Oświetlenie lustra za pomocą dwóch kinkietów umieszczonych na wysokości oczu. Fot. Max-Fliz

Na etapie projektowania łazienki bardzo ważny jest wybór odpowiedniego oświetlenia. Jest ono kluczowe, nie tylko jako element aranżacji wnętrz, ale również aby łazienka była w pełni funkcjonalna, a korzystanie z niej przyjemne i bezpieczne.

Jak oświetlić łazienkę

Planując oświetlenie łazienki, starajmy się równomiernie doświetlić całe pomieszczenie. Fot. Max-Fliz

Planując wybór oświetlenia łazienkowego istotne jest, aby wziąć pod uwagę kilka aspektów. Światło jest pomocne przy codziennej pielęgnacji i sprzątaniu. Równomierne doświetlenie całego pomieszczenia ma ogromne znaczenie w kwestii troski o czystość i higienę. Decydując o rozmieszczeniu punktów świetlnych zadbajmy także o doświetlenie lustra w taki sposób, by stojąca na wprost niego osoba mogła wyraźnie zobaczyć całą swoją twarz. Przede wszystkim należy jednak pamiętać o właściwym oświetleniu obszaru znajdującego się w okolicach wanny lub prysznica, co ma decydujące znaczenie dla komfortu i bezpieczeństwa domowników. Taką gwarancję dają nam artykuły z odpowiednią klasą szczelności wody. W przypadku aranżacji łazienki warto postawić na klasę IP65. Cyfra 5, znajdująca się na końcu, informuje nas, iż oprawa jest odpowiednio zabezpieczona przed penetracją wody.

Oświetlenie całej łazienki

Jak oświetlić łazienkę

Oświetlenie wzdłuż krawędzi jest dobrym rozwiązaniem dla szerokiego lustra. Fot. Max-Fliz

Istotą aranżacji łazienki jest zapewnienie światła, które będzie równomiernie rozkładać się po całym pomieszczeniu i rozjaśniać wszystkie zakamarki. –Jednym ze sposobów na zapewnienie równomiernie rozproszonego światła jest zainstalowanie podwieszanego sufitu, w którym umieścimy oczka halogenowe. Mogą być mieć one różnoraki kształt: okrągły, kwadratowy, a także różne wykończenie, np. w chromie, w wersji satynowej. Jest to rozwiązanie bardzo praktyczne i estetyczne, przez co chętnie wybierają je osoby urządzające łazienki – radzi Marcin Wolak, specjalista ds. oświetlenia w salonach Max-Fliz. – Dodatkową jego zaletą jest to, że posiada ono wymienialne źródło światła. Co więcej w oczkach możemy zainstalować zarówno klasyczny halogen, jaki i LED, o barwie ciepłej lub zimnej- wszystko zależy od naszych preferencji– dodaje ekspert. Inną receptą na optymalne oświetlenie pomieszczenia są plafony, które również mogą zawierać wymienialne źródła światła, takie jak świetlówki, halogeny. W dzisiejszych czasach coraz bardziej popularne są także plafony wykonane w technologii LED, które nie wymagają wymiany żarówki. Poszukując tego rodzaju lamp, warto zwrócić uwagę na ofertę takich marek jak np. MaxLight, BPM czy Astro.

Jak oświetlić łazienkę

Oświetlenie lustra za pomocą dwóch kinkietów umieszczonych na wysokości oczu. Fot. Max-Fliz

Doświetlenie lustra

W przypadku oświetlenia lustra powinniśmy zadbać, aby światło nie tworzyło cieni na twarzach przeglądających się oraz nie zmieniało ich koloru. Jeśli mamy do czynienia z lustrem o wąskiej powierzchni, dobrze sprawdzi się powieszenie dwóch kinkietów po jego obu stronach, najlepiej na wysokości oczu domowników (około 1,6-1,7 m od podłogi). Kinkiety, w zależności od potrzeb, można także zainstalować na płaszczyźnie lustra. Gdy lustro jest na tyle szerokie, że oświetlenie kinkietowe nie będzie wystarczające, warto zdecydować się na dodatkowe źródło światła nad całą górną krawędzią lustra, co jeszcze mocniej rozjaśni całą łazienkę. Panele mogą występować w różnej wielkości oraz zapewniają ciepłe, rozproszone światło. Dotrze ono w pozostałe zakamarki pomieszczenia.

Jak oświetlić łazienkę

Właściwe oświetlenie obszaru znajdującego się w okolicach wanny ma decydujące znaczenie dla bezpieczeństwa domowników. Fot. Max-Fliz

 

 

 

Lampy w strefie kąpielowej

Chociaż wiele łazienek ze względu na niewielką powierzchnię nie wymaga lamp w obszarze kąpielowym, to w przypadku większych pomieszczeń warto zastosować dodatkowe punkty świetlne. Powinny one dobrze oświetlać całą okolicę prysznica czy wanny, a przy tym nie być drażniące dla oczu. Bez względu na to jakie lampy zastosujemy, powinniśmy zwrócić uwagę na ich hermetyczność. W przypadku źródeł światła znajdujących się w strefie mokrej, w zupełności wystarczą te o klasie szczelności (IP), jak na przykład lampy z oferty MaxLight, Sedia Technical Spot, czy Astro Kos.