Artykuł sponsorowany

Wybór odpowiedniego oświetlenia to zdecydowanie podstawa w każdym domu i mieszkaniu. Aby jednak osiągnąć ponadprzeciętny efekt i coś więcej, niż jedynie odpowiednie oświetlenie, ale również klimat czy doskonałą dekorację w postaci wykorzystywanych lamp, trzeba zdecydować się … właśnie na odpowiednie lampy. Jakie wybrać i na co zwracać uwagę podczas ich zakupu?

Poniżej przedstawiamy kilka najpopularniejszych rodzajów lamp, które idealnie sprawdzą się niemal w każdym wnętrzu. Należy pamiętać, że odpowiedni efekt w postaci zdumiewającego oświetlenia, uzyska się tylko wtedy, gdy połączymy działanie kilku lamp. Stawiając na lampy tylko jednego rodzaju, otrzymamy rozwiązanie nie tylko mało efektowne, ale również często niepraktyczne. Dlatego, łączenie różnych rodzajów lamp, a później również żarówek, to najlepszy pomysł, na jaki można się zdecydować.

Lampy stojące – charakterystyka

Lampy stojące są idealnym wyborem, jeżeli szukamy stylowego rozwiązania, które będzie również bardzo praktyczne. Ich olbrzymim plusem jest nie tylko olbrzymi wybór w tym jednym segmencie produktów, ale również fakt, że światłem generowanym właśnie przez lampy stojące, naprawdę bardzo łatwo sterować.

Nie należy jednak wykorzystywać lamp stojących jako podstawowego oświetlenie w żadnym pomieszczeniu, gdyż najczęściej nie będą one w stanie doświetlić dokładnie i równomiernie całego pomieszczenia. Dodatkowo, lampy stojące zajmują miejsce na podłodze, przez co niekoniecznie będą rozwiązaniem dobrym i w niewielkich pomieszczeniach, jak i w kawalerkach, garsonierach czy innych mieszkaniach, gdzie ilość wolnej przestrzeni może być mocno ograniczona.

Lampy do domuLampy wiszące – charakterystyka

Lampy wiszące to doskonałe rozwiązanie, jeżeli poszukujemy głównego źródła światła w danym pomieszczeniu. Fakt, że lampy znajdują się wysoko i zazwyczaj w centralnym punkcie pomieszczenia sprawia, że może być ono doświetlone równomiernie i dokładnie, co naprawdę bardzo trudno osiągnąć w przypadku oświetlenia innego typu.

Decydując się na lampy wiszące, należy jednak uważać na ich rozmiar – jeżeli pomieszczenie, w którym mają się znaleźć, nie jest duże, podobnie będzie z lampą – nie może być zbyt pokaźna i okazała, gdyż będzie przytłaczać przestrzeń, a jednocześnie całość będzie wyglądać nieproporcjonalnie i śmiesznie – to problem, który tyczy się zwłaszcza żyrandoli.

Podczas zakupu lampy wiszącej, warto sprawdzić, jak wygląda w jej przypadku kwestia regulowania wysokości, gdyż w wielu przypadkach jej indywidualne dostosowanie będzie idealnym rozwiązaniem. Często również dobrze jest zdecydować się na lampy, które mają możliwość podłączenia do nich większej ilości żarówek – często lepszym oświetleniem okażą się trzy słabsze żarówki, niż jedna naprawdę mocna, która może nas czasem oślepiać.

Kinkiety – charakterystyka

W tym przypadku mowa jedynie o kinkietach wewnętrznych, które idealnie sprawdzą się w miejscach, gdzie olbrzymia ilość światła czy bardzo dokładne doświetlanie danego pomieszczenia nie będą konieczne.

Kinkiety same z siebie nie generują wiele światła, dlatego warto stawić na nie w połączeniu z innym, dominującym źródłem światła w danym pomieszczeniu. Wyjątkiem są sytuacje, w których świadomie decydujemy się, że dana przestrzeń nie musi być perfekcyjnie doświetlona, czego przykładem są np. korytarze.

Kinkiety sprawdzą się tam, gdzie ilość przestrzenni jest mała, w końcu montuje się je na ścianach, więc nie będą zajmować dodatkowej przestrzeni, jak lampy stojące. Sprawdzają się często również w łazienkach, gdzie służą za dodatkowe źródło światła przy naszym lustrze, by dokładnie doświetlić naszą twarz.

Plafony – charakterystyka

Plafony to lampy, które będą dokładnie przylegać albo do ściany, albo do sufitu. Jednocześnie, są to lampy dość uniwersalne pod kątem dopasowania ich do przestrzeni, dlatego wiele z nich sprawdzi się i w nowoczesnych, i tych bardziej klasycznych wnętrzach.

Plafony często montowane są nie tylko w domach czy mieszkaniach, ale również w hotelach, restauracjach czy innych, podobnych przestrzeniach, gdyż potrafią generować naprawdę dużo światła, które jednocześnie bardzo dokładnie doświetla daną przestrzeń.

Kluczowym aspektem podczas zakupu plafonów jest oprawa, a właściwie materiał, z którego jest ona wykonana. Jeżeli będzie drewniana, światło w takim przypadku nie będzie rozchodzić się po suficie czy ścianie – jeżeli jednak chcemy osiągnąć taki efekt, warto stawiać na plafony w szklanej ramie, które będą umożliwiały rozchodzenie się światła po danej powierzchni.

Partner materiału – Mateomarket.pl