Artykuł sponsorowany

Za oknem jeszcze słoneczne promienie i upalne dni, jednak już niedługo pogoda się zmieni i nadejdą chłodniejsze noce. Co za tym idzie lekkie, cienkie kołdry nie wystarczą, by ogrzać nas podczas snu. Już zawczasu warto pomyśleć o wyborze grubszej pościeli, która zapewni komfortowy wypoczynek. Na rynku dostępnych jest wiele modeli, oto kilka wskazówek, jak wybrać najbardziej odpowiednią.

Rodzaje kołder

Zanim przejdziemy do wyboru kołdry do spania, warto zorientować się, co oferują producenci. A oferta jest naprawdę szeroka. Wybierać możemy spośród:

  • kołder letnich – są cieniutkie i lekkie, dzięki czemu nie ma obaw, że będą stanowiły dodatkowe obciążenie podczas upałów,
  • kołder zimowych – mają grubsze i cięższe wypełnienie, w związku z czym ogrzeją nawet największego zmarzlaka,
  • kołdry całoroczne – jest to połączenie modelu letniego z wiosenno-jesiennym. Są one złączone specjalnym zatrzaskiem, co sprawia, że możemy indywidualnie regulować „dodatkowe ogrzewanie”.

Innym kryterium podziału jest rodzaj wypełnienia, który również odgrywa ogromną rolę podczas wyboru. Wyróżnia się kołdry:

  • puchowe – wykonuje się je z kaczego lub gęsiego puchu. Charakteryzują się dobrą wchłanialnością wilgoci, izolacją przed zimnem, a dodatkowo pozwalają na to, by skóra oddychała,
  • z pierza – są dużo cięższe od poprzedniczek i ze względu na zawartość pierza, nie są odpowiednie dla alergików,
  • wełniane – wykonane z wełny merynosów, wielbłądów lub owiec. Uważa się je za najlepsze kołdry, ponieważ w okresie zimowym świetnie chronią przed mrozem, z kolei latem ich włoskim rozprężają się, dzięki czemu ciało nie jest przegrzewane. Dodatkowym atutem może być łagodzenie bólów mięśniowych, czy reumatycznych,
  • antyalergiczne – posiadają specjalny, ekologiczny wkład, który nie absorbuje kurzu i roztoczy. Wśród nich wyróżniamy kołdry: kukurydziane, bambusowe, jedwabne i syntetyczne. Uważa się, że mogą się one przyczyniać do poprawy komfortu snu.

Dlaczego warto zmieniać kołdrę?

Pierwszym i najbardziej logicznym argumentem, który przemawia za zmianą pościeli w zależności od pory roku jest grubość wkładu, z którego została wykonana. Latem świetnie sprawdzą się egzemplarze lżejsze, z kolei zimą te, które bardziej izolują chłód. Kołdry do spania całoroczne wydają się dobrym rozwiązaniem. Należy jednak pamiętać, że trzeba je regularnie wymieniać i wietrzyć, o czym wiele osób nagminnie zapomina. Dodatkowo pod takim modelem typowo „ciepłolubni” zimą raczej się nie ogrzeją.

Kolejnym aspektem, który przemawia za wymianą kołdry przy zmianie pory roku, jest fakt, że zbierają się na niej roztocza i kurz, które w żaden sposób ni przyczyniają się do tego, że śpi się lepiej i zdrowiej. Dlatego, aby zapewnić sobie maksymalnie efektywny odpoczynek warto co jakiś czas wymieniać kołdry do spania.