Trudno wyobrazić sobie skuteczne sprzątanie mieszkania bez dobrego odkurzacza. Jednak wybór może nastręczyć trudności, zwłaszcza gdy oferta w sklepach RTV/AGD jest tak szeroka.

Wśród czynników, które należy wziąć pod uwagę przy zakupie odkurzacza, jest sposób pracy. Zobacz, czym różnią się odkurzacze workowe, bezworkowe oraz wodne.

Odkurzacze workowe

Tradycyjne odkurzacza workowe to są klasyczne i najprostsze, mają też na ogół najbardziej przystępną cenę. Brud, kurz i inne zanieczyszczenia trafiają prosto do worka, który znajduje się wewnątrz odkurzacza.

Jeżeli rozglądasz się za modelem o takiej konstrukcji, zwróć uwagę na rodzaj worków, jaki wykorzystuje. Możesz wybierać spośród worków jednorazowych lub wielokrotnego użytku.

Te pierwsze wykonuje się zazwyczaj ze specjalnej włókniny albo papieru. Są dużo bardziej higieniczne niż worki wielokrotnego użytku. Koniecznie trzeba pamiętać, by regularnie je wymieniać. Gdy się zapełni, po prostu wyrzucasz go do śmietnika – bez ryzyka kontaktu z roztoczami, zanieczyszczeniami, kurzem i drobnoustrojami.

Warto też wiedzieć, że jednorazowe worki pełnią funkcję uzupełniającego filtra, gdyż nie wpuszczają do wewnątrz odkurzacza czy pomieszczenia, które odkurzasz. Jeśli chodzi o skuteczność takiej filtracji, worki materiałowe górują nad papierowymi.

Worki wielokrotnego użytku – nazywane też workami stałymi – wykonuje się z tkaniny o większej gramaturze.

Odkurzacze bezworkowe (cyklonowe)

Odkurzacz bezworkowy jest wyposażony w specjalny, wyjmowany pojemnik, do którego trafia kurz, brud, pyłki i inne zanieczyszczenia. Pojemnik po zapełnieniu wystarczy raz na jakiś czas opróżnić i wyczyścić. Te modele mają tę zaletę, że na siłę ssania nie wpływa poziom napełnienia pojemnika.

Odkurzacze bezworkowe określane są też mianem „cyklonowych”. Określenie jest powiązane ze sposobem, w jaki pracują. Zassane powietrze i brud w komorze odkurzacza są poddawane bardzo silnemu ruchowi wirowemu, a dzięki działaniu siły odśrodkowej wszystkie zanieczyszczenia trafiają do pojemnika. Powietrze, które następnie wydmuchuje odkurzacz, jest już oczyszczone.

Odkurzacze wodne

Specjalną odmianą odkurzacza bezworkowego jest odkurzacz wodny – prawdziwy sprzęt z najwyższej półki. Pierwsze, co rzuca się w oczy, to ich niecodzienny design. Wzornictwo tego rodzaju odkurzaczy często jest wręcz futurystyczne.

Ale najważniejsza jest funkcjonalność. Odkurzacze wodne usatysfakcjonują przede wszystkim alergików. Pracują z wykorzystaniem filtra wodnego, który oddziela od powietrza wszelkie zanieczyszczenia. Po skończonym sprzątaniu należy wyciągnąć pojemnik z odkurzacza i wylać wodę. Takie rozwiązanie chroni przed jakimkolwiek kontaktem z kurzem. Dodatkowymi atutami tych odkurzaczy są bardzo wysoka efektywność sprzątania oraz nawilżanie powietrza.

Wśród odkurzaczy wodnych można znaleźć modele, które imponują wielością funkcji. Wystarczy wymienić takie możliwości, jak pranie dywanów, czyszczenie tapicerki czy mycie podłóg. Do wad tego typu odkurzaczy trzeba zaliczyć stosunkowo wysoką ceną oraz duże wymiary, przez co nie są zbyt tak poręczne i wygodne.

Sprawdzoną ofertę odkurzaczy do domu znajdziesz na https://www.tvokazje.pl/161-odkurzacze