Artykuł sponsorowany

Można odpowiedzieć, że homo sapiens jako gatunek, przeżył bez prądu 40 tys. lat i bez prądu powstała nasza cywilizacja. Jednak dopiero szerokie wykorzystanie energii elektrycznej od końca XIX wieku dało impuls szybkiego rozwoju.

Można zaryzykować stwierdzenie, że ciągle rosnące tempo rozwoju ludzkość zawdzięcza wynalezieniu i zastosowaniu w życiu codziennym energii elektrycznej. Im bardziej jest rozwinięte państwo, tym bardziej jest uzależnione od dostaw prądu. Nagłe i całkowite odcięcie dostaw energii elektrycznej spowodowałoby ogólnoświatową katastrofę. W tej apokalipsie ludzie zniknęliby równie szybko, jak przysłowiowe dinozaury.

Ogólnoświatowe skutki braku elektryczności

Ludzie przez ostatnie 150 lat przyzwyczaili się do korzystania z energii elektrycznej jako taniego i najwygodniejszego w codziennym zastosowaniu źródła energii. Cały przemysł wytwórczy zaspokajający potrzeby materialne całej populacji wykorzystuje prąd jako źródło mocy. Rolnictwo, przemysł chemiczny i przetwórstwo żywności, korzystają z prądu jako źródła mocy.

Nowoczesna medycyna i farmacja bez prądu nie mogą wykonywać swoich podstawowych funkcji. Energetyka, transport, telekomunikacja i cała informatyka bez prądu nie mogą funkcjonować. Bez prądu nie może funkcjonować żadna gałąź gospodarki światowej. Ludzie wyginęliby na skutek: zimna, głodu, pandemii i braku wszelkich dóbr.

Brak prądu w gospodarstwie domowym, ile można wytrzymać?

Praktycznie wszystkie sprzęty gospodarstwa domowego są zasilane prądem elektrycznym, ale nie wszystkie w jednakowym stopniu determinują wolę przetrwania w domu pozbawionym zasilania w energię elektryczną. Przetrwanie w domu bez elektryczności zależy od pory roku i temperatury zewnętrznej oraz od klasy izolacji lodówko-zamrażarki. Przykładowo, jeśli ogrzewanie zasilane lub sterowane jest prądem, to niska temperatura zewnętrzna ograniczy czas przetrwania do 24 godzin. Warto mieć tez uwadze, że należy w takim przypadku unikać otwierania lodówki i zamrażarki.

Większość urządzeń zasilanych prądem służy do poprawy komfortu życia, uprzyjemnienia wolnego czasu i sprawnej komunikacji ze światem zewnętrznym. Są jednak urządzenia służące do zaspokojenia potrzeb podstawowych takich jak głód i potrzeba ciepła, których działanie wymaga nieprzerwanych dostaw prądu.

Co robić, żeby w naszych gniazdkach nie zabrakło prądu?

Wszyscy przyzwyczailiśmy się, że prąd w gniazdku zawsze był, jest i będzie. Kopalne źródła energii są jednak nieodnawialne i przy obecnym tempie eksploatacji muszą się wyczerpać. Dlatego trwają intensywne prace nad uzyskaniem taniej energii ze źródeł odnawialnych, które dodatkowo mają tę zaletę, że nie zanieczyszczają środowiska, w którym żyjemy.

W miksach energetycznych krajów Unii Europejskie stale rośnie udział ekologicznych źródeł energii. Solidni sprzedawcy jak np. Po Prostu Energia S.A. mają w swoich taryfach Eko Ofertę specjalnie dla klientów zatroskanych o ekologię: https://poprostuenergia.pl/eko-oferta/
Dbając o ekologie dzisiaj, troszczymy się o jutro naszej planety.