Ostatnio iroboty są na przysłowiowym topie. Nie ma się co dziwić, kiedy tak niewielkie urządzenie sprzątające wyczyści na błysk całe mieszkanie bez naszego udziału.

Silnik – kwestia priorytetowa

Każdy automatyczny odkurzacz tego typu jest wyposażony w silnik, który ma określoną moc. Im większa jest jej wartość, tym większa siła ssania. I odwrotnie. Niektórzy decydują się na zakup taniego urządzenia z maleńkim silnikiem, co skutkuje wydłużonym czasem sprzątania i przede wszystkim niedokładnością czyszczenia. Dobrej jakości irobot wyposażony jest w minimum 35 watowy silnik, którego moc pozwala często na wysprzątanie mieszkania na jednym doładowaniu. Oczywiście wiele zależy od metrażu. Im większa powierzchnia, tym więcej pracy urządzenia. Dlatego też może być konieczne umieszczenie go powtórnie w stacji dokującej.

Akumulator

Kolejna ważna kwestia techniczna dotyczy akumulatora. Zdarza się, że urządzenie może pracować tylko kilkanaście minut, po czym się rozładowuje. Jeśli tak się dzieje, wtedy należy winić za te przykrą sytuację właśnie akumulator. Zawsze przed zakupem trzeba sprawdzić, ile irobot wytrzyma na jednym ładowaniu. Optymalny czas pracy to ok. 60 minut. Wtedy całkiem spore mieszkanie można wysprzątać na jednym ładowaniu. Każde kolejne umieszczenie urządzenia w stacji dokującej to ok. 3-4 godziny czekania na możliwość ponownego użycia go.

System czyszczący

Im wyższa cena, tym więcej funkcji. Warto przede wszystkim zwrócić uwagę na takie kwestie jak szczotki, ich jakość i układ. Lepszej klasy roboty poradzą sobie nie tylko z kurzem i drobnymi zanieczyszczeniami, ale też niestraszna im będzie sierść zwierzęca. Za pomocą doskonale działających przeciwbieżnych szczotek gumowych i jednej bocznej ssącej, każdy włosek zostanie wessany, bez obawy wplątania w system czyszczący. W tańszych urządzeniach może blokować się główna szczotka, właśnie przez tego typu zanieczyszczenia. Ciekawie zostało to omówione na stronie marki irobot.pl.

Kolejna kwestia związana z systemem czyszczącym to pojemnik na brud. Jeśli będzie za mały, to częściej trzeba go będzie opróżniać. Nie po to kupuje się innowacyjne, w pełni zautomatyzowane urządzenie, aby jego czyszczenie pochłaniało mnóstwo czasu.

Nawigacja, oprogramowanie

Jak wiadomo każdy iRobot wyposażony jest w odpowiednie funkcje i oprogramowanie, za pomocą którego można sterować pracą urządzenia. Im lepszy algorytm, tym skuteczniejsza praca odkurzacza. Inteligentniejsze urządzenie nie będzie miało problemów po spotkaniu na swojej drodze przeszkody. Nie spadnie także ze schodów, kiedy dotrze do ich krawędzi. Tańsze roboty sprzątające mogą w takich sytuacjach pomylić trasę i poruszać się chaotycznie. Może to skutkować czyszczeniem tego samego miejsca kilkukrotnie, co nie tylko wydłuża czas pracy, ale ją dezorganizuje.

Zaawansowane technologicznie urządzenia można programować na różne sposoby, wedle uznania. Wystarczy wgrać aplikacje do smartfona oraz pilot, za pomocą którego steruje się iRobotem. Jeśli urządzenie zaopatrzone jest w funkcję WiFi wtedy można zmieniać ustawienia wcześniej zaprogramowane, wykorzystując do tego Internet, aplikację i pilot.

To tylko kilka kwestii, na które należy zwracać uwagę przed zakupem iRobota. Nie każde tanie urządzenie jest złe, ale zawsze lepiej poznać jego pełną specyfikację, aby nie być później zaskoczonym brakiem jakiejś funkcji.