Fot. Studio Migafka, Janpol

Coraz więcej  Polaków ma problemy z zasypianiem. Wybór odpowiedniego materaca i zmiana nawyków pomogą w walce z bezsennością.

Przesypiać powinniśmy ok. 7 -8 godz. na dobę. Niestety, coraz więcej osób cierpi na bezsenność. Jedna nieprzespana noc to jeszcze nie problem, ale klika z rzędu może już negatywnie odbić się na zdrowiu: spowolnić metabolizm, zmniejszyć odporność oraz skutkować złym samopoczuciem. Problemy z zasypianiem przeważnie wiążą się z nadmiernym stresem i niewłaściwym trybem życia.

Fot. Studio Migafka, Janpol

Fot. Studio Migafka, Janpol

Przyczyną mogą być też czynniki zewnętrzne, np. hałas czy nadmiar światła. Dla naszego organizmu nie jest też obojętne, gdzie śpimy. Bezsenność może się po prostu wiązać ze źle dobranym materacem –  niewygodny model znacząco obniża jakość snu.

Materac powinniśmy wymieniać  co parę lat. Warto zainwestować w taki dobrej jakości, dopasowany do naszych potrzeb.  Przy zakupie zwróćmy przede wszystkim uwagę na jego twardość.  Prawidłowo dobrany materac musi zapewniać właściwe podparcie dla kręgosłupa. Modele o średniej twardości powinny wybierać osoby ważące mniej niż 80 kg. Dla pozostałych przeznaczone są materace twardsze, np.  lateksowy Zeus firmy Janpol. By sprawdzić, czy wybraliśmy dobry model, wsuńmy rękę pod część lędźwiową kręgosłupa – powinna napotkać lekki opór. Jeśli wykonanie takiego testu jest niemożliwe, bo ręka się nie mieści, oznacza to, że materac jest dla nas zbyt miękki. W sytuacji gdy między dłonią a kręgosłupem odczuwamy luz, materac jest zbyt twardy.

Przy zakupie materaca zwróćmy też uwagę na jego wypełnienie. Ma ono duży wpływ na jakość i komfort  snu. Na rynku jest wiele rodzajów materacy, a każdy ma inne właściwości.  Modele lateksowe zapewniają bardzo dobrą cyrkulację powietrza, piankowe zaś doskonale dopasowują się do ciała. Wybór materaca to kwestia indywidualna. Szczególnie ostrożni muszą być jednak alergicy. Niektóre materiały mogą powodować uczulenia, dlatego przed zakupem upewnijmy się, że dany model nie zawiera szkodliwych alergenów.

Fot. Studio Migafka, Janpol

Fot. Studio Migafka, Janpol

Jeśli śpimy z partnerem, a nasz sen jest płytki i wybudzają nas nawet najmniejsze bodźce, w ramie łóżka warto umieścić dwa oddzielne materace. Dzięki temu każdy będzie mógł wybrać taki, na którym mu najwygodniej. Ma to znaczenie zwłaszcza wtedy, gdy osoby śpiące razem są różnej postury.  Osobom, które wolą kupić jeden dwuosobowy materac, poleca się modele kieszeniowe, które zapobiegają nieprzyjemnemu efektowi falowania. Dzięki temu ruchy śpiącej obok osoby praktycznie nie będą przez nas odczuwalne.

Fot. Studio Migafka, Janpol

Fot. Studio Migafka, Janpol

W walce z bezsennością pomoże także zmiana nawyków. Dobrze jest uregulować cykl dobowy. W miarę możliwości powinniśmy chodzić spać i wstawać codziennie o tych samych porach. Dzięki temu nasz organizm sam będzie czuł, kiedy jest czas na sen. Na jakość odpoczynku znacząco wpływają także zdrowy tryb życia i odpowiednio zbilansowana dieta. Warto jak najwięcej czasu spędzać na świeżym powietrzu, chodzić na spacery i uprawiać sport. Kilka godzin przed pójściem spać nie powinniśmy sięgać po ciężkostrawne potrawy i alkohol. Zamiast kawy czy herbaty zawierającej teinę lepiej napić się naparu z melisy – uspokoi nerwy i korzystnie wpłynie na sen. Odpowiednio przygotowana powinna być też nasza sypialnia. Najlepsza temperatura do spania to ok. 17-19 stopni Celsjusza. Pomieszczenie warto również zaciemnić  – kiedy jest jasno, nasz organizm wydziela mniej melatoniny, przez co jesteśmy bardziej pobudzeni.

Do problemu z zasypianiem powinniśmy podejść kompleksowo i uzbroić się w cierpliwość. Kiedy jednak wszystkie metody zawiodą, a bezsenność nadal będzie nam dokuczać, koniecznie zgłośmy się do lekarza.

Artykuł przygotowano na podstawie materiałów firmy Fabryka Materacy Janpol.