Na temat wynajmowania mieszkań narosło wiele mitów. Część właścicieli unika tego jak ognia, a wolnostojące mieszkania szybko sprzedaje. A to błąd! Wysokie ceny i problemy z otrzymaniem kredytu powodują, że dziś na wynajem decydują się nie tylko studenci, ale także osoby dorosłe. Warto więc wykorzystać ten trend i zyskać dodatkowe źródło dochodu. Aby jednak ten proceder był w pełni bezpieczny i zgodny z prawem należy przestrzegać kilku reguł.

Przygotuj odpowiednie dokumenty

Dla nikogo nie powinno być zaskoczeniem, że wynajmowanie mieszkania wiąże się z koniecznością podpisania odpowiednich dokumentów. Jakich? Na pewno najważniejszym będzie umowa najmu. Co powinno się w niej znaleźć? Informacje o przedmiocie najmu, kosztach, wysokości kaucji (koniecznie musi się pojawić – jest to rodzaj zabezpieczenia dla każdego właściciela; zazwyczaj kaucja równa się wysokości miesięcznego czynszu), okresie obowiązywania umowy, warunkach wypowiedzenia, obowiązkach wynajmującego i najemcy i sposobach komunikacji między podmiotami. Dobrym rozwiązaniem jest też sporządzenie protokołu zdawczo-odbiorczego, w którym znajdzie się informacja na temat liczby i stanu mebli. Czego unikać? Na pewno nienajlepszy będzie wynajem bezterminowy – bezpieczniej będzie wynająć mieszkanie np. na rok, a później ewentualnie wprowadzić aneks do umowy.

Kontroluj stan mieszkania

Jednak nawet podpisując umowę nie można być pewnym jednego – lokatorów. Dlatego dla własnego komfortu należy kontrolować stan mieszkania. Przede wszystkim sprawdzać czy naprawy i konserwacje ze strony wspólnoty mieszkaniowej (np. Nordhome) lub spółdzielni są wykonywane. Większość wynajmujących nie czyta tablicy ogłoszeń lub ze względu na różne godziny pracy (lub zajęć na uczelni) nie jest w stanie być na czas podczas odczytów. To skutkuje nakładaniem się zaległości wobec spółdzielni lub wspólnoty.

Odprowadzaj podatek

O ile o podpisaniu umowy i sprawdzaniu mieszkania pamięta większość właścicieli – wszak to pewien rodzaj zabezpieczenia – tak z odprowadzaniem podatku od wynajmu jest problem. Większość najemców unika tego jak ognia. W jaki sposób najem może być rozliczany? Po pierwsze, jako najem prywatny. Po drugie, poprzez działalność gospodarczą. Jak można się domyśleć – dla większości najistotniejszy będzie ten pierwszy. Opodatkowanie wynosi według skali podatkowej 18% (ewentualnie 32%) lub naliczana jest na podstawie ryczałtu ewidencjonowanego – 8,5% (jednak bez możliwości odliczenia wydatków związanych z utrzymaniem lokalu lub kosztów napraw i remontów).