Fot. Electrolux

Zakup przenośnego klimatyzatora to najtańszy i najprostszy sposób na obniżenie temperatury w przegrzanym mieszkaniu. Nie jest to jednak rozwiązanie idealne, ponieważ wydajność takiego urządzenia jest siłą rzeczy ograniczona. Podpowiadamy, na co zwracać uwagę przy zakupie.

klimatyzatory przenośne - wyprowadzenie rury

W przypadku okna, które otwiera się, przesuwając skrzydło do góry, łatwo wsunąć dopasowaną listwę z otworem na rurę. Fot. www.5tonacunit.org

Kiedy słońce niemiłosiernie praży – jak u nas od kilku dni – mniej odporni na upału przeżywają w swoich przegrzanych mieszkaniach katusze. Przez pewien czas dość skutecznie można chronić się przed upałem, za pomocą szczelnych, odbijających promienie słoneczne rolet, doraźnie pomaga staranne, wieczorne wietrzenie, ale to wszystko środki skutecznie opóźniające nagrzewanie mieszkania przez kilka dni. Gdy nagrzeją się mury, zwłaszcza te betonowe, i temperatura nadmiernie wzrośnie, bierne środki ochrony przed upałem okazują się nie wystarczające. W takiej sytuacji ulgę może przynieść klimatyzator przenośny. Na montaż stacjonarnego klimatyzatora typu split latem z reguły jest już o wiele za późno, ponieważ jeśli nie jesteśmy właścicielami budynku, najpierw musimy otrzymać zgodę właściciela (np. spółdzielni), co może potrwać kilka tygodni. Jeśli możemy samodzielnie podjąć szybką decyzję o montażu we własnym domu jednorodzinnym, najczęściej i tak nie unikniemy opóźnienia, ponieważ latem wszystkie ekipy montujące klimatyzatory mają pełne ręce roboty i czekanie na montaż trwa do kilku tygodni.

Klimatyzatory przenośne

klimatyzatory przenośne - rura w rolecie

Sposób osadzenia rury odprowadzającej ciepłe powietrze przy użyciu rolety zewnętrznej. Fot. Conrad.pl

Niewielkie klimatyzatory monoblokowe (jednoczęściowe) albo split (z jednostką wewnętrzną i zewnętrzną) można uruchomić niemal natychmiast. Podczas montażu głównym, jednak w praktyce dość istotnym problemem jest wyprowadzenie na zewnątrz pomieszczenia elastycznej rury o znacznej średnicy. Każdy klimatyzator przenośny z jednej strony wdmuchuje bowiem do pomieszczenia chłodne powietrze, ale z drugiej wydmuchuje – ciepłe i wilgotne. Najkrótsza droga pozbycia się tego ciepłego prowadzi przez okno, ale gdy je otworzymy, do wnętrza dostaje się równocześnie niepożądane ciepło. I tu niestety okazuje się, że nasz system okienny w przypadku montażu klimatyzatora jest mniej wygodny niż anglosaski – przesuwany, a nie odchylany – bowiem w przypadku okien suwanych, wystarczy wstawić w szczelinę dopasowaną listwę z otworem o odpowiedniej średnicy, a okna otwieranego tak jak u nas, po otwarciu nie da się łatwo uszczelnić. Dlatego najlepszym sposobem jest odprowadzenie ciepłego powietrza przez przepust w ścianie. Niestety, w niektórych przypadkach jego wykonanie uniemożliwiają warunki techniczne – poza tym jest to dość drogie rozwiązanie. Dużym ułatwieniem w montażu mogą być rolety zewnętrzne – wtedy otwieramy okno i listwę z wyciętym otworem na rurę możemy umieścić w dolnej części okna, a otwór okienny zamknąć roletą (patrz zdjęcie).

klimatyzatory przenośne typu split

Klimatyzatory przenośne typu split są nieco bardziej wydajne i łatwiejsze do zamontowania, ale trzeba mieć np. balkon. Fot. Remko

Miejsce ustawienia klimatyzatora typu monoblok zależy od długości elastycznej (mniej lub bardziej) rury odprowadzającej ciepłe powietrze. Długość ta jest ustalona przez producenta urządzenia i nie można jej zmieniać. Niestety – im dłuższa rura, tym większe promieniowanie cieplne. Także w przypadku klimatyzatorów dwuczęściowych typu split na zewnątrz trzeba wyprowadzić rurę doprowadzającą z jednostki wewnętrznej do zewnętrznej i z powrotem środek chłodzący. Jednostka zewnętrzna może być ustawiona na balkonie, tarasie lub przymocowana do ściany zewnętrznej. Do uruchomienia klimatyzatora przenośnego nie wystarczy zatem jedynie gniazdko elektryczne.

Ciepłe powietrze zawiera więcej wilgoci niż zimne, dlatego w trakcie chłodzenia ciepłego powietrza w klimatyzatorze skrapla się woda. Od czasu do czasu trzeba się jej pozbyć. W niektórych urządzeniach są zainstalowane specjalne zbiorniki, które należy opróżniać, inne klimatyzatory z kolei wydmuchują wilgoć wraz z ciepłym powietrzem na zewnątrz.

O tym trzeba pamiętać

  • klimatyzatory przenośne - monoblock

    Fot. Haier

    Zgodę na montaż jednostki zewnętrznej klimatyzatora typu split na elewacji budynku musi wydać jego właściciel (np. spółdzielnia). Dogodnym miejscem montażu tego elementu jest otwarty balkon – jednostka zewnętrzna nie szpeci fasady, a ściany balkonu mogą też ograniczać hałas docierający do okien sąsiadów.

  • Samodzielnie można instalować w mieszkaniu klimatyzatory przenośne i ewentualnie stacjonarny klimatyzator okienny. Laik nie zdoła samodzielnie poprawnie zainstalować klimatyzatora stacjonarnego typu split – połączenie jednostki wewnętrznej z zewnętrzną jest dość skomplikowane i wymaga specjalistycznych narzędzi, dlatego – chociażby ze względu na warunki gwarancji – musi to zrobić ekipa z uprawnieniami.
  • Przy zakupie monoblokowego klimatyzatora przenośnego trzeba koniecznie zwrócić uwagę na to, czy jest wyposażony w rurę (wąż) do odprowadzania gorącego powietrza na zewnątrz. Jeśli ciepłe powietrze nie zostanie odprowadzone poza mieszkanie, efekt chłodzenia będzie znikomy.
  • Temperatura w klimatyzowanym pomieszczeniu powinna być niższa od temperatury na zewnątrz o nie więcej niż 8ºC. Zbyt duża różnica temperatury po wyjściu z klimatyzowanego pomieszczenia może spowodować szok termiczny, który może mieć bardzo poważne konsekwencje zdrowotne.
  • Nie wolno przebywać bezpośrednio w strumieniu zimnego powietrza wydmuchiwanego przez klimatyzator.
  • Wszystkie klimatyzatory należy regularnie konserwować zgodnie z zaleceniami producenta. Trzeba m.in. czyścić lub wymieniać filtry powietrza, dezynfekować wnętrze jednostki wewnętrznej, a także czyścić wymienniki ciepła jednostki wewnętrznej i zewnętrznej.

Artykuły pokrewne:

Ogrzewanie w inteligentnym domu