Fot. Greenworks

Pilarka łańcuchowa to niebezpieczne narzędzie i podczas pracy nią należy przestrzegać zasad bezpieczeństwa. Przedstawiamy pięć zasad „tak i nie”, do których należy stosować się podczas używania pilarki łańcuchowej.

Pilarki łańcuchowe. Są duże, głośne lecz często są również najlepszym narzędziem do szybkiego i dokładnego wykonania pracy. Należą jednak do najbardziej niebezpiecznych urządzeń, jeśli nie wiemy jak używać ich prawidłowo. Co roku jest to przyczyną tysięcy, mniej lub bardziej poważnych, urazów. Co zatem należy zrobić, aby praca pilarką łańcuchową przebiegała bezproblemowo?

Jak używać pilarki łańcuchowej - Greenworks

Fot. Greenworks

TAK: Zadbaj o bezpieczeństwo za każdym razem, gdy używasz pilarki

Niezależnie od tego, czy uruchamiałeś pilarkę już setki razy, czy masz ją po raz pierwszy w rękach, zawsze musisz pamiętać o odpowiednim ubiorze. Kask, okulary ochronne i zatyczki do uszu to podstawa. Wiele z urazów powstałych przy pracy z pilarką dotyczy dłoni oraz ramion, więc upewnij się, że założyłeś odpowiednie rękawice. Ponadto zrezygnuj z luźnej odzieży, której części mogłyby się dostać do mechanizmu urządzenia. Nie zapomnij również o spodniach ochronnych, które powinny być zrobione z odpowiedniego i wytrzymałego materiału, aby móc zapewnić optymalną ochronę antyprzecięciową.

NIE: …zapomnij ocenić otoczenia pracy

Poświęć minutę lub dwie, aby sprawdzić teren, na którym zamierzasz pracować. Uprzątnij z niego wszelkie zanieczyszczenia takie jak gałęzie, kamienie czy śmieci – w końcu nie chcesz, aby np. papierki latały w powietrzu podczas cięcia. Zwróć uwagę czy wokół nie znajdują się żadne dziury lub inne zniekształcenia terenu, aby móc pewnie zająć pozycję przed włączeniem pilarki. Upewnij się czy w pobliżu nie ma żadnych linii energetycznych, budynków lub ludzi, którzy mogliby być uderzeni przez spadające drzewo. Może to zabrzmieć zabawnie, ale zapewnij sobie również „wyjście ewakuacyjne”, którym możesz bezpiecznie oddalić się w razie, gdyby stało się coś niespodziewanego.

TAK: Podejmij dodatkowe środki ostrożności, jeśli korzystasz z pilarki spalinowej lub elektrycznej

Pilarki łańcuchowe zasilane paliwem bądź prądem generują dodatkowe problemy, o których należy pamiętać.

Pracujesz z pilarką spalinową? Upewnij się, że paliwo stoi co najmniej 3 metry od miejsca, gdzie masz zamiar ciąć. Ograniczy to ryzyko przypadkowego zapłonu jakichkolwiek wycieków czy oparów. Jeśli w twoim urządzeniu skończyła się benzyna w trakcie pracy, zrób przerwę, aby pozwolić mu ostygnąć przez ponownym napełnieniem zbiornika.

Jeśli używasz pilarki elektrycznej, sprawdź czy w pobliżu nie ma żadnej wody i pamiętaj o kablu cały czas, aby nie zaplątać się w nim lub nie przeciąć go.

Jak używać pilarki łańcuchowej - Greenworks

Fot. Greenworks

NIE: …naciskaj za mocno prowadnicą, ani nie tnij jej końcówką

Kiedy uczysz się używać pilarki łańcuchowej po raz pierwszy, pamiętaj, że nie ma potrzeby, aby używać zbyt dużo siły podczas cięcia. Tak długo, jak prowadzisz narzędzie obiema rękami i masz pewny uchwyt, możesz spokojnie pozwolić maszynie wykonywać samej swoją pracę.

Unikaj cięcia końcówką prowadnicy. Jeśli cokolwiek wejdzie w kontakt z tą częścią, pilarka może zostać odrzucona (dobita) w twoim kierunku, przez co stracisz nad nią kontrolę. Upewnij się, że używasz narzędzia wyposażonego w osłonę przeciwodbiciową i hamulec łańcucha, które zmniejszają prawdopodobieństwo takiego zdarzenia.

Jak używać pilarki łańcuchowej - Greenworks

Fot. Greenworks

TAK: trzymaj pilarkę poniżej linii swoich ramion

Widzisz ostatnią gałąź, która jest nieco wyżej niż pozostałe, a Ty do tej pory nie doznałeś żadnego urazu, więc wydaje ci się, że możesz ją spokojnie ściąć, prawda? Niestety nie.

Jeśli musisz się znacznie wyciągnąć lub podnieść pilarkę powyżej linii swoich ramion, możesz łatwo stracić równowagę. To samo dotyczy używania drabiny lub stołka do pracy z nią – nie rób tego! Prócz ryzyka pocięcia istnieje także niebezpieczeństwo poparzenia się przez łańcuch czy silnik, które potrafią błyskawicznie się nagrzać nawet po krótkiej pracy.

To tylko podstawowe zasady, o których należy pamiętać, aby móc bezpiecznie korzystać z pilarki łańcuchowej. Aby maksymalnie zniwelować ryzyko wystąpienia wypadków, zachęcamy również do zapoznania się z instrukcją obsługi zakupionego narzędzia przed rozpoczęciem pracy.

Jakie urządzenie będzie dla mnie najlepsze?

Według Greenworks: Porównaliśmy bezszczotkową pilarkę łańcuchową G-MAX 40V DigiPro z tradycyjną pilarką spalinową. Test wykazał, że spalinowa nagrzewa się ponad dwa razy bardziej niż nasza. Pełne wyniki eksperymentu możecie zobaczyć w poniższym materiale wideo:

Jak używać pilarki łańcuchowej - Greenworks

 

Co więcej, pilarka marki Greenworks jest wyposażona w akumulator – oznacza to brak obaw o plączący się wokół kabel. Bateria ta pozwala na wykonanie ponad 150 cięć na jednym naładowaniu akumulatora, dzięki czemu nie musisz się martwić o ponowne ładowanie tuż po rozpoczęciu pracy.

Dla jeszcze lepszej wydajności powstał model z 80-voltowym zasilaniem, który gwarantuje jeszcze większe osiągi. Pilarka łańcuchowa Greenworks 80V zapewnia tyle samo mocy, co spalinowa wersja o pojemności silnika wynoszącej 42 cm3.

 

 

Więcej o marce Greenworks: