Fot. aurorats.pl

Czytanie dla wielu osób jest ulubioną formą relaksu przed snem, niektórzy wybierają ją dlatego, że lubią czytać późną porą, inni – bo tylko wtedy mają chwilę wolnego czasu, który mogą poświęcić lekturze. Niezależnie od tego, do której grupy się zaliczamy, z całą pewnością powinniśmy rozejrzeć się za dobrymi źródłami światła do czytania w łóżku.

czytanie w sypialni

Fot. aurorats.pl

Dlaczego potrzebne jest światło podczas czytania?

Odpowiedź na powyższe pytanie wydaje się banalna: bez światła nie jesteśmy w stanie zobaczyć liter. Ale światło jest niezbędne nie tylko podczas czytania papierowych książek w środku nocy. Coraz więcej osób porzuca tradycyjny papier na rzecz elektronicznych czytników z podświetlanymi wyświetlaczami lub aplikacji na smartfony i tablety. Wydawać by się mogło, że eliminuje to potrzebę stosowania zewnętrznego źródła światła, jednak nie jest to prawdą. Czytanie z tych urządzeń bez dodatkowego oświetlenia zmusza nasze oczy do ogromnego wysiłku, szczególnie po całym dniu aktywności. Winę za to ponosi kontrast powstający między jasnym ekranem a ciemnym wnętrzem sypialni. Kolejnym błędem, który popełniamy jest czytanie przy niedostatecznej ilości światła dziennego. Choć jesteśmy w stanie rozróżnić litery, to nasze oczy zmuszone są wtedy do nadmiernego wysiłku, podobnie jak podczas czytania w ciemności.

Jak dobrać światło do czytania?

Na rynku znajdziemy wiele różnych modeli lamp do sypialni, należy jednak wiedzieć, że nie wszystkie będą w równym stopniu nadawać się do wieczornego czytania w łóżku. Podczas wyboru powinniśmy zwracać uwagę przede wszystkim na stan skupienia światła oraz jego ilość. Mimo, że tradycyjne lampki nocne z abażurami mocno ograniczającymi emisję światła mogą sprawić, że sypialnia stanie się bardziej przytulna, to niekoniecznie będą dobrym rozwiązaniem do czytania – światła będzie po prostu za mało. Lepszym rozwiązaniem będą lampki z regulacją kierunku światła – możemy znaleźć takie lampki zarówno w wersji wolnostojącej, jak i mocowanej na stałe do ściany lub z zaciskiem, pozwalającym na przyczepienie lampki do blatu stolika lub parapetu. Lampki tego rodzaju najczęściej posiadają klosz, który skupia światło z żarówki – należy pamiętać, żeby nie kierować strumienia światła bezpośrednio na powierzchnię książki, gdyż będzie się ono odbijać od białego papieru, razić nasze oczy, a dodatkowo powodować wspominany wcześniej kontrast między książką a otoczeniem. Najlepiej skierować klosz w stronę ściany lub sufitu – w ten sposób rozproszymy światło, sprawimy że będzie go więcej, a przy tym nie będzie ono tak intensywne. Bardzo dobrym wyjściem będzie zastosowanie kilku mniejszych źródeł światła, w tym górnego, dzięki czemu zapewnimy sobie optymalny poziom oświetlenia z każdej strony i unikniemy sytuacji, kiedy zasłaniamy sobie światło podczas zmiany pozycji w łóżku.

Czytanie w sypialni

Fot. aurorats.pl

Czytanie w sypialni

Fot. aurorats.pl

Poza wyborem samej lampki/lampek ważne będzie zaopatrzenie się w żarówki o odpowiedniej mocy i temperaturze barwowej. Temperatura barwowa wyraża, jakiego koloru światło otrzymamy, korzystając z konkretnej żarówki. Do wieczornego czytania najlepiej nadają się żarówki od temperaturze barwowej poniżej 3500K (kelwinów) – zastosowanie światła o wyższej temperaturze hamuje produkcje melatoniny, hormonu odpowiedzialnego za regulację rytmu dobowego. Krótko mówiąc, jeśli stosujemy do czytania przed snem żarówek o zbyt wysokiej temperaturze, będziemy później mieli problem z zaśnięciem.

Szeroki wybór estetycznego i funkcjonalnego oświetlenia do sypialni znajdziemy w ofercie firmy Astro Lighting, którego wyłącznym dystrybutorem na polskim rynku jest firma Aurora Technika Świetlna (www.aurorats.pl).