Fot. Dario-Stone.pl

Klasyczne lub nowoczesne kominki cieszą się coraz większą popularnością. Pełnią rolę dekoracyjną i pozwalają komfortowo dogrzać się w trakcie długich jesienno-zimowych wieczorów. Jeżeli pragniemy, aby nasz kominek był stałym, alternatywnym źródłem ciepła powinniśmy zastanowić się nad wyborem sposobu jego wykończenia. Będzie on miał zasadnicze znaczenie dla funkcjonowania kominka.

Planując aranżację domu lub mieszkania powinniśmy już na początku zastanowić się nad montażem kominka, jego rolą, a także sposobem wykończenia. Bardzo często zdarza się, że kominek jest centralnym punktem salonu, co powoduje, że każdy zwraca na niego uwagę. Warto zadbać, aby jego obudowa była praktyczna, elegancka, dopracowana i wykonana z maksymalnie najlepszych materiałów.

Musimy mieć na uwadze fakt, że obudowa naszego kominka będzie również miała ogromne znaczenie dla ogólnego wystroju domu lub mieszkania. Wybierając rodzaj obudowy warto brać pod uwagę nie tylko koszt materiałów oraz wykonawstwa, ale również aspekty związane z utrzymaniem czystości. Kominek powinien być elegancko wkomponowany w ogólną charakterystykę pomieszczeń. Jeśli salon jest słabo nasłoneczniony i oświetlony lepiej jest wykonać jasną obudowę. Pozwoli to polepszyć wygląd pomieszczenia.

Obudowy kominkowe – gotowe czy wykonywane na zamówienie?

Kominek, który znajduje się w naszym salonie będzie pełnił nie tylko rolę źródła ogrzewania, ale również funkcję reprezentacyjną. Na rynku istnieje wiele materiałów, z których możemy wykonać eleganckie i praktyczne obudowy. Do dyspozycji mamy między innymi kamienie naturalne, cegły tradycyjne i klinkierowe, kafle kominkowe czy beton. Część osób, zwłaszcza ceniących prostotę oraz funkcjonalność decyduje się na montaż gotowej obudowy. Oba rozwiązania mają swoje plusy.

Obudowa wykonywana na zamówienie:

– możemy wybrać praktyczne i najbardziej eleganckie dla nas materiały,
– obudowa może być spersonalizowana,
– można obudować nie tylko kominek, ale również przylegającą do niej zabudowę,
– wykonana przez fachowca będzie dekoracją nie tylko kominka, ale również salonu,
– to dowolna możliwość łączenia różnego rodzaju materiałów.

Gotowa obudowa zakupiona w sklepie:

– jest łatwa w montażu,
– jej koszt jest niższy niż w przypadku obudowy wykonywanej na zamówienie,
– jej montaż często nie wymaga angażowania fachowca,
– można ją bez problemu dopasować do mebli i pozostałego wyposażenia,
– jest dopasowana do wielkości kominka oraz mocy grzewczej.

wykończenie kominka

Fot. dario-stone.pl

Najbardziej popularne rodzaje materiałów wykończeniowych:

– kamienie: należą do tych rozwiązań, które są najchętniej stosowane przez osoby wykańczające kominki. Zaletą wykonania kamiennej obudowy kominka jest przede wszystkim jej trwałość. Zwłaszcza granit jest materiałem bardzo odpornym na działanie wysokiej temperatury, zarysowania, zabrudzenia oraz ma doskonałe właściwości mechaniczne. Doświadczona firma, jak Dario-Stone spod Warszawy może wykonać kominki z kamienia, które będą ściśle odzwierciedlić oczekiwania klientów. Najpopularniejszymi kamieniami wykończeniowymi są granit, marmur, wapień, piaskowiec, trawertyn oraz łupek.

– cegły: stosowane są przez osoby, które pragną zachować jak najbardziej klasyczny wygląd kominka. Warto wspomnieć, że cegła może być nie tylko materiałem wykończeniowym, ale również konstrukcyjnym i to jej bardzo duża zaleta. Cegła nada kominkowi klasycznego charakteru, połączy również ze sobą wybrane elementy zabudowy, np. półki wykonane z gips-kartonu.

– beton: jest mniej spotykanym rozwiązaniem, ale bardzo ciekawym. Betonowe obudowy kominków montowane są raczej w pomieszczeniach projektowanych i urządzanych w stylu industrialnym lub bardziej nowoczesnym. Wykorzystując płyty z betonu architektonicznego musimy również pamiętać, o tym, aby je w prawidłowy sposób zaimpregnować. Uchroni to je przez zabrudzeniami.

– kafle kominkowe: jeżeli planujemy przygotować nietypową i oryginalną obudowę kominkową to warto właśnie zastosować takie rozwiązanie. Ceramiczne kafle kominkowe polecane są tym, którzy chcą mieć obudowę kominka imitującą styl gotycki, wiktoriański lub francuski.

wykończenie kominka

Kominek z obudową betonową. Fot. Camina