Ogrodzenie działki to podstawa, o którą warto zadbać już na etapie budowy domu. Jest to sposób na zabezpieczenie posesji przed wejściem nieupoważnionych osób. Przyczynia się to do zwiększenia poczucia bezpieczeństwa i zmniejsza ryzyko kradzieży mienia. Potrzebna będzie też brama wjazdowa, aby zapewnić sobie komfortowy wyjazd samochodem z posesji. Najlepszym rozwiązaniem jest brama przesuwna wyposażona w napęd automatyczny, co będzie ogromnym udogodnieniem dla wszystkich użytkowników. Zawsze można kupić nową bramę lub wymienić dotychczasową na nowszy model. Powierzając montaż fachowcom, można liczyć na niezawodność bramy przez cały rok.

Jaką wybrać bramę przesuwną?

Obecnie można przebierać w rodzajach bram wjazdowych, ale na szczególną uwagę zasługują modele przesuwne. Brama przesuwna może mieć szerokość do nawet sześciu metrów, co umożliwia bezproblemowej wjechanie samochodem dostawczym. Jest praktyczna i estetyczna, otwierane skrzydło wsuwa się wzdłuż ogrodzenia na stalowych rolkach przytwierdzonych do fundamentu, dzięki czemu nie zajmuje dodatkowej przestrzeni. Nie trzeba martwić się samoczynnym wysunięciem bramy z prowadnic, bo zapobiega temu jeden z zamontowanych słupków. Bramy przesuwne mogą być szynowe, samonośne, ręczne lub automatyczne. Ich zaletą jest to, że nie zajmują wiele miejsca. Potrzebują zdecydowanie mniej przestrzeni do otwierania w porównaniu do bram skrzydłowych czy rozwieranych. Będzie to świetna opcja nawet w przypadku krótkiego podjazdu. Bramy przesuwne są funkcjonalne, zapewniają wygodę użytkowania, wyglądają bardzo nowocześnie. Można liczyć na mnogość kolorów i wzorów, co pozwala na dopasowanie bramy do aranżacji, indywidualnych preferencji. Możliwe jest też zautomatyzowanie w pełni bramy przesuwnej i nawet wyposażenie jej w system antywłamaniowy, co przekłada się na jeszcze większe poczucie bezpieczeństwa.

• Bramy szynowe są najtańszym rozwiązaniem, ale mają pewną wadę, która staje się problematyczna w okresie zimowym. W przypadku ujemnych temperatur nierzadko dochodzi do przymarzania skrzydła, co z kolei skutkuje blokowaniem się systemu. Można oczywiście przeciwdziałać temu, montując kabel grzejny, ale wiąże się to z dodatkowymi kosztami. Konieczne jest też regularne czyszczenie szyny, bo znajdujące się na jej powierzchni zabrudzenia mogą zaburzać pracę rolek, nawet uniemożliwić przesuwanie skrzydła.
• Bramy samonośne to obecnie najlepsze rozwiązanie, można liczyć na niezawodność, wygodę. Nie trzeba martwić się przymarzaniem skrzydła, bo znajduje się ono kilka centymetrów nad podłożem. Co więcej, brama samonośna jest odporna na działanie niesprzyjających czynników atmosferycznych i zabrudzenia. Trzeba jednak pamiętać o tym, że tego rodzaju bramy zajmują więcej miejsca i są cięższe. Koniecznością wręcz staje się zamontowanie systemu automatycznego, aby można było liczyć na komfortowe użytkowanie.
• Bramy przesuwne mogą być otwierane ręcznie lub automatycznie. Wygodniejszą i jednocześnie droższą opcją jest brama wyposażona w napęd automatyczny. Można ją otwierać i zamykać zdalnie za pomocą pilota. Będzie to szczególnie ważne podczas niesprzyjających warunków pogodowych, gdy jest zimno, deszczowo, wietrznie. Nie trzeba wychodzić nawet z samochodu, co pozwoli zaoszczędzić czas.

Montaż bramy przesuwnej cena za profesjonalne usługi

Ceny bram przesuwnych zaczynają się już poniżej 1500 złotych. Najtańsze są oczywiście modele otwierane ręcznie o standardowych wymiarach 240×140 cm. Dwa razy droższe są bramy automatyczne, za które trzeba zapłacić już co najmniej 3000 złotych. Najdroższe są modele samonośne, które kosztują ponad 4000 złotych. Osoby szukające czegoś unikalnego, niezwykle wytrzymałego, solidnego, o wysokich walorach estetycznych, mogą zdecydować się na zamówienie bramy przesuwnej kutej. Niestety wiąże się to z wydatkiem rzędu ponad 7000 złotych. Na cenę bramy wpływają przede wszystkim jej wymiary, użyte materiały i rodzaj wykończenia. Zakup bramy to jednak dopiero początek, trzeba jeszcze doliczyć do tego koszt montażu. Decydując się na samodzielne zainstalowanie bramy, można oczywiście zaoszczędzić pieniądze, ale istnieje duże ryzyko, że nie zrobi się tego prawidłowo i pojawią się problemy w niedalekiej przyszłości. Znaczenie ma nawet odpowiedni dobór miejsca montażowego, aby nie zablokować sobie dostępu do furtki. Trzeba też zachować wystarczającą ilość wolnej przestrzeni od ogrodzenia. W skrócie montaż bramy przesuwnej składa się z kilku kroków: przygotowania fundamentów, zamontowania słupków i wózków, instalacji skrzydła bramy.

Każdego inwestora z pewnością interesuje, ile kosztuje montaż bramy przesuwnej. Ceny są jednak bardzo zróżnicowane i wpływa na nie wiele czynników. Dobry montaż to podstawa, jeśli brama ma być w pełni funkcjonalna, dlatego najlepiej powierzyć to zadanie ekipie doświadczonych fachowców. Koszt montażu zależy przede wszystkim od rodzaju bramy. Taniej będzie w przypadku modelu bez napędu. Nawet adres montażu ma znaczenie – inną cenę zapłaci się za zamontowanie bramy w centrum miasta niż na jego obrzeżach czy na terenie wiejskim. Średni koszt usługi montażu bramy przesuwnej wynosi od 500 do 1000 złotych. Montaż będzie tańszy, jeśli są już wykonane fundamenty bramy. W przeciwnym razie będzie trzeba wydać więcej pieniędzy na dodatkowe prace związane z utwardzeniem podłoża. Zakup materiałów do przygotowania fundamentu bramy i dodatkowa robocizna pochłaniają kolejne środki finansowe. Warto od razu zaznaczyć, że montaż napędu do bramy przesuwnej nie musi zostać wykonany od razu. Można to zrobić nawet po kilku latach od zamontowania bramy. Ceny za montaż samego napędu do bramy przesuwnej zaczynają się od ponad 300 złotych. Na całkowity koszt wpływa rodzaj bramy, automatyki i dodatkowego wyposażenia.

Partnerem artykułu jest firma Gatigo, oferująca szeroki wybór bram przesuwnych.