Artykuł sponsorowany

Scewola jest rośliną jednoroczną, będącą jedną z najpiękniejszych i najbardziej okazałych propozycji na balkony, tarasy lub do umieszczenia w wysokich, stojących donicach. Kwitnie obficie i bardzo efektownie, a jej drobniutkie kwiaty, w zależności od odmiany, przybierają barwę fioletową (Blue Wonder), różową (Pink Ribbon) lub białą (Alba). W jaki sposób uprawiać scewolę i gdzie kupić najlepsze nasiona?

Scewola – ogólna charakterystyka

Scewola (Scaevola aemula) pochodzi z terenów Australii i Oceanii, gdzie występuje jako bylina, czyli roślina wieloletnia. Niestety, rodzime warunki klimatyczne pozwalają na uprawę scewoli wyłącznie jako gatunek jednoroczny, z wysiewu lub z rozsady.

Cechą wyróżniającą są jej długie pędy, osiągające nawet kilkadziesiąt centymetrów, gęsto pokryte uroczymi, delikatnymi kwiatami. Roślina ma pokrój zwartej kopuły, co w połączeniu z obfitym kwitnieniem i okazałymi zwisającymi kaskadowo pędami, tworzy efektowną kompozycję.

Kolejny atut to długi czas kwitnienia – pierwsze kolorowe kwiatostany pojawiają się na przełomie maja / czerwca i kwitną aż do późnej jesieni.

Aby zapewnić roślinie właściwe warunki, należy pamiętać o podstawowych wymaganiach pielęgnacyjnych.

Scewola preferuje stanowiska z wysoką ekspozycją na światło. W tym przypadku idealnie sprawdzą się południowe i zachodnie, słoneczne balkony. Co więcej, ze względu na jej pokrój, zaleca się uprawę w miejscach osłoniętych od silnych podmuchów wiatru, które mogłyby przyczynić się do uszkodzenia rośliny.

Gatunek świetnie czuje się w podłożu żyznym i stale wilgotnym, o kwaśnym odczynie. W przypadku scewoli doskonale sprawdzą się gotowe mieszanki ziemi dla różaneczników, azalii lub rododendronów. Można również wymieszać podłoże z kwaśnym torfem.

Główne zabiegi pielęgnacyjne to systematyczne podlewanie rośliny oraz regularne nawożenie preparatami zawierającymi żelazo. Zamiast tradycyjnego nawozu, można zaopatrzyć się w preparat długo działający, który zdecydowanie ograniczy częstotliwość nawożenia. Głównym zagrożeniem dla scewoli są mszyce, dlatego niezbędne jest stałe monitorowanie rośliny, a w przypadku pojawienia się szkodnika – zastosowanie odpowiedniego preparatu chemicznego lub organicznych nawozów w postaci wyciągów z pokrzywy lub czosnku.

Gdzie kupić nasiona scewoli?

Jednym z minusów scewoli jest jej wysoka wrażliwość na niskie temperatury, dlatego zaleca się, by w miejsca docelowe wysadzać lub wystawiać ją dopiero w maju, gdy minie ryzyko przymrozków.

Roślina może być uprawiana z rozsady lub wysiewu. Zarówno jedna, jak i druga metoda sprawdzi się pod warunkiem, że materiał, czyli nasiona, będą porządnej jakości.

Zalecaną metodą zakupu nasion jest wybranie solidnego i godnego zaufania dostawcy. Jednym ze sklepów, w których nabędziesz wysokiej jakości materiał do wysiewu scewoli, jest sklep ogrodniczy Florexpol. Jest to sprawdzony sprzedawca, który na rynku ogrodniczym działa już od ponad 30 lat i może poszczycić się tysiącami udanych transakcji oraz wieloma pozytywnymi opiniami zadowolonych klientów.