Gdyby zacząć wypytywać przechodniów o kosze miejskie, zapewne najczęstszą reakcją byłoby wzruszenie ramionami. Inaczej rzecz będzie się miała, gdy spojrzy na nie osoba odpowiedzialna za planowanie przestrzenne. Okazuje się bowiem, że w zależności od miejsca pożądane będą zupełnie różne typy koszy.

Przystanki i ruchliwe ulice

W miejscach, w których ludzie przechodzą często, a wyrzucane śmieci są małe, za to liczne, najlepiej sprawdzają się kosze z przykryciem. Oczywiście nie chodzi o pokrywę, a jedynie „daszek” osłaniający pojemnik z góry – tak, by zmniejszyć ryzyko rozsypania się zawartości. Ma to o tyle znaczenie, że w takim miejscu kosze napełniają się bardzo szybko.

Warto tu wspomnieć, że stosunkowo często stosuje się w takich miejscach kosze plastikowe. Dlaczego? Głównie ze względu na niską cenę. Trzeba jednak pamiętać, że rozwiązanie takie ma i wady. Przede wszystkim kosze plastikowe są podatne na uszkodzenia mechaniczne – pod tym względem lepiej sprawdzają się droższe, ale trwalsze kosze metalowe.

kosz na śmieci

Na zdjęciu: kosz uliczny na drobne odpadki, fot. Eco-Martket.pl

Parki i place zabaw

W ruchliwych miejscach jest więcej ludzi. Gdzie jest większy tłum, tam szybciej zbierają się śmieci. Nic więc dziwnego, że kryterium ekonomiczne ma tu spore znaczenie. Trochę inaczej sprawa wygląda w miejscach z samej swej natury spokojniejszych, takich jak parki, skwery, czy place zabaw.

W przypadku tego typu miejsc architekci miejscy starają się sięgać po kosze lepsze pod względem wizualnym, w dodatku wykonane właśnie z metalu. Często są też mniejsze, niż te stawiane w centrach miast. Nic dziwnego – skoro znajdują się w mniej ruchliwych miejscach, nie muszą być aż tak pojemne.atrakcyjne kosze w przestrzeni publicznje

 

Na zdjęciu: kosz na odpady zainstalowany w parku, fot. Eco-Market

Okolice stadionów

Odrębnym przypadkiem są miejsca, w których istnieje ryzyko pojawienia się pseudokibiców. Ze względów bezpieczeństwa warto w ich okolicy stosować kosze betonowe, mocno przytwierdzone do podłoża, tym samym minimalizując ryzyko ich uszkodzenia.

Kosze betonowe znajdują jednak zastosowanie także i w innych sytuacjach. Przykładowo świetnie sprawdzają się na dużych, otwartych przestrzeniach, gdy w pobliżu znajduje się jezdnia. Choć na co dzień rzadko się o tym myśli, w przypadku wichury zlokalizowany w takim miejscu kosz o lżejszej konstrukcji mógłby zostać przewrócony i wylądować na ulicy, tym samym tworząc zagrożenie. Kosz betonowy jest na tyle stabilny, by ryzyko takiego scenariusza mocno ograniczyć.

Co ciekawe, pomimo masywnej konstrukcji, kosze takie łatwo opróżniać. Po prostu kamienna forma zawiera metalowy „wkład” będący faktycznym koszem i nadający się wyjęcia i ponownego włożenia po przerzuceniu zgromadzonych odpadów do śmieciarki.

kosz

Rozwiązaniem dla miejsc takich jak okolice stadionów są kosze betonowe, fot. eco-market.pl