Iglaki to jedne z najpopularniejszych roślin ozdobnych uprawianych w Polsce. Ze względu na ich powszechność, wydawałoby się, że rośliny te nie mają szczególnych wymagań. Jednak by cieszyć się pięknymi roślinami warto je pielęgnować i regularnie nawozić. Nawóz do iglaków dostarcza niezbędnych składników pokarmowych, a dzięki temu gwarantuje piękny i zdrowy wygląd roślin iglastych przez cały rok.

Nawóz do iglaków – jaki wybrać?

Na rynku znajdziemy mnóstwo nawozów do iglaków, różniących się składem, zastosowaniem i formą. Pod tym względem wyróżniamy nawozy:

  • w płynie,
  • w żelu,
  • w granulkach.

Forma nawozu to kwestia osobistych upodobań, i zależna jest od tego jak wygodniej jest nam nawozić, rzecz na której powinniśmy się skupić to zawartość składników mineralnych oraz sposób działania.

Kiedy stosować nawóz do iglaków?

Nawożenie iglaków powinniśmy zacząć już wczesną wiosną. By zapewnić roślinom dobre warunki do wzrostu dostarczanie makro- i mikroelementów należy rozpocząć na początku marca, kiedy powoli rusza wegetacja. Stosowanie nawozów do iglaków umożliwi roślinom intensywny rozwój oraz sprawi, że będą pięknie prezentować się przez cały rok. Specjalistyczny nawóz do iglaków zaleca się stosować trzy razy w sezonie. Poza pierwszym nawożeniem na początku wiosny, rośliny zasilić można w okresie letnim oraz na początku jesieni (fosfor i potas pomogą przetrwać mrozy). Regularne dostarczanie nawozu uchroni rośliny przed brązowieniem i opadaniem igieł.

Podczas pielęgnacji iglaków, poza stosowaniem specjalistycznych nawozów, można posiłkować się także nawozami organicznymi.

Zadbane iglaki to zielony ogród przez cały rok

Iglaki to rośliny wiecznie zielone, które nawet w zimie utrzymują kolor i wprowadzają witalność do ogrodu w ponure dni. Systematyczne nawożenie oraz rzadkie, lecz obfite podlewanie to oczywiście podstawowe czynności pielęgnacyjne, ale równie ważne jest przycinanie roślin. Iglaki należą do krzewów, które doskonale nadają się do formowania, można je przycinać w wyszukane kształty i sprawić, że będą wspaniałą dekoracją ogrodu. Przycinanie poza walorami estetycznymi pomaga zagęścić roślinę. Pamiętajmy, że iglaki nie lubią częstego przesadzania, dlatego decydując się na wsadzenie rośliny do ziemi, wybierajmy miejsce docelowe tak, by roślina mogła zostać w nim na stałe.