Dom pasywny charakteryzuje się niewielkim zużyciem energii i ograniczeniem strat ciepła do minimum. Jednak, aby mogło się tak stać konieczne jest najpierw zastosowanie odpowiedniej warstwy ocieplenia domu przy budowie, a także zaplanowanie jego zwartej bryły, aby nie było możliwości powstawania zbyt dużych mostków termicznych.

Ciepło ucieka z każdego budynku, niezależnie od zastosowania ocieplenia, czy energooszczędnych drzwi i okien. Oczywiście zastosowanie takich materiałów jest niezbędne, by dalej można było zmniejszać straty ciepła dzięki rekuperacji. Wentylacja mechaniczna to bowiem konieczność w przypadku budownictwa pasywnego.

Jakie rekuperatory stosuje się w przypadku domów pasywnych?

W domu pasywnym konieczne jest nie tylko maksymalne ograniczenie uciekania ciepła na zewnątrz, ale również ograniczenie ilości zużywanej energii elektrycznej. Dlatego rekuperatory przeznaczone do domów pasywnych muszą posiadać stosowne certyfikaty i charakteryzować się niewielkim poborem energii elektrycznej. Do domów pasywnych najlepiej jest wybierać rekuperatory o bardzo dobrej sprawności odzysku ciepła, które nie muszą być wyposażone w dodatkowe grzałki.

Takie rozwiązanie pozwoli znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie domu na energię elektryczną. Oczywiście rekuperator może współpracować z dodatkowymi systemami ogrzewania, a mianowicie kolektorami słonecznymi, a także pompą ciepła.

Co jest najważniejsze przy instalacji wentylacji w domu pasywnym?

Wentylacja w domu pasywnym musi być bardzo dobrze zabezpieczona przed powstawaniem przerw w izolacji kanałów wentylacyjnych. Dzięki temu wentylacja mechaniczna może dobrze spełniać swoją rolę. Najlepsze kanały wentylacyjne wykonane są ze stali bądź tworzywa PE. Tylko w przypadku braku nieszczelności możliwy jest odzysk ciepła z wentylacji mechanicznej na poziomie 90%. Wtedy dom pasywny spełnia restrykcyjne normy.

Oczywiście nie można zapomnieć o izolacji kanałów przechodzących przez stropy czy też sufity podwieszane, a także odpowiedniej izolacji czerpni i wyrzutni, gdzie powietrze z zewnątrz jest pobierane, a zanieczyszczenia z wewnątrz są usuwane. Oczywiście dużą rolę odgrywają tu również wentylatory i filtry, które oczyszczają powietrze z zewnątrz, dzięki czemu jest zdrowe i wolne od zanieczyszczeń znajdujących się w powietrzu (w tym smogu), a także bakterii, wirusów, a nawet alergenów. Częstym rozwiązaniem stosowany w domach pasywnych jest gruntowny wymiennik ciepła.

Jak zmniejszyć straty ciepła poprzez zastosowanie gruntowego wymiennika w domu pasywnym?

Wentylacja powinna działać efektywnie w przypadku budownictwa pasywnego zarówno latem, jak i zimą. Może w tym pomóc zastosowanie gruntowego wymiennika ciepła. Jest on zakopany w ziemi na głębokości, ok. 1,5 do 2 m, co jest gwarancją, że cały rok panuje tam względnie stała temperatura, a więc wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła może działać bez zarzutu.

Podczas gdy na zewnątrz panuje srogi mróz, na takiej głębokości w ziemi temperatura może być nieznacznie ujemna, co powoduje, że do ogrzania powietrza przepływającego przez wymiennik potrzeba mniej energii, niż w przypadku zastosowania samego wymiennika ciepła, zważywszy, że tu również wykorzystuje się ciepło z zużytego powietrza. Połączenie rekuperatora z zewnętrznym, gruntowym wymiennikiem ciepła zapewnia niezamarzanie rekuperatora, co jest niezwykle ważne, aby wentylacja działała efektywnie.

Efektywne działanie rekuperacji eliminuje konieczność dogrzewania domu pasywnego

Zastosowanie elektrycznych grzałek w domu pasywnym nie ma racji bytu ze względu na podwyższone koszty zużycia energii elektrycznej, którą w takim budownictwie musimy ograniczać. Sprawne działanie wentylacji mechanicznej zapewnia świeże powietrze bez konieczności wietrzenia. Przy wentylacji grawitacyjnej straty ciepła wynoszą nawet 50%, natomiast rekuperacja pozwala je zmniejszyć do niespełna 10%, co jest konieczne w przypadku domów pasywnych. Jednak, aby wentylacja mechaniczna mogła spełniać swoje zadanie konieczna jest regularna wymiana filtrów, w których zbierają się wszystkie zanieczyszczenia. Przy dużym poziomie pyłów i innych zanieczyszczeń taka wymiana konieczna jest nawet, co dwa miesiące.

Należy pamiętać, że celem budownictwa pasywnego jest nie tylko oszczędność dla zamieszkujących takie budynki, ale również ochrona środowiska naturalnego przed emisją szkodliwych związków, a także nadmiernym zużyciem energii elektrycznej. Oczywiście istotny jest również komfort cieplny, który dzięki zniwelowaniu strat ciepła może być zapewniony stale na poziomie powyżej 20 stopni.