Nie wszyscy pamiętają o tym, aby podczas sprzątania mieszkania oczyścić również grzejniki. Co prawda, z powodu umieszczenia pod parapetem i (lub) firanką są one słabo widoczne, jednak zbiera się na nich sporo kurzu. Nie tyle chodzi tutaj o względy estetyczne (pajęczyny i brud), co przede wszystkim o wydajność w okresie grzewczym.

Kiedy czyścić grzejniki?

Bezwzględnie, przynajmniej raz w roku, przed okresem grzewczym należy grzejniki oczyścić na sucho z kurzu i pajęczyn oraz na mokro z brudu. Zabieg ten przyniesie wymierne korzyści. Przede wszystkim, dzięki ułatwionej konwekcji, kaloryfer szybko oddaje całe ciepło otoczeniu. Poza tym, wokół niego nie czuje się duszącego zapachu kurzu, który roznosi się po całym mieszkaniu – a jak wiadomo, zanieczyszczenia unoszące się w powietrzu wpływają niekorzystnie na układ oddechowy, zwłaszcza alergików.

Jak czyścić grzejniki?

Utrzymanie grzejnika w czystości nie jest łatwe, ponieważ znajduje się on blisko ściany oraz podłogi, przez co dostęp do jego tylnej powierzchni jest utrudniony i łatwo pokaleczyć ręce. Najpierw oczyszcza się grzejnik z kurzu – należy dotrzeć do wszystkich jego zakamarków. Najlepiej w tym celu użyć odkurzacza z wąską przystawką lub miękkiej (aby nie zarysować lakierowanych powierzchni) szczotki na długim, sprężystym drucie. Następnie należy dokładnie umyć kaloryfer miękką szmatką nasączoną płynem np. do mycia naczyń (nie wolno używać acetonu, rozpuszczalnika, ani płynów żrących, które mogą naruszyć powłokę lakierniczą urządzenia).

Jak zadbać o grzejnik, aby zimą nie był awaryjny i dawał 100% mocy ciepła?

Każdy przynajmniej raz spotkał się z sytuacją, w której grzejnik jest od góry chłodny lub całkiem zimny. Przyczyną takiego stanu jest zapowietrzenie. Powietrze nagromadzone w instalacji jest lżejsze od wody i dlatego unosi się do góry, nie dopuszczając tam ciepłej wody. Zapowietrzeniu towarzyszą często odgłosy bulgotania, szumów i świstów. Aby instalacja grzewcza prawidłowo funkcjonowała jesienią i zimą, należy jeszcze przed sezonem grzewczym urządzenie odpowietrzyć. Współczesne grzejniki pozwalają wykonać tę czynność samodzielnie – nie trzeba już w tym celu zwracać się o pomoc do hydraulika.

Konserwacja grzejników

Może się zdarzyć, że powierzchnia grzejnika zostanie zarysowana (np. podczas sprzątania, czy przestawiania mebli). Dlatego, co jakiś czas trzeba go dokładnie obejrzeć i szybko naprawić uszkodzenie, ponieważ zaniedbane może doprowadzić do korozji i wycieku wody. Odpryski i zadrapania najlepiej zamalować specjalnym lakierem do grzejników (najczęściej występuje on w formie sztyftu z pędzelkiem).

Sprawdzenie instalacji

Przed każdym sezonem grzewczym powinno się sprawdzić ciśnienie panujące w instalacji (odczytuje się je na manometrze zamontowanym w kotłowni). Powinno ono wynosić ok. 1 – 2 barów. Jeśli jest mniejsze, niż w poprzednim sezonie, należy dopuścić do instalacji wody, a następnie odpowietrzyć grzejniki. Jeśli ciśnienie spadło znacznie, oznacza to, że instalacja jest nieszczelna. Należy wówczas znaleźć źródło nieszczelności – niestety, w takich wypadkach trzeba skorzystać z pomocy fachowca.

Obecnie coraz częściej instaluje się grzejniki dekoracyjne, które wyróżniają się ciekawym wzornictwem i kolorystyką, stwarzając wiele możliwości aranżacyjnych. Wykonane są one z materiałów najwyższej jakości, zapewniających wysoką odporność na korozję i zarysowania. Wyróżnić tutaj można m.in. serię „płaska płyta”, grzejniki panelowe, z lustrem i szklane (w których duża, płaska powierzchnia jest bardzo łatwa w utrzymaniu czystości), niezwykle trwałe grzejniki ze stali nierdzewnej „inox line” i wiele innych. Wszystkie te urządzenia charakteryzuje wysoka wydajność cieplna i bezawaryjna praca przez wiele lat.