Kuchnia jest z pewnością jednym z najważniejszych pomieszczeń w całym domu. Często stanowi prawdziwe centrum rodzinnego życia. Kiedy dzieci czy rodzice są rozproszeni w swoich prywatnych pokojach, gdzie odpoczywają lub uczą się, mają tak naprawdę ze sobą mały kontakt.

To właśnie kuchnia służy integrowaniu się i spotykaniu na przykład podczas posiłków. Zorganizowanie wygodnej i pięknej kuchni to jeden z najważniejszych celów dla każdego, kto planuje przeprowadzkę, zakup nowego domu lub mieszkania. Jak urządzić kuchnię by była nie tylko piękna, designerska, ale też funkcjonalna?

1. Dużo powierzchni roboczej

Jeden z najważniejszych aspektów podczas urządzania kuchni to zaaranżowanie jej tak, by to wnętrze miało jak najwięcej powierzchni roboczej. To naprawdę kluczowe dla wszystkich, którzy w swojej kuchni gotują. Jeżeli zatem kuchnia nie służy tylko do podgrzewania gotowych posiłków, ale jest rzeczywiście centrum rodzinnego życia, jak największa powierzchnia blatów będzie naprawdę funkcjonalna.

Dodatkowy blat może znajdować się na przykład na kuchennej wyspie, która bardzo często znajduje się w kuchniach połączonych z salonem. Jest ona pewną granicą pomiędzy częścią wypoczynkową a kuchenną pomieszczenia, a dodatkowo na jej blacie można zorganizować na przykład miejsce do gotowania, zlewozmywak lub po prostu miejsce do spożywania posiłków. Modne kuchnie najczęściej mają właśnie duże i przestronne wyspy.

2. Duży i wygodny zlewozmywak

Duży i wygodny zlewozmywak, na przykład zlew granitowy, wytrzymały na działanie wysokiej temperatury czy odporny na zarysowania podczas użytkowania, to naprawdę bardzo funkcjonalny wybór. Nawet jeżeli w domu posiada się zmywarkę, co współcześnie jest raczej powszechne, zlewozmywaki granitowe lub ceramiczne o sporych rozmiarach, najlepiej dwukomorowe, bardzo ułatwiają funkcjonowanie podczas gotowania.

W takim wygodnym zlewozmywaku z łatwością można umyć warzywa lub owoce, a następnie zostawić je do osuszenia. Popularne modele zlewozmywaków z powodzeniem można podejrzeć w internecie. Omawiając to zagadnienie warto też nawiązać do wpisu pt. “Modne kuchnie 2019: aranżacje kolory i trendy roku” opracowanego właśnie przed producenta takich zlewów.

3. Wygodny system przechowywania

Kolejny niezwykle ważny parametr wygodnej kuchni to po prostu zabudowa i system przechowywania. Ludzie preferują różne kuchnie, jednak z pewnością te robione na zamówienie na wymiar pozwalają na jak najlepsze zagospodarowanie przestrzeni – można zamówić nawet malutką szafeczkę, która będzie dodatkowym miejscem do przechowywania artykułów spożywczych czy innych kuchennych utensyliów.

Warto zwrócić uwagę na pojemność szafek – im większa rodzina, tym dużo więcej sprzętów do ukrycia i schowania. Jeżeli ktoś nie lubi wrażenia bałaganu w kuchni, lepiej zdecydować się na dużą ilość zamykanych szafek niż na otwarte półki. Z drugiej strony to właśnie otwarte półki z poustawianymi tam naczyniami i garnkami wyglądają niezwykle efektownie i designersko.

Jest to bezpośrednie nawiązanie do tak modnego w Polsce stylu skandynawskiego, prostego i atrakcyjnego.

4. Dobrej jakości sprzęt AGD

Kolejny punkt ma naprawdę niebagatelne znaczenie dla funkcjonowania w kuchni. Mowa tutaj o dobrej jakości sprzęcie AGD, który jest przecież stałym elementem wyposażenia każdego domu. Naprawdę nie warto kupować najtańszego sprzętu takiego jak na przykład piekarnik, kuchenka gazowa lub płyta indukcyjna. Po pierwsze to właśnie te sprzęty bardzo szybko zaczną wyglądać źle podczas użytkowania. Najtańszy piekarnik nie będzie miał funkcji samooczyszczania się, dlatego już po kilku miesiącach będzie brudny i naprawdę trudny do wyczyszczenia.

Sprzęt AGD nie musi być z najwyższej półki cenowej, chociaż oczywiście jeżeli wybiera się droższe marki i sprzęty, to zwykle dostaje się też sprzęt bardziej atrakcyjny wizualnie. Ważna jest jednak jego funkcjonalność podczas użytkowania. Dobrze jest wybrać również sprzęt najwyższej klasy energetycznej, bo przy dużej rodzinie i częstym gotowaniu, można naprawdę sporo zaoszczędzić w skali roku na opłatach za prąd.