Problem z odkręceniem śruby nie dotyczy wyłącznie fachowców zajmujących się naprawą pojazdów mechanicznych, budowlańców czy monterów. Zardzewiała, zabrudzona czy zapieczona śruba to wyjątkowo oporny element, który nieraz potrafi opóźnić pracę o wiele godzin. Często wykorzystywane klucze, pokrętła do nasadek czy odrdzewiacze są skuteczne, pod warunkiem, że wiesz kiedy i jak ich użyć!

Co zrobić, gdy nie masz narzędzi?

Zdarza się, że zapieczona śruba pojawia się w najmniej spodziewanym urządzeniu przy błahej naprawie, a ty masz do dyspozycji wyłącznie śrubokręt. Możesz spróbować usunąć element, stosując sprawdzone sposoby beż użycia pokręteł do nasadek czy kluczy – a przecież te wydają się niezbędne.

Jedną z niezawodnych metod jest posmarowanie śruby i miejsca wokół naftą. To tani i szeroko dostępny preparat o dobrych właściwościach penetrujących, ale na zadziałanie przy wyjątkowo opornych elementach trzeba poczekać nawet dobę. Zamiast tradycyjnej nafty można zastosować zakupione w sklepie budowlanym odrdzewiacze. Płyny tego typu nakłada się zazwyczaj poprzez spryskanie elementu, więc są wygodne i szybkie w użyciu. One skutecznie rozpuszczają rdzę, luzując jednocześnie połączenie między śrubą a gwintem. Niektórzy decydują się sięgnąć po nietypowe metody i polewają zardzewiały element colą. To sposób, który nie zawsze zadziała, a może doprowadzić do uszkodzenia materiału wokół.

Alternatywne metody, czyli mrożenie i podgrzewanie

Od niedawana na rynku dostępne są preparaty z efektem zamrażającym, które równie skutecznie radzą sobie z zapieczoną śrubą, co klucze czy pokrętła do nasadek. Tego typu środki działają na sam metal, który schłodzony do -30 stopni C kurczy się i łatwiej go usunąć z połączenia. Mrożenie nie usuwa rdzy czy zabrudzenia z powierzchni śruby. Z kolei na zastosowanie metody termicznej, czyli podgrzewanie pozwala palnik acetylenowo-tlenowy bądź podgrzewacz indukcyjny. Tego typu narzędzia dostępne są w sklepach specjalistycznych bądź z materiałami budowlanymi.

Podgrzewanie połączeń śrubowych za pomocą palnika z odpowiednim gazem technicznym wymaga umiejętności posługiwania się tym sprzętem, ale też wiąże się z możliwością uszkodzenia lakieru czy materiału znajdującego się w sąsiedztwie zapieczonej śruby. Pomimo to, użycie palnika jest jednym z najskuteczniejszych i najszybszych sposobów. Jeśli posiadasz podgrzewacz indukcyjny to z pewnością szybko i bezpiecznie podgrzejesz śrubę i poluzujesz zapieczone wiązanie. To dobry sposób, gdy chcesz zachować dobrą jakość materiału wokół, bowiem podgrzewacz indukcyjny działa wyłącznie na połączenie śrubowe.

Narzędzia do odkręcania zapieczonych śrub

Do narzędzi ręcznych i elektrycznych, które skutecznie poradzą sobie z odkręceniem zardzewiałego połączenia śrubowego można zaliczyć klasyczne stalowe klucze w różnych rozmiarach, klucze z przedłużką, klucze oczkowe i nasadkowe, pokrętła do nasadek, które ograniczają użycie siły ręki i ułatwiają odkręcenie śruby w trudno dostępnych miejscach, klucz udarowy, śrubokręt i młot.