Fot. Graphite

Spalinowe pilarki łańcuchowe pozwalają bez dużego wysiłku samodzielnie przygotować drewno na opał. By pilarka pracowała niezawodnie nie wolno zapominać o jej regularnej konserwacji.

konserwacja spalinowej pilarki łańcuchowej

1. Fot. Graphite

Spalinowe pilarki łańcuchowe są praktyczne, trwałe i efektywne, ale jednocześnie dość skomplikowane i wymagające okresowych przeglądów oraz konserwacji. Oczywiście urządzenie zawsze można oddać do serwisu w celu przeprowadzenia przeglądu, regulacji, ostrzenia łańcucha itd., ale ambitny majsterkowicz może wykonać taki przegląd samodzielnie.

Pilarka łańcuchowa z reguły pracuje w warunkach wysokiego zapylenia. Wszystkie mechanizmy są narażone na zanieczyszczenia. Szczególny problem to wióry i pył drzewny wymieszany z olejem, który osadza się w mechanizmach napędu łańcucha, a co gorsze także w układzie hamulca bezpieczeństwa.

Samodzielna konserwacja pilarki łańcuchowej

Konserwacja spalinowej pilarki łańcuchowej

2. Fot. Graohite

Przegląd pilarki zaczynamy od zlania resztek paliwa i oleju do smarowania łańcucha – nie powinno się ich zostawiać na dłuższy czas w pile (1). Paliwo to z reguły mieszanka do silników dwusuwowych i przy dłuższej przerwie może nastąpić oddzielenie się oleju od paliwa.

Następna czynność to demontaż osłony hamulca, prowadnicy łańcucha i samego łańcucha. W tych miejscach zbiera się najwięcej zanieczyszczeń (2).

Konserwacja spalinowej pilarki łańcuchowej

3. Fot. Graphite

Po demontażu prowadnicę i mechanizm hamulca możemy oczyścić, przedmuchując sprężonym powietrzem (3).

Konserwacja spalinowej pilarki łańcuchowej

4. Fot. Graphite

Sprężonego powietrza możemy użyć też do przedmuchania mechanizmu sprzęgła i napędu łańcucha w korpusie pilarki.

W następnej kolejności powinno się wymontować filtr powietrza (4).

Zależnie od konstrukcji pilarki musimy go przedmuchać w celu oczyszczenia (5), albo wymienić na nowy – to bardzo ważne dla prawidłowej pracy silnika.

Konserwacja spalinowej pilarki łańcuchowej

5. Fot. Graphite

W większości pilarek pod filtrem powietrza znajduje się świeca zapłonowa, którą też warto przy tej okazji wykręcić i sprawdzić jej stan (6), ewentualnie wymienić na nową.

Jeśli pilarka nie będzie używana przez dłuższy czas, do cylindra możemy zakroplić odrobinę oleju (przez gniazdo świecy) i rozprowadzić go wewnątrz poprzez pociągnięcie za linkę rozrusznika.

Konserwacja spalinowej pilarki łańcuchowej

6. Fot. Graphite

Całe urządzenie montujemy w odwrotnej kolejności, pamiętając o naostrzeniu łańcucha przed założeniem. Do ostrzenia łańcucha możemy użyć pilnika okrągłego o odpowiedniej średnicy, dobranej do rozmiaru oczek w łańcuchu (wybrane pilarki mają taki pilnik w wyposażeniu). Ręczne ostrzenie wymaga dużej wprawy, więc jeśli jest to nasz pierwszy raz i mamy wątpliwości co do jakości naszej pracy, lepiej użyć specjalnej ostrzałki lub oddać łańcuch do ostrzenia w punkcie serwisowym. Zaletą tego ostatniego rozwiązania jest możliwość zakupu nowego łańcucha, jeśli stary okaże się zbyt zużyty do ostrzenia i dalszej pracy.

Tak przygotowaną pilarkę możemy odłożyć w bezpieczne, suche i przewiewne miejsce, mając gwarancję pewnego rozruchu i bezawaryjnej pracy w kolejnym sezonie.

Artykuł przygotowany na podstawie materiałów marki Graphite.

Artykuły pokrewne:

Ostrzenie łańcucha pilarkiOstrzenie łańcucha pilarki

Ostry i odpowiednio napięty łańcuch tnący to podstawowy warunek bezpiecznej i efektywnej pracy pilarką łańcuchową. Przedstawiamy podstawowe informacje o łańcuchach i prowadnicach do pilarek, a także pokazujemy, jak poprawnie naostrzyć łańcuch za pomocą pilnika.

Niestety, łańcuch tnący tępi się o wiele szybciej niż można by sądzić. Nawet krótkie dotknięcie podłoża uruchomioną pilarką powoduje, że tępią się zęby tnące. Także w trakcie wykonywania zwykłych prac, łańcuch zużywa się dość szybko. Jeśli nie chce się samoczynnie wcinać w drewno i trzeba go coraz mocniej dociskać do ciętego materiału, nadchodzi czas, by go naostrzyć.