Kleszcze, wbrew powszechnie panującej opinii, nie występują tylko w lasach, korytach rzek i parkach. Coraz częściej można je spotkać także na spacerze w mieście czy w przydomowych ogrodach.

Czego kleszcz potrzebuje do życia?

Kleszcze są pasożytami, do przetrwania potrzebują krwi swoich żywicieli. Zazwyczaj celem ich ataków są ssaki, w zależności od stadium rozwoju mniejsze lub większe. Kleszcz, kiedy już znajdzie się na ofierze, dość długo wędruje w poszukiwaniu odpowiedniego miejsca do wkłucia. Przytwierdzony do skóry jest trudny do usunięcia. Zazwyczaj na jednym żywicielu żeruje do kilku dni, ale mogą to być nawet dwa tygodnie.

Jak można „złapać” kleszcza?

Panuje mit, że kleszcze siedzą na drzewach i skaczą na swoje ofiary, kiedy te przechodzą pod drzewem. Prawda jest taka, że kleszcze na ofiarę czekają na trawach i krzewach, maksymalna wysokość, na jaką się wspinają to około 1,5m. Kleszcze przyczepiają się do zwierząt lub ludzi przechodzących obok. Dlatego wybierając się na spacer w okresie aktywności kleszczy lepiej omijać większe zakrzaczenia czy wysokie trawy.

Czym grozi ukąszenie przez kleszcza?

Nie wszystkie, ale część kleszczy jest nosicielem groźnych chorób. Najbardziej znane to kleszczowe zapalenie mózgu i borelioza. Na pierwszą z chorób opracowano skuteczną szczepionkę, niestety na boreliozę nadal nie można się zaszczepić. Najwięcej kleszczy zakażonych boreliozą występuje w miastach, co wynika z tego, że żerują one głównie na gryzoniach, które są nosicielami tej choroby.

Jak pozbyć się kleszcza?

Kleszcze po wkłuciu się, wypuszczają specjalną substancję znieczulającą. Dlatego nie zaniepokoi nas ból czy swędzenie. Po każdym spacerze powinno się dokładnie obejrzeć swoją skórę. Jeśli znajdziemy żerującego na nas pasożyta, trzeba go się jak najszybciej pozbyć. Najlepiej wyciągnąć go za pomocą specjalnej pęsetki. Trzeba uważać, żeby przy wyciąganiu nie zgnieść kleszcza, bo wtedy zwróci on zawartość swojego żołądka wraz z wirusami, jeśli jest ich nosicielem.

Jak kleszcze dostają się do ogrodu?

Wystarczy, że nasz ogród odwiedzi jeden z żywicieli kleszczy. Najczęściej będą to gryzonie lub ptaki. Kleszcze mogą też zostać przyniesione ze spaceru przez nasze domowe pupile. Pies może złapać kleszcza, obwąchując obrzeża ścieżek, a koty zazwyczaj wychodzą poza teren ogrodu i mają duże szanse na spotkanie z kleszczem.

Czy można zabezpieczyć ogród przed kleszczami?

Kleszcze w ogrodzie są o tyle groźniejsze, że nie jesteśmy w stanie po każdej wizycie w nim dokładnie się oglądać. Skutecznym i całkowicie naturalnym środkiem na kleszcze w ogrodzie jest olej rydzowy. Preparat na kleszcze Target bazuje na właściwościach oleju rydzowego. Dzięki temu, że substancja czynna w oprysku jest pochodzenia naturalnego, Target jest całkowicie bezpieczny dla zdrowia ludzi i zwierząt. Po wykonaniu oprysku już po 48 godzinach giną wszystkie kleszcze w miejscu zastosowania preparatu. Zastosowanie naturalnego środka w walce z kleszczami daje nam możliwość cieszenia się ogrodem bez strachu, że zamiast kleszczy zagraża nam szkodliwa chemia.