęt i odrobina uwagi mogą zdziałać cuda nawet w najzimniejsze dni.

Jeżeli posiadasz własny garaż, większość czynności możesz wykonać w jego wnętrzu. Spryskaj felgi specjalnym preparatem, oczyść grill, logo i zagłębienia niewielkim pędzelkiem, nałóż środek nabłyszczający i umyj szyby pod dachem – jeżeli masz taką możliwość. Jeżeli myjesz samochód na zewnątrz, korzystając przy tym z płynu i wody, pamiętaj, żeby zabezpieczyć zamki, uszczelki oraz klapkę wlewu paliwa przed zamarznięciem. Następnie dokładnie wypłucz i osusz pojazd. A zatem, czy można myć auto na mrozie? Owszem, można. Trzeba jednak uważać. Jeśli tylko się da, lepiej poczekać do nastania dodatnich temperatur.

4. Czym umyć auto? Domowe sposoby

Czy wiesz, że wystarczy szampon do włosów (najlepiej przetłuszczających się) i woda, żeby skutecznie wyczyścić karoserię? Chcąc umyć samochód bez korzystania ze specjalistycznych środków, rozpuść 1/4 szklanki szamponu w 20 litrach ciepłej wody, a następnie dokładnie namydl samochód. W celu pozbycia się większych zabrudzeń skorzystaj ze szmatki i niewielkiej ilości nierozcieńczonego szamponu. Pamiętaj jednak, że twoim największym sprzymierzeńcem zawsze będzie urządzenie, którym rozprowadzisz po karoserii wodę pod ciśnieniem.

5. Jak nie myć auta?

Pytanie jak nie myć samochodu jest być może ważniejsze od tego, jak to robić. Przede wszystkim nie rób niczego na siłę. Nie szoruj powierzchni w celu zmycia martwych owadów, bo porysujesz karoserię. Staraj się nie używać do mycia starych szmat i gąbek, w których na pewno zebrały się ziarna piasku.

Nigdy, ale to nigdy nie myj samochodu w ostrym słońcu. Po pierwsze, jest to praktyka o fatalnych skutkach dla lakieru, a po drugie wysychająca woda z płynem pozostawia nieestetyczne smugi, których trudno się później pozbyć. Wracając do kwestii mycia zimą – staraj się nie robić tego na zewnątrz.

6. Czym umyć przednią szybę w samochodzie

Podobnie jak w przypadku karoserii, również tutaj wystrzegaj się zużytych szmat i gąbek. Chcąc uzyskać lśniącą taflę szkła bez nowych zarysowań i smug, sięgnij raczej po świeżo wyprane kawałki materiału. Płyn do polerowania szkła, pianka do szyb i stare t-shirty (wyprane!) to idealny zestaw. Jeżeli chcesz skorzystać ze specjalistycznych urządzeń, nie wahaj się użyć myjki do okien Kärcher WV – jest to urządzenie na tyle niezawodne i delikatne, że na pewno nie poczyni żadnych szkód.

7. Jak i czym umyć auto na posesji przed domem?

Kompleksowy poradnik od Kärcher: