Niepozorna, najczęściej jednokolorowa prostokątna tekturka, spotykana przy okazji zlecania oprawy prac plastycznych, potrafi znacząco zmienić wygląd obrazu, fotografii czy ilustracji. Passpartout, bo o nim mowa, jest starodawną formą dekorowania oprawianych obiektów, która – wraz z rozkwitem mody na piękne wnętrza – stopniowo powraca do łask. Czym w istocie jest passpartout i jakie korzyści wiążą się z jego użytkowaniem.

Passpartout – mała rzecz, a zmienia wszystko

Jeżeli sztuka, w tym fotografia, malarstwo, rysunek czy ilustracja, leżą w kręgu Twoich zainteresowań, na pewno doskonale wiesz, czym jest passpartout. Tym jednak, którzy po raz pierwszy w życiu spotykają się z tym terminem, należy się słowo wyjaśnienia. Passpartour (nazwa pochodzi z języka francuskiego) to niewielki kartonik wycięty najczęściej na kształt prostokąta, który umieszcza się w ramie oprawianego dzieła – zdjęcia, ilustracji czy obrazu. Sam w sobie stanowi dekorację i jest to jego główna funkcja. Innym ważnym zadaniem jest też oddzielanie powierzchni obiektu (dzieła sztuki, wydruku, fotografii, rysunku itp.) od bezpośredniego kontaktu z ramą. Zapobiega również kontaktowi obrazu ze szkłem.

Oprócz tego, starannie dopasowane i odpowiednio dobrane passpartout służy przyciągnięciu i skierowaniu uwagi oglądającego w kierunku elementu znajdującego się w centrum ramki lub nawet na określony element. Passpartout przyczynia się do stworzenia odpowiedniego kadru dla eksponowanego obiektu, dodając mu również odrobiny przestrzeni poprawiającej czytelność i widoczność w czasie jego oglądania. Generalnie, passpartout ma zwiększyć atrakcyjność wizualną wieszanej pracy.

Od kartonu po szlachetny jedwab. Rodzaje passpartout


Choć w polskich zakładach fotograficznych, firmach zajmujących się oprawą obrazów oraz sklepach z wyposażeniem wnętrz najczęściej spotyka się passpartout wykonane z kartonu wyciętego w kształcie prostokąta, osoby głębiej zainteresowane tematem znajdą informację także o innych możliwościach poprawy atrakcyjności wizualnej prac oprawianych w ramy.

Tradycja oprawiania prac w passpartout jest bardzo stara, dlatego wykształciło się w tej dziedzinie wiele różnych sposobów na wydobycie głębi I piękna wieszanego na ścianie dzieła. Choć najcześciej spotyka się gładkie passpartout, bardziej wytrwali poszukiwacze natkną się na ramki o nadrukowanych motywach i wzorach. W sprzedaży można dostać także passpartout zawierający dodatkowe element dekoracyjne w postaci uszlachetnienia tkaninami takimi jak len czy jedwab. Na tym jednak nie koniec. Do efektownych sposobów podniesienia walorów wizyualnych dzieła należało korzystanie z passpartout pokrytych skórą naturalną. Czasem sięga się też po techniki teksturowania powierzchni, jej metalizowania lub uszlachetniania przy użyciu papieru ryżowego.