Polacy coraz częściej inwestują w klimatyzację we własnych domach. Związane jest to z tym, że naprawdę gwałtownie zmienia się klimat. Lata stają się coraz bardziej gorące. Bardzo często nie ma łagodnego przejścia pomiędzy zimnymi porami roku, a porami ciepłymi. Po zimie następują od razu gorące miesiące, temperatury bywają trudne do zniesienia. To właśnie dlatego klimatyzacja w domu bywa prawdziwym zbawieniem.

Klimatyzacja w domu

Na klimatyzację można zdecydować się na etapie projektowania domu, można też dokonać jego modernizacji, kładąc infrastrukturę pod klimatyzację. Na rynku jest coraz więcej firm, które zajmują się projektowaniem klimatyzacji, dlatego też ceny powoli maleją. Jeszcze kilka lat temu była to zatem poważna inwestycja. Dzisiaj klimatyzację w mieszkaniu można zrobić już za kilka tysięcy zł. Oczywiście można wprowadzić ją do swojego domu, nawet jeżeli na etapie projektowania nie przygotowało się niezbędnej infrastruktury. Trzeba tylko pamiętać o tym, że koszty związane z utrzymaniem klimatyzacji to między innymi przegląd i serwisowanie. Jak często trzeba przeprowadzać serwisowanie klimatyzacji? Dlaczego jest to tak ważne? Poniżej garść podpowiedzi i wyjaśnień dla osób zainteresowanych tym tematem.

Przegląd klimatyzacji – dlaczego jest to tak ważne?

Na temat klimatyzacji i jej wpływu na zdrowie człowieka można sporo przeczytać. Opinie są jak zawsze podzielone. Część osób uważa, że klimatyzacja może mieć negatywne skutki dla zdrowia. Jedno jest pewne, aby klimatyzacja działa prawidłowo i nie była dla nas szkodliwa, trzeba ją regularnie serwisować i czyścić. Podobnie zresztą robi się w odniesieniu do klimatyzacji w samochodzie. Największym zagrożeniem są tutaj różnego rodzaju grzyby i alergeny, które mogą być rozprowadzane po całym mieszkaniu wraz z poruszającym się powietrze. Jest to szczególnie niebezpieczna dla alergików i osób chorujących na różnego rodzaju schorzenia górnych dróg oddechowych. Dla nich Te alergeny mogą być wyjątkowo niekorzystne. Mogą zaostrzyć się problemy skórne, częściej może występować katar, problemy z ropiejącymi oczami. Osoby mniej wrażliwe nie powinny również zaniedbywać czyszczenie klimatyzacji. Warto wziąć sobie to do serca i regularnie kontaktować się z firmami, które prowadzą tego typu serwisy.

Dlaczego warto serwisować i czyścić domową klimatyzację?

Największym zagrożeniem dla klimatyzacji są wszelkiego rodzaju grzyby, które w przewodach klimatyzacyjnych rozmnażają się na potęgę. Wszystko to związane jest z podwyższoną wilgotnością tamtego środowiska. I chociaż klimatyzatory zamontowane w domu zawierają filtry, które oczyszczają powietrze i zatrzymują wszelkiego rodzaju kurz, drobne organizmy i tak przedostają się do środka. Tam mogą niekontrolowanie się rozmnażać. Z reguły klimatyzacja domowa jest zatem samoobsługowa, jednak trzeba pamiętać o jej regularnym czyszczeniu. Jeżeli zdrowie nie jest najważniejszy motywatorem, warto pamiętać również o kosztach eksploatacji. Brudny klimatyzator zużywa dużo więcej energii. Przez to wzrastają opłaty za użytkowanie klimatyzacji. Niech zatem na względzie stoją te dwa aspekty. Czysta klimatyzacja to lepsza jakość powietrza, którym oddycha się na co dzień, ale też mniej pieniędzy wydawanych na prąd potrzebny do zasilania klimatyzatora.

Na czym polega serwis klimatyzacji?

Czy klimatyzację można czyścić na własną rękę? Tak samo, jak klimatyzacja samochodowa wymaga profesjonalnego serwisowania, ta w domu również powinna być czyszczona przez osoby znające się na rzeczy. Na rynku funkcjonują firmy, które zrobią to dosłownie w jeden dzień. Prace mają kilka etapów. Po pierwsze trzeba wyczyścić wszystkie elementy, które znajdują się na zewnątrz. I chociaż może się wydawać, że na tym etapie możemy poradzić sobie sami, wcale nie jest to takie proste. Aby maszyna pracowała wydajnie , trzeba zrobić to po prostu bardzo dokładnie. Poza tym należy sprawdzić stan filtra, sterowników, oraz całej infrastruktury, czyli wszystkich układów, połączeń oraz innych elementów instalacji. Filtry nie muszą być wymienione na nowe. Można je po prostu oczyścić. Dzięki temu płaci się mniej za serwis. Stan etapem prac z powodzeniem można poradzić sobie jednak samodzielnie. Do filtrów najczęściej jest bardzo prosty dostęp. Wystarczy wyjąć je z urządzenia i po prostu wyczyścić wodą z mydłem. Oczywiście należy je również osuszyć, zanim ponownie umieści się je w urządzeniu. Profesjonalnym etapem jest natomiast samo odgrzybianie. To naprawdę bardzo ważne, bo jeżeli nie przeprowadzi się tego prawidłowo, grzyby będą dosłownie rozprowadzane z powietrzem po całym domu. Jak wspominano już wcześniej, jest to wyjątkowo niekorzystne dla zdrowia.

Jak często czyścić klimatyzację?

Czy czyszczenie klimatyzacji wystarczy zrobić raz do roku? Eksperci radzą, aby robić to jednak odrobinę częściej. Warto zatem wpisać sobie czyszczenie klimatyzacji do kalendarza dwa razy w roku. W Polsce klimatyzacja służy głównie do chłodzenia powietrza w domach. W krajach śródziemnomorskich jest ona użytkowana również jesienią i zimą. Wtedy zmienia swoją funkcję. Służb do ogrzewania powietrza. Wiosną, na przełomie marca i kwietnia, czyszczenie klimatyzacji warto przeprowadzić po raz pierwszy. Można powiedzieć, że to przygotowanie do sezonu. To właśnie wtedy niejednokrotnie zaczynają się już wysokie temperatury. W wielu budynkach klimatyzacja rusza pełną parą. Drugi okres w roku, kiedy jest czas na czyszczenie klimatyzacji, to przełom września i października. Wtedy klimatyzację czyści się po zakończeniu sezonu. Jeżeli nie będzie ona użytkowana przez kilka miesięcy, czyli przez okres jesieni i zimy, mogą pojawić się w niej szkodliwe grzyby. To dlatego właśnie czyszczenie klimatyzacji zaleca się robić dwa razy w roku kalendarzowym. Kto decyduje się na taką infrastrukturę do swojego domu, musi mieć na uwadze dodatkowe wydatki związane z jej utrzymaniem. Jest to jedna kwestia bezpieczeństwa i zdrowia. Na tym naprawdę nie warto oszczędzać. Dobrze utrzymana klimatyzacja służy przez wiele lat.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Artis Group, która oferuje sprzedaż, montaż oraz serwis klimatyzacji.