Na pewno nie każdy wie co to jest rynek pierwotny, a co to – rynek wtórny. Samo porównanie już coś sugeruje, ale nieco je sprecyzujmy. Przede wszystkim rynek pierwotny można skojarzyć oferowaniem czegoś nowego, wtórny z czymś już używanym. W wypadku mieszkań rynek pierwotny dotyczy lokali, które jeszcze nie posiadały innego właściciela niż developer lub spółdzielnia mieszkaniowa.

Na rynku wtórnym sprzedawcy dysponują nieruchomościami, z których już ktoś wcześniej korzystał. Na rynku pierwotnym możemy kupić zarówno mieszkania w stanie surowym, jak i już wyposażone w podstawowe urządzenia. Co ciekawe oferty na rynku pierwotnym bywają tańsze od tych na rynku wtórnym. Co prawda według statystyk nadal jest więcej chętnych do kupna mieszkań na rynku wtórnym. Jednak w ostatnich latach ta dysproporcja wyraźnie się zmniejsza na korzyść rynku pierwotnego. Dlaczego?

Wzrasta zainteresowanie rynkiem pierwotnym

Zainteresowanie rynkiem pierwotnym w sprzedaży mieszkań wyraźnie wzrasta. Zadecydowało o tym kilka czynników. Przede wszystkim konkurencyjność cen mieszkań z rynku pierwotnego w stosunku do mieszkań z rynku wtórnego.

Wielu nabywców ma świadomość faktu, że o wiele tańsze może być wykończenie i zagospodarowanie mieszkania w stanie surowym lub tak zwanego mieszkania „pod klucz” niż remont mieszkania używanego. Niektórzy nabywcy traktują (i słusznie) zakup nowego mieszkania jako lepszą lokatę kapitału niż zakup lokalu z rynku wtórnego.

Inne czynniki decydujące o zakupie mieszkania na rynku pierwotnym

Niezwykle ważnym czynnikiem, przemawiającym za zakupem mieszkania na rynku pierwotnym jest jego komfort, związany choćby niekonwencjonalnym rozplanowaniem. W najnowszych deweloperskich inwestycjach mieszkalnych jest dużo więcej szeroko rozumianego oddechu niż ma to miejsce w budynkach budowanych przed kilkoma dekadami. Ponadto w ofercie pierwotnego rynku mieszkań mamy coraz więcej apartamentowców z lokalami sprzedawanymi również po atrakcyjnych cenach. Dobrym przykładem może być choćby oferta, którą znajdziemy na stronie: http://www.apartamentywielicka.pl

Ponadto, kiedy przyjrzymy się z zewnątrz nowoczesnym blokom mieszkalnym to w większości wypadku istotnym elementem zachęcającym do kupna mieszkania w tym miejscu jest nowoczesna, zróżnicowana bryła, duże balkony, podziemne parkingi, komórki lokatorskie pod każdym segmentem, place zabaw. Normą jest już całodobowy monitoring i ochrona. Poza tym nierzadko w bezpośrednim sąsiedztwie znajduje się nowoczesna infrastruktura usługowo-handlowa.

Zatem nie ma się co dziwić temu, że wzrasta zainteresowanie rynkiem pierwotnym w sprzedaży mieszkań.