Róża to jeden z najpopularniejszych kwiatów sadzonych zarówno w ogrodach, jak i w doniczkach na balkonach. Podpowiadamy, jak je pielęgnować.

Tradycja uprawy tej rośliny sięga dalekich czasów starożytnych, kiedy to – ponad 5 tys. lat temu – Sumerowie zaczęli hodować róże na swoich ziemiach. Choć przez tak długi czas róże przystosowały się do zmiennych warunków stref okołorównikowych i umiarkowanych, latem wymagają kilku prostych zabiegów pielęgnacyjnych. Na czym one polegają? Poznaj najważniejsze zasady dbania o róże w trakcie gorących, a także deszczowych dni.

Z roku na rok w Polsce latem odnotowuje się coraz wyższe temperatury, przekraczające niekiedy nawet 35°C. Częściej występują również intensywne zjawiska pogodowe, takie jak burze i towarzyszące im ulewne deszcze, a nawet grad. Jak w takich warunkach zadbać o swoje róże w ogrodzie, które w trakcie sezonu wakacyjnego kwitną bardzo obficie? Zobacz kilka wskazówek dotyczących pielęgnacji róż latem.

Podlewanie i nawożenie róż latem – jak wykonać podstawowe zabiegi pielęgnacyjne?

Podlewanie krzewów różanych – podobnie jak pozostałych roślin – należy wykonywać w godzinach porannych lub wieczornych, bezpośrednio do ziemi. Opryski z wodnej mgiełki możesz stosować jedynie wieczorem, kiedy słońce schowało za horyzontem lub gdy nie jest już tak intensywne. Jeśli opryskasz kwiaty róż w ciągu dnia, możesz łatwo poparzyć płatki i łodygi, przez co roślina nie będzie wyglądała efektownie, a nawet zacznie więdnąć.

Róże najlepiej czują się ziemi żyznej i bogatej w liczne składniki mineralne. W związku z wysokimi temperaturami, a także deszczami wypłukującymi z gleby cenne składniki, warto co kilka tygodni uzupełniać powstałe braki. Najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie nawozu do róż Ziemovit. W składzie granulatu znajdują się m.in.:

  • azot – wpływający na wzrost róży;
  • fosfor – odpowiedzialny za rozwój kwiatów róży;
  • potas – zwiększający odporność rośliny na warunki atmosferyczne;
  • magnez – będący niezbędnym składnikiem fotosyntezy roślin.

Dawkowanie nawozu zależy od wielkości i wieku róży. Wokół młodych krzewów powinieneś rozsypać od 10 do 20 g, natomiast wokół starszych – od 30 do 50 g. Jeśli róże posadziłeś na rabatach, na 1 m2 powierzchni powinno się rozprowadzić od 60 do 100 g nawozu.

Przycinanie róż latem – jak prawidłowo wykonać cięcie krzewu róż?

Latem możesz wykonać proste cięcie prześwietlające. Polega ono na usunięciu gałązek i pędów ograniczających dostęp do światła pozostałym częściom rośliny. Wytnij również pędy, które rosną pod złym kątem lub są w złym stanie.

Wykonując ten rodzaj przycinania, zwróć uwagę na zwiędłe kwiaty – je również powinieneś usunąć. Dzięki temu w ich miejscu wyrosną nowe pąki, z których w ciągu maksymalnie kilkunastu dni rozkwitną nowe, dorodne kwiaty.

Zabezpieczenie róż przed szkodnikami i chorobami – jak uchronić krzewy róż przed mączniakiem prawdziwym i mszycami?

Jak dbać o róże latem

Fot. By Anna reg (Own work) [GFDL  or CC BY-SA 3.0 at], via Wikimedia Commons

Róże latem są narażone na działanie różnych chorób. W sezonie wakacyjnym najczęściej mogą zostać zaatakowane przez mączniaka prawdziwego. Aby uniknąć dalszego rozwoju choroby lub całkowicie zabezpieczyć się przed jej rozprzestrzenianiem, warto zapobiegawczo stosować środki grzybobójcze. W preparatach takich jak Siarkol marki Ziemovit zawarte są bowiem składniki zabezpieczające przed rozwojem grzybni, a także poprawiające stan roślin.

Kolejnym nieproszonym gościem, który może pojawić na Twoich różach, jest mszyca. Ten niewielki owad łatwo przenosi się z rośliny na roślinę, żeruje na niej i wysysa z niej cenne składniki. W walce z mszycami najskuteczniejsze są opryski z preparatów na owady. Znajdziesz je m.in. w środkach ochrony roślin Ziemovit.

Ochrona róż przed intensywnymi opadami deszczu i gradu – jak uchronić róże w trakcie burzy?

Róże zazwyczaj dobrze znoszą intensywne opady deszczu. Choć w trakcie nich mogą stracić kilka płatków, główna część rośliny jest na nie odporna i gdy opady przejdą, wypuści nowe zalążki. Jeśli więc po deszczu zauważysz uszkodzone kwiaty, wystarczy, że utniesz je ostrym sekatorem lub nożem.

Poważne uszkodzenie krzewów róży może nastąpić jedynie w trakcie gradu. Aby zabezpieczyć przed nim rośliny, wybierz jedną z dwóch metod:

  • przenieś róże pod dach lub do domu – dotyczy to roślin doniczkowych i hodowanych w skrzynkach;
  • okryj krzew agrowłókniną – dotyczy to roślin kwitnących w glebie.

Podlewanie, nawożenie, przycinanie, ochrona przed chorobami oraz zabezpieczenie przed gradem – wykonanie tych kilku zabiegów pielęgnacyjnych pozwoli Ci cieszyć się pięknymi krzewami róż przez całe lato.

Jeśli chcesz poznać porady, jak dbać o inne rośliny w ogrodzie czy rośliny balkonowe, wejdź na stronę www.ziemovit.pl. Znajdziesz tam wskazówki dotyczące sadzenia, hodowli okazów, a także używania odpowiednich środków ułatwiających wzrost roślin.