Impregnat to specjalnego przeznaczenia substancja do zabezpieczania i wzmacniania różnego rodzaju materiałów budowlanych, takich jak beton, tynk, a przede wszystkim drewno. W aspekcie praktycznym nasycanie preparatami chemicznymi ma za zadanie zakonserwować budulec, a dzięki temu przedłużyć jego żywotność i chronić przed korozją, czyli niszczącym wpływem czynników zewnętrznych. Impregnaty do drewna najnowszej generacji zapewniają kompleksową ochronę przed m.in. czynnikami biologicznymi (owadami, grzybami, pleśnią) oraz atmosferycznymi (działaniem słońca, wilgoci, ognia) i pełnią jednocześnie funkcję dekoracyjną.

Skuteczność impregnatów do drewna

Na internetowych forach tematycznych gromadzących fachowców w tej dziedzinie i na stronach sklepów budowlanych, można przeczytać porady i wymianę doświadczeń na temat procesu impregnacji oraz polecanych specyfików. Wykorzystuje się do tego przede wszystkim wysokiej jakości impregnat do drewna, bądź produkty o podobnym działaniu.

Impregnowanie drewna w ogrodzie. Fot. Altax

Techniki, a tym samym środki używane do wzmacniania drewna, różnią się między sobą skutecznością liczoną w latach. Najbardziej wydajnym sposobem, zapewniającym efektywną konserwację drewna nawet do 20 lat, jest metoda wgłębna (próżniowo-ciśnieniowa). Wykonywana jest za pomocą specjalnych urządzeń w warunkach fabrycznych, rozprowadzając chemikalia pod ciśnieniem. Kolejnym rozwiązaniem jest technologia zanurzeniowa. Drewno jest zanurzane w impregnacie na określony czas, co powoduje lepsze wniknięcie substancji do jego struktur, dokonując konserwacji na okres od 5 do 8 lat. Najczęstszym, ale najmniej skutecznym zabiegiem, bo wystarczającym zaledwie na 3 lata oraz zapewniającym wnikanie preparatu na niewielką głębokość 3-10 mm, jest impregnacja powierzchniowa. Popularna i ceniona metoda polegająca m.in. na malowaniu, wcieraniu lub natrysku, ma tę przewagę nad innymi, że można ją wykonać samodzielnie w domowych warunkach i niewielkim kosztem.

Impregnaty – ich skład i zastosowania

Producenci oferują różne atestowane impregnaty do drewna, które najogólniej można podzielić na dwie grupy – ze względu na skład chemiczny oraz rodzaj zastosowania. W tej pierwszej znajdują się specyfiki olejowe, rozpuszczalnikowe i wodorozcieńczalne, które są bezwonne i niepalne oraz mniej szkodliwe dla organizmu ludzkiego. Natomiast ze względu na działanie, na rynku dostępne są środki: biobójcze (zawierające biocydy w celu zabezpieczenia drewna przed owadami, glonami i pleśnią), z filtrami przeciwsłonecznymi (opóźniające proces starzenia i pękania spowodowany promieniowaniem UV), a także wodoochronne (zmniejszające nasiąkliwość materiału) oraz ogniochronne (utrudniające zapłon i hamujące szybkość rozprzestrzeniania się płomieni).

Duży wybór impregnatów prezentuje altax.pl – producent tego typu środków.