Taras to idealne miejsce do wypoczynku na świeżym powietrzu. Najczęściej projektuje się go tuż przy domu, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby znajdował się… na nim! O co chodzi? Otóż mieszkańcy światowych metropolii coraz chętniej umieszczają tarasy na dachach swoich mieszkań. Zdaniem architektów wnętrz nowa moda to fantastyczna odpowiedź na mocno ograniczoną przestrzeń dużych miast.

Większość mieszkańców dużych miast nie może sobie pozwolić na klasyczny taras w ogrodzie. Wszystkiemu winna jest niezwykle gęsta zabudowa miejska. Ograniczona przestrzeń miast sprawia, że mieszkańcy nowoczesnych bloków i domów jednorodzinnych coraz częściej poszukują alternatywnych rozwiązań, a jeden z najciekawszych pomysłów stanowi taras na dachu. Właściciele domów z płaskimi dachami mogą w ten sposób uzyskać dodatkową przestrzeń do relaksu. Architekci wnętrz ostrzegają jednak, że nie jest to wcale takie proste.

– Taras na dachu najlepiej zaplanować już na etapie tworzenia projektu budowlanego, bo dzięki temu będziemy mieć pewność, że budynek posiada solidny strop i wzmocnienia, które utrzymają zwiększoną masę dachu – zauważa Maciej Balcerek z warszawskiej agencji architektonicznej Perfect Space. – Rzecz jasna tarasy mogą powstawać na istniejących już budynkach, ale cały proces wymaga sporego doświadczenia, bo adaptacja dachu na taras traktowana jest jako generalny remont, wymaga zatem uzyskania pozwolenia na budowę (do wniosku należy dołączyć ekspertyzy na temat wytrzymałości konstrukcji budynku). Czasami konieczna jest też budowa dodatkowych wzmocnień konstrukcyjnych.

Skrzypek na odwróconym dachu

Tarasy na dachach stanowią w pewnym stopniu namiastkę tego, co odebrano naturze. Zielone, obsadzone roślinami tarasy prezentują się efektownie, ale nie mogą być montowane na dachach płaskich o tradycyjnym układzie warstw (materiał pokryciowy, folia wstępnego krycia lub deskowanie, izolacja cieplna i paroizolacja). Jeżeli myślimy o bogatej roślinności, to konieczne będzie wykonanie dachu w konstrukcji odwróconej, w której warstwę ocieplającą zamienia się z uszczelniającą. Na spodzie jest zatem hydroizolacja, potem termoizolacja odporna na wilgoć, a na samym końcu warstwy wierzchnie, np. żwir, betonowe płyty albo gleba.

– Dzięki odwróceniu kolejności ułożenia warstw dach nie wymaga paroizolacji, a jego hydroizolacja nie jest narażona na uszkodzenia mechaniczne. Ponadto termoizolację można zawsze w razie czego łatwo naprawić, bo jest łatwo dostępna – zauważa Maciej Balcerek.

Architekt wnętrz o tym, na co zwrócić uwagę

Pod wieloma względami aranżacja tarasu na dachu nie różni się aż tak bardzo od zwykłego tarasu. Istnieje kilka sprawdzonych sposobów na aranżację tarasu. W obu przypadkach warto postawić na wytrzymałe wyposażenie. Ten wymóg spełniają na przykład meble ogrodowe Corfu Curver; wykonane z polipropylenu, cechują się wysoką odpornością na warunki atmosferyczne, promieniowanie UV i zmienne temperatury, a przy tym są lekkie i łatwe w czyszczeniu.

Cały taras można wyłożyć otoczakami dolomitowymi. Kamienie te prezentują się niezwykle dekoracyjnie, a przy okazji ich biel idealnie kontrastuje z roślinami lub czarnymi płytkami. Warto pamiętać też o tym, że każdy taras powinien posiadać przynajmniej częściowe zadaszenie, które uchroni nas przed deszczem albo letnimi upałami.

– W przypadku tarasu na dachu dużą rolę odgrywa bezpieczeństwo, konieczne jest więc zamontowanie odpowiedniej balustrady – ostrzega Maciej Balcerek. – Minimalną wysokość balustrady określa w Polsce Rozporządzenie Ministra Infrastruktury: dla budynków jednorodzinnych to 0,9 m. W budynkach wielorodzinnych montować należy natomiast balustrady o wysokości wynoszącej przynajmniej 1,1 m.