Fot. Black&Decker

Współczesne szlifierki oscylacyjne najczęściej mają system odpylający. Systemy te zwykle mają swoje wady, a efekty ich pracy pozostawiają wiele do życzenia. W szlifierce Black&Decker KA330EKA Duosand ™ wprowadzono innowacyjne rozwiązanie, które spisuje się znacznie lepiej niż dotychczasowe.

Czasy, gdy używało się szlifierki oscylacyjnej bez systemu odsysania pyłu powstającego podczas szlifowania odeszły w przeszłość. System taki zwykle odsysa urobek z miejsca pracy przez otwory w papierze ściernym i odpowiadające im kanały w stopie szlifierskie za pomocą osiowego wentylatora umieszczonego na wale silnika. Następnie wyrzuca pył do specjalnego pojemnika, filtru lub tekstylnego worka. W wielu modelach możliwe jest także podłączenie za pomocą króćca przyłączeniowego odkurzacza, co zwiększa wydajność systemu, ale utrudnia manewrowanie elektronarzędziem. W najprostszych modelach ten sam wentylator służy równocześnie do chłodzenia silnika, w bardziej zaawansowanych mamy 2 wentylatory, a obiegi powietrza czystego i zapylonego są od siebie oddzielone.
Skuteczny system odsysania pyłu zbiera większość pyłu szlifierskiego, ale to zdarza się bardzo rzadko. Wygodniejsze są wbudowane systemy odsysania, tzn. z funkcją odsysania i zintegrowanym pochłaniaczem pyłu. Szlifierki z pojemnikami filtrującymi są też bardziej efektywne od podobnych z workami z papieru lub tkaniny. Jednak jak dotąd nawet zaawansowane systemy odsysania pyłu z pojemnikami wyposażonymi w układ mikrofiltracji miały ograniczoną efektywność i wady, np. wraz z gromadzącym się w pojemniku pyłem maleje siła ssąca, pojemniki mają małą pojemność, często trudno się je opróżnia i czyści.

Szlifierka KA330EKA Duosand

Szlifierkę oscylacyjną Black&Decker KA330EKA Duosand™ wyposażono w innowacyjny system zasysania i gromadzenia urobku z podwójną filtracją. Fot. Black&Decker

Nowatorskie rozwiązanie

W najnowszej szlifierce oscylacyjnej Black&Decker KA330EKA Duosand™ zastosowano rozwiązanie, wykorzystujące zasadę separacji cyklonicznej, znane z odkurzaczy bezworkowych. Narzędzie zostało wyposażone w innowacyjny system zasysania i gromadzenia urobku z podwójną filtracją. Dzięki niemu urządzenie pracuje szybciej i zapewnia o 70% lepszą wydajność odpylania (w porównaniu ze zwykłą szlifierką oscylacyjną o podobnej mocy). Zwiększona siła zasysania to efekt zastosowania 2 wentylatorów wyłącznie do odsysania – pierwszy jest umieszczony tuż nad stopą szlifierską i zasysa urobek z miejsca pracy, drugi jest zamontowany nad pojemnikiem na pył szlifierski i odpowiada za wciąganie i filtrowanie pyłów. Zebrany pył szlifierski jest gromadzony w przezroczystym, poliwęglanowym pojemniku, umieszczonym w przedniej części szlifierki. Wewnątrz pojemnika znajduje się filtr pyłowy, który wychwytuje najdrobniejsze cząsteczki pyłu szlifierskiego. Większe i cięższe gromadzą się na dnie pojemnika. Pojemnik łatwo się wyjmuje i opróżnia – podobnie jak w odkurzaczu bezworkowym. Szlifierka ma silnik o mocy 270 W, prędkość oscylacyjną można regulować w zakresie od 10 000 do 26 000 osc./min. Stopa szlifierki o wymiarach 90 x 185 mm jest wprawiana w okrężne ruchy oscylacyjne o skoku 2 mm. Papier ścierny można mocować na stopie na rzep lub zaciski. Ergonomiczna rękojeść i uchwyt przedni są pokryte gumowaną powłoką antypoślizgową. Szlifierka ma kabel zasilający długości 3 m. Jest sprzedawana w eleganckiej walizce transportowej z zestawem 6 arkuszy ściernych.
Cena – 325 zł.