Fot. Ryobi

Zwykłe wiertarki jednobiegowe należą do najpopularniejszych elektronarzędzi, używanych niemal w każdym domu. Wybór optymalnego modelu nie jest jednak łatwy, ponieważ oferta producentów jest bardzo bogata, a różnice między wiertarkami na pozór minimalne.

Marian Kozłowski

wiertarki jednobiegowe

Fot. Bosch

Plusy

Ten rodzaj elektronarzędzi może zadowalać:

 • najmniej zaawansowanych amatorów wykonujących bardzo rzadko stosunkowo niewielkie i proste prace w swym gospodarstwie domowym,
 • najaktywniejszych hobbystów prowadzących różne rodzaje robót związanych z seryjnym wierceniem dowolnych otworów w metalu i drewnie, a także niewielkich w murach.

Minusy

Przy zakrojonych na szerszą skalę pracach instalatorskich i ciesielskich moment obrotowy wiertarki jednobiegowej okazuje się często niewystarczający, co bardzo zmniejsza jej trwałość i utrudnia użytkowanie.

Kryteria wyboru

Jednobiegowe wiertarki udarowe. Elektroniczne układy regulacyjne z powodzeniem kompensują brak niższego biegu, ponieważ stabilnie utrzymują zadaną prędkość obrotową. Fot. Bosch

Elektroniczne układy regulacyjne z powodzeniem kompensują brak niższego biegu, ponieważ stabilnie utrzymują zadaną prędkość obrotową. Fot. Bosch

Dla sporadycznych użytkowników najważniejszą zaletą jest niska cena zakupu, ponieważ pozostałe właściwości nawet w najtańszych modelach znacznie przekraczają praktyczne potrzeby.
Majsterkowicz bardziej wymagający powinien natomiast interesować się głównie modelami, których:

 • masa własna nie przekracza 2 kg,
 • moc mieści się w zakresie od 500 do 750 W,
 • dostępną funkcją jest mechanizm udarowy,
 • regulowana elektronicznie prędkość obrotowa wynosić może od 0 do ponad 3000 obr./min,
 • przekładnie umożliwiają zmianę kierunku obrotów,
 • silniki są chronione przed przeciążeniem bezpiecznikami termicznymi.

Przy robotach o większej skali ważne jest także, by maksymalne średnice wiercenia wynosiły co najmniej:

 • dla drewna 30 mm,
 • dla stali 13 mm,
 • dla betonu 16 mm.
Jednobiegowe wiertarki udarowe 230 V. Fot. Metabo

Obsługa kluczykowego uchwytu wiertarskiego jest bardziej kłopotliwa, ale jest on bezpieczniejszy. Fot. Metabo

Wybór rodzaju uchwytu wierteł jest już kwestią indywidualną, ponieważ te tradycyjne, obsługiwane kluczykiem są od samozaciskowych bardziej pracochłonne w obsłudze, ale też równocześnie od nich bezpieczniejsze.
Zaletą bezdyskusyjną są silniki o konstrukcji bezszczotkowej, w porównaniu z komutatorowymi bardziej żywotne i prostsze w obsłudze serwisowej.
Warto też zainteresować się sposobem łożyskowania obrotowych części mechanizmu. Najtrwalsze są konstrukcje z łożyskami tocznymi, wyposażonymi w zapas smaru na cały okres eksploatacji.

Zasady użytkowania

Jednobiegowe wiertarki udarowe 230 V. Fot. Bosch

Podczas wiercenia w płytkach ceramicznych udar musi być wyłączony. Fot. Bosch

Stabilne prowadzenie narzędzia wymaga równoczesnego korzystania z dwóch uchwytów: tylnego, wyposażonego w elementy sterujące, oraz bocznego, dającego się ustawiać w dowolnej pozycji kątowej i zintegrowanego z prętowym ogranicznikiem głębokości wiercenia.
Wiertła mocowane w uchwycie wrzeciona muszą być zawsze dobrze naostrzone, a pod względem rodzaju i rozmiaru odpowiadać danym technicznym wiertarki. Podczas wiercenia prędkość obrotowa wiertła powinna być odwrotnie proporcjonalna do jego średnicy, a do kompensowania oporu stawianego przez szczególnie twarde materiały wykorzystywać należy nie tylko samoczynne reakcje silnika i jego elektronicznej regulacji, lecz także odpowiednie osłabienie ręcznego docisku narzędzia.
W przypadku twardych materiałów metalowych, betonowych lub ceramicznych miejsce wiercenia powinno być zaznaczone punktakiem. Większe otwory należy wykonywać w kilku kolejnych etapach wiertłami o coraz większych średnicach. Mechanizm udarowy może być stosowany tylko podczas wiercenia w murze i betonie.

Przegląd rynku:

Jednobiegowe wiertarki udarowe

Artykuły pokrewne:

Akcesoria do wiertarek

Wiertła do muru i płytek

Wiertła do drewna