Akwarystyka to wyjątkowe hobby ludzi na całym świecie. Podwodny świat żyjących organizmów niejednokrotnie nas zaskakuje i fascynuje. Rozwijająca się wewnątrz szklanego zbiornika fauna i flora to piękny element dekoracyjny każdego mieszkania a opieka nad żywymi stworzeniami uczy odpowiedzialności. Na Dalekim Wschodzie wierzy się nawet, że ryby przynoszą szczęście. Dlaczego warto zorganizować w domu akwarium i jak wpływa ono na życie człowieka? O tym wszystkim dowiesz się poniżej.

Niezwykłe hobby

Dla wielu ludzi posiadanie w domu akwarium stało się niemal pomysłem na życie. Nie wyobrażają sobie dnia bez kolorowych niezwykłych stworzonek i wyjątkowych wodnych roślin. Pielęgnacja i codzienne doglądanie tego świata to nie tylko obowiązek ale przede wszystkim wielka frajda a także sposób na oderwanie się od codzienności i relaks. Z biegiem lat, akwarystyka stała się ich indywidualnym sposobem na wypełnienie wolnego czasu i azylem w nerwowe, ponure dni. Patrząc na rozwijające się w domowym zbiorniku wodnym życie, doglądając go i pielęgnując zapominają o codziennych zmartwieniach.

Aby móc odpowiednio zadbać o żyjące w zbiorniku domowym rośliny i zwierzęta, niezbędna jest odpowiednia wiedza. Rozpoczynając swoją przygodę z domowymi rybkami i wybierając swój pierwszy zestaw “na początek”, musisz dokładnie zapoznać się ze szczegółami. Pamiętaj, że nie każdy gatunek ryb zgodzi się z innym. Podobnie jak u nas ludzi, ryby charakteryzują się uosobieniem spokojnym, bardziej bojowym a nawet drapieżnym. Złe połączenie gatunków może skutkować kompletną klapą. Jeżeli nigdy nie miałeś akwarium i nie do końca jesteś pewien co powinieneś wybrać, zapytaj profesjonalisty, w żadnym wypadku nie wybieraj rybek na własną rękę. Specjalista pomoże Ci wybrać z głową, przedstawi podstawowe informacje związane z hodowlą rybek, podpowie co robić a czego unikać, dobierze odpowiednią karmę i inne dodatkowe elementy niezbędne do prawidłowego funkcjonowania życia w zbiorniku wodnym.

Uspokajające działanie akwarium

Każdy, kto ma w domu akwarium dokładnie wie, jak rozwijające się w jego wnętrzach życie wpływa na naszą psychikę. Można godzinami wpatrywać się w pływające rybki, zachwycać zielenią, podziwiać pracę glonojada czy krewetek. Zamiast, długich godzin spędzonych przed ekranem komputera czy laptopa wpatrujemy się w ten podwodny świat a nasz mózg sam się regeneruje. Wiele osób zgodnie twierdzi, że chwila spędzona przed szybą zbiornika wodnego jest dużo bardziej fascynująca niż najlepszy film w kinie. Wszystko, co tam się dzieje odgrywa się na naszych oczach, na żywo, bez wyboru konkretnych kadrów.

Wpatrując się w akwarystyczną faunę i florę, przenosimy się na chwilę do innego świata, który żyje bez pośpiechu, zmartwień i nerwowych napięć. Zapominamy o codzienności, uspokajamy myśli i nabieramy sił do dalszych działań.

Ciekawostka: Posiadanie w domu akwarium jest również doskonałym sposobem na domową terapię w przypadku nerwicy, depresji, chorób serca, nadciśnienia. Dodatkowo domowy zbiornik wodny nawilża powietrze w pomieszczeniu, dzięki czemu łatwiej się nam oddycha.

Małe ryzyko niepowodzenia

Hodowla rybek w akwarium jest mało wymagająca. Oczywiście na samym początku, będziesz musiał zaznajomić się z podstawami i poznać najważniejsze punkty, później wszystko powinno iść już z górki.

Ciekawostką jest fakt iż, im większe akwarium tym łatwiej go utrzymać. Mniejszy zbiornik należy częściej czyścić, w większym fauna i flora rozwija i czyści się samoistnie. W przypadku zbiornika o pojemności od 50 do 70 litrów wodę do połowy powinno się wymieniać średnio co 3 miesiące, natomiast całość powinno czyścić się mniej więcej co pół roku. Oczywiście wszystko powinno wynikać z obserwacji, nie zapominaj o regularnym czyszczeniu filtra, ma to ogromne znaczenie w przypadku utrzymania odpowiedniej czystości.

Podane informacje dotyczą zbiorników, w których, hodowane są rośliny żywe.

Pomysł idealny dla dzieci

Jeżeli Twoje dziecko chciałoby mieć swoje własne zwierzątko a Ty nie możesz pozwolić sobie na kota lub psa kup mu rybki! Doglądanie, pielęgnowanie i karmienie rybek uczy odpowiedzialności i kształtuje charakter. Twoje dziecko, pozna podstawowe zasady funkcjonowania fauny i flory, zdobędzie teoretyczną i praktyczną wiedzę oraz będzie w stanie zaskoczyć inne dzieci w przedszkolu.

rybki w domowym zbiorniku wodnym

Niebanalny element dekoracyjny

Akwarium w domu czy biurze to oryginalny element dekoracyjny wnętrza. Każde z nich jest wyjątkowe i inne. Nie ma mowy o tym, by ktoś miał identyczny a nawet podobny zbiornik wodny do Ciebie. Posiadanie takiego elementu w domu dodaje przestrzeni, ciepłego charakteru i wypełnia go wyjątkową atmosferą.

Nie wszyscy zdają sobie sprawę z wyjątkowości i pozytywów hodowania rybek w domu. Zbiornik wodny w domu wpływa nie tylko na aspekt wizualny mieszkania ale jest również doskonałym sposobem na uspokojenie nerwów, znalezienie równowagi i zawiązanie wyjątkowego kontaktu z podwodnym światem fauny i flory. Posiadanie takiego akwenu uczy odpowiedzialności i bierze czynny udział w rozwoju psychiki dziecka i wspomaga rozwój intelektualny. Jeżeli więc zastanawiasz się czy warto założyć akwarium w domu, z całkowitym przekonaniem odpowiadamy, że warto!