Artykuł sponsorowany

Panele fotowoltaiczne są wystawione na działanie czynników atmosferycznych takich jak temperatura, wiatr czy silne opady. Niekiedy jednak zagrożeniem dla ich wydajności jest również zgromadzony brud w formie resztek organicznych, pyłu czy śniegu. Jak sobie z nim poradzić? Czy możemy myć panele fotowoltaiczne samodzielnie? Kto może przeprowadzić konserwację instalacji fotowoltaicznej?

Kiedy warto myć panele fotowoltaiczne?

Uważa się, że straty związane z zabrudzeniami mogą obniżyć wydajność paneli nawet o kilka procent (w skrajnych, bardzo rzadkich sytuacjach mówi się o spadku rzędu 20%), ale dokładna wartość zależy od wielu czynników. Przede wszystkim decyduje fakt, gdzie instalacja jest umiejscowiona, tj. w jakim regionie kraju. Szczególnie podatne na “łapanie” brudu są tereny uprzemysłowione (Górny Śląsk), gdzie często występuje smog (małopolska) lub na terenach położonych nad morzem – problemem jest tu wysoki poziom zasolenia powietrza oraz obecność ptactwa.

Zgromadzony brud nie tylko wpływa na pracę paneli, ale również może ułatwić przedostawanie się wilgoci, co może skutkować zwarciem instalacji elektrycznej. W innych rejonach naszego kraju poziom zanieczyszczeń powietrza może się znacząco różnić i nie zagrażać wydajności instalacji w znaczący sposób. Warto natomiast zwrócić uwagę na dach o niskim stopniu nachylenia. Na zainstalowanych na nim panelach brud będzie się łatwiej gromadził.

Konserwacja paneli fotowoltaicznych ma większe znaczenie dla dużych farm fotowoltaicznych. W ich przypadku spadek wydajności nawet o kilka procent jest na tyle zauważalny, że mycie paneli na uzasadnienie ekonomiczne. Gdy mówimy o małych instalacjach przydomowych, to spadek efektywności paneli będzie na tyle nieznaczny, iż dopóki brud faktycznie nie zagraża instalacji, to mycie nie jest konieczne. Większość paneli dostępnych na rynku ma specjalną zewnętrzną powłokę, która ułatwia ich samoczyszczenie z pomocą deszczu.

Jak konserwować panele fotowoltaiczne?

Konserwację całej instalacji należy zlecić wyspecjalizowanej firmie lub skorzystać z przeglądu, który jest elementem gwarancji. Tylko osoby posiadająca niezbędne uprawnienia mogą fachowo ocenić stan instalacji – przewodów, paneli, ogniw czy falownika. Możemy jednak samodzielnie myć panele fotowoltaiczne. Należy przy tym przestrzegać kilka podstawowych zasad:

  • panele myjemy wcześnie rano albo po zachodzie, gdy panele ostygną. Nie należy tego robić w trakcie silnego słońca,
  • sugeruje się, aby panele konserwować dwa razy w roku – wczesną wiosną i tuż po lecie,
  • nie używamy wody z kranu, po której może pozostać osad na panelach,
  • do mycia stosujemy gładkie produkty, które nie mają ostrych krawędzi, w przeciwnym wypadku możemy uszkodzić panel,
  • nie stosujemy myjki ciśnieniowej, ponieważ wysokie ciśnienie może spowodować rozwarstwienie się panelu,
  • do mycia stosujemy wodzę zdemineralizowaną i izopropanol w proporcjach 50/50, nie używamy detergentów ani proszków,
  • śnieg usuwamy za pomocą szczotki z miękkim włosiem lub pozostawiamy go do roztopienia (bezpieczniejsze rozwiązanie).

Jeżeli jesteś zainteresowany tematem fotowoltaiki i pochodzisz z Rzeszowa lub okolic, sprawdź ofertę instalacji fotowoltaicznych: http://ecoenergyrzeszow.pl/