Urządzając dziecięcy pokój dokładamy wszelkich starań, by był on w pełni funkcjonalny, cieszył oko i spełniał oczekiwania młodego człowieka. Istotnym elementem każdej aranżacji jest wystrój okien. Klasyczne firanki i zasłony coraz chętniej zastępujemy nowoczesnymi roletami, które są zdecydowanie łatwiejsze w użytkowaniu, zajmują mniej miejsca i pozwalają na dowolną regulację ilości światła dziennego w pomieszczeniu. Jakie rolety sprawdzą się w pokoju dziecka?

Rolety do pokoju dziecięcego – jak wybrać?

Wybierając rolety do pokoju dziecka należy przede wszystkim zwrócić uwagę na ich jakość oraz sposób montażu. Wszystkie materiały i elementy systemu powinny być bezpieczne dla dziecka oraz gwarantować łatwą i bezproblemową obsługę rolet.

Szeroka paleta kolorów, faktur i wzorów pozwala na dobranie rolet idealnie pasujących do aranżacji dziecięcego pokoju. Możemy postawić na materiał nawiązujący do koloru lub motywu przewodniego w pomieszczeniu (niebieskie, różowe, soczysta zieleń czy fiolet) lub roletę w neutralnym kolorze (ecru, jasne beże lub szarości), która harmonijnie wpisze się w każde wnętrze.

Wybór konkretnego rodzaju rolet powinniśmy poprzedzić gruntownym przeanalizowaniem usytuowania pokoju dziecka w stosunku do słońca (istotny jest kierunek świata, na który wychodzą okna dziecięcego pokoju), ulicznych latarni i neonów, a także bliskości innych budynków oraz piętra, na którym pokój się znajduje. Oto najważniejsze kwestie:

  • południowa ekspozycja okien pokoju dziecięcego może wymagać zastosowania rolet z podgumowaniem, które nie tylko zacienią pokój, ale również ograniczą jego nagrzewanie się podczas upalnego lata – takie rozwiązanie będzie zbędne w pokoju z oknami wychodzącymi na północ;
  • bliskość latarni ulicznych i/lub intensywnych neonów reklamowych może wymagać zastosowania maksymalnie ciemnych rolet lub rolet z podgumowaniem, które umożliwią maksymalne zaciemnienie pokoju na czas nocnego odpoczynku;
  • bliskość okien innych budynków oraz brak prywatności wynikający z takiego usytuowania możemy rozwiązać sięgając po rolety dzień-noc lub rolety plisowane – pierwsze pozwalają na łatwą regulację przezierności rolety (od funkcji firanki po funkcję zasłony), a drugie umożliwiają odsłanianie okna od dołu lub od góry.

Rolety materiałowe – rodzaje i funkcjonalność

Rolety materiałowe to rozwiązanie, które wybieramy najchętniej właśnie do pokojów dziecięcych. Są stosunkowo niedrogie, łatwe w obsłudze (z ich opuszczaniem i podnoszeniem radzą sobie już kilkuletnie dzieci) i całkowicie bezpieczne. Rolety z materiału dostępne są w wielu kolorach (pozwala na optymalne dopasowanie ich do wnętrza oraz gustu dziecka) oraz trzech podstawowych rodzajach:

  • rolety wolnowiszące – mocowane do ściany lub sufitu nad oknem, takie rolety wyglądają bardzo schludnie i stanowią elegancką dekorację okna, rozciągnięte zasłaniają całą wnękę okienną z parapetem włącznie;
  • rolety bezinwazyjne mini – mocowane do ramy okna, nad szybą za pomocą specjalnych zaczepów (bez konieczności ingerencji w strukturę okna!), rozciągnięta kaseta zasłania całą szybę, ale nie ogranicza dostępu do parapetu (to dobre rozwiązanie w pokojach, w których parapet wykorzystywany jest jako dodatkowa półka do ekspozycji książek, bibelotów czy choćby kwiatów doniczkowych);
  • rolety w kasecie – zwinięty materiał chowa się w kasecie, która stanowi doskonałą ochronę dla zwiniętej rolety i wprowadza do pomieszczenia ład i porządek; do wyboru mamy kasety PCV i kasety aluminiowe; rozwinięta roleta zasłania całą szybę i nie ogranicza dostępu do parapetu.

Dodatkowo można zdecydować o zamocowaniu prowadnic, które wydłużają trwałość rolet i ograniczają ryzyko związane z niszczeniem brzegów materiału oraz gwarantują maksymalną estetykę – roleta rozwijana jest zawsze prosto w dół. To rozwiązanie, które doskonale sprawdza się w dziecięcym pokoju!

Rolety dzień nocy do pokoju dziecięcego

W ostatnich latach rosnącą popularnością cieszą się rolety dzień – noc, które mogą pełnić funkcję firanki lub zasłony. Wszystko to za sprawą tkaniny w poziome paski o różnej gęstości splotu / przezierności – rozwijając roletę sami decydujemy o tym w jakim stopniu chcemy osłonić się przed światłem oraz ciekawskimi spojrzeniami. To idealne rozwiązanie do pokoju dziecka, którego okna wychodzą na sąsiadujący budynek lub pokój znajduje się na parterze, blisko ciągu komunikacyjnego (chodnika lub ulicy).

Roleta dzień noc zagwarantuje dziecku tyle prywatności, ile akurat będzie potrzebował, a decydując się na konkretny kolor materiału możemy wybrać roletę przyciemniającą lub zaciemniającą (sprawdzi się również w pokojach z ekspozycją południową lub blisko ulicznych świateł).