Wybór dodatków do wnętrza nie jest prostą sprawą. Z jednej strony powinny one komponować się z resztą wyposażenia, z drugiej zaś strony czasem warto postawić na odważny kontrast. Dotyczy to na przykład firan, zasłon, plisy, rolet, które są doskonałym dodatkiem. Zanim jednak podejmiemy ostateczną decyzję musimy wziąć pod uwagę fakt, iż aranżacja okienna powinna spełniać nie tylko funkcje estetyczne, a także praktyczne.

Należy jednak pamiętać, że aranżacje okienne powinny łączyć ze sobą dwa najważniejsze czynniki, czyli elegancja i praktyczność.

Wybór tkanin okiennych – ważne czynniki

Przed nowym zakupem firanki, zasłony, rolety trzeba wziąć pod uwagę kilka ważnych czynników. Obecnie dostępnych jest mnóstwo gotowych modeli, z których można wybrać idealną dekorację, dopasowaną do całego wnętrza. Mimo tego coraz więcej osób decyduje się na zamówienie szycia dekoracji okiennej u krawcowej lub bezpośrednio w sklepie z tkaninami, który dodatkowo oferuje taką usługę. W tym przypadku pod uwagę należy wziąć następujące kwestie:

  • długość tkaniny
  • szerokość gotowej zasłony czy firanki
  • rodzaj materiału, z jakiego będzie wykonana dekoracja okienna (uzależniony m.in. od wielkości pomieszczenia)
  • kolor i wzór – gładkie lub wzorzyste materiały.

Po rozważeniu tych czynników swój wybór można skonsultować z mobilnym dekoratorem wnętrz. Usługi takiej osoby są również bardzo przydatne, gdy nie ma się własnego pomysłu. Wówczas dekorator pomoże wybrać rodzaj materiału i odpowiedni do wystroju kolor. Ponadto udzieli pomocy w dokonaniu koniecznych pomiarów.

Materiał, czy ważne, jaki będzie?

Dobór materiału na dekoracje okienne ma ogromne znaczenie. Przykładowo, w kuchni niekoniecznie sprawdzi się taki sam materiał, jak w pokojach. Tkanina powinna być dostosowana funkcjonalnością do charakteru pomieszczenia. W celu znalezienia idealnego płótna warto odwiedzić profesjonalny sklep z tkaninami, gdzie sprzedający chętnie pomogą w wyborze. Ogólne zasady są dość logiczne. W sypialni powinno się postawić na grubsze, np. żakardowe zasłony, ograniczające napływ światła z zewnątrz. Ułatwi to zasypianie, gdyż światło z latarni ulicznych czy domów po drugiej stronie ulicy nie będzie tak intensywne. W salonie ładnie mogą prezentować się zasłony z błyszczącej tafty bądź satyny. Świetnie sprawdzą się jako dodatkowa ozdoba wnętrza. Na uwadze trzeba mieć również fakt, że materiał powinien być dostosowany do karnisza. Cięższe tkaniny wymagają solidniejszych karniszy.

Kolor – stonowany, czy intensywny?

Dobrze, jeśli barwa tkaniny współgra z otoczeniem, np. ze ścianami pokoju. Czasem można jednak postawić na kontrast, gdy chce się dodać w pomieszczeniu mocniejszy akcent. Do pokoju dziecięcego warto wybrać żywe kolory. Zasłony tutaj mogą być wzorzyste, na przykład przedstawiające motyw czy postacie z ulubionej kreskówki dziecka. Do salonu lepiej sprawdzą się gładkie, jednokolorowe materiały lub tkanina z delikatnym, powtarzalnym motywem. W kuchni świetnie wyglądać może zasłonka z motywem gastronomicznym, na przykład kubkiem kawy czy garnkiem. W 2017 roku kilka kolorów dominuje w modzie. Ashley Wilde proponuje nowoczesne tkaniny i zasłony w kolorze szarym, węgla drzewnego, srebrnym czy… karmelowym. Romo, sugeruje motywy roślinne – gałązki lub kwiaty na materiale, zaś Casadeco stawia na kolory naturalne i efektowne faktury materiału. W sklepach z tkaninami znajdziemy materiały w bogatej palecie kolorów, różnych połączeniach i wzorach, co daje wiele możliwości w kombinacji aranżacji okiennych.

Wybór dekoracji okiennej, jak każdego innego elementu wnętrza, powinien być staranny i przemyślany. Wówczas będzie można cieszyć się z upragnionego efektu dekoracyjnego, który nie tylko będzie elegancki i nada charakteru wnętrzom, dzięki trwałości tkanin będzie cieszył długotrwałą funkcjonalnością.