Wybranie profesjonalnego sprzętu ogrodniczego to dopiero połowa drogi do sukcesu. Bardzo ważne jest także to, aby prawidłowo korzystać z wybranych narzędzi i pamiętać o ich systematycznej konserwacji. Z niniejszego artykułu dowiedzą się Państwo, jak zabezpieczyć sprzęt ogrodniczy, aby nawet po wielu latach użytkowania spełniał swoje podstawowe zadania.

Jak umiejętnie zabezpieczyć narzędzia do kopania?

W pierwszej kolejności warto skupić się na tym, aby dokładnie wyczyścić wszystkie grabie, widły, motyki i łopaty z resztek ziemi i roślin. W zadaniu tym pomóc może porządna szczotka druciana. Warto wspomnieć także o tym, że dzięki drucianej szczotce można pozbyć się również rdzy. Aby pozbyć się bakterii i zarodników grzybów warto powyżej wymienione narzędzia robocze zanurzyć we wrzątku. Metalowe elementy można przetrzeć szmatką zamoczoną w denaturacie lub spirytusie. Na rynku dostępne są także specjalne preparaty do czyszczenia narzędzie ogrodniczych. Godne uwagi jest przede wszystkim mydło ogrodnicze z czosnkiem.

Jak zadbać o pilarki i sekatory?

Mydło ogrodnicze przyda się także przy czyszczeniu sekatorów i pilarek. Po wysuszeniu narzędzi ogrodniczych warto wszystkie metalowe części pokryć specjalnym środkiem konserwującym. Aby dokładnie wyczyścić i przesmarować sekatory lub pilarki, warto skorzystać z pomocy WD-40. Preparat ten doskonale usuwa wodę z trudno dostępnych miejsc, gdzie niestety bardzo często pojawia się korozja. Ciekawą alternatywą dla WD-40 może okazać się również zwykła oliwa albo olej spożywczy. Na sekatorach i nożycach do trawy mogą osiadać także resztki żywicy, którą można pozbyć się za pomocą rozpuszczalnika. Jeśli nie jesteśmy przekonani co do odpowiedniej konserwacji sekatorów kierujmy się zaleceniami producenta lub oddajmy sprzęt do autoryzowanego serwisu.

Jak zabezpieczyć kosiarkę?

Dla większości osób najtrudniejszym zadaniem jest konserwacja kosiarki. W pierwszej kolejności należy bardzo dokładnie wyczyścić obudowę i wewnętrzną stronę maszyny. Jeżeli istnieje taka możliwość, to warto skorzystać także z pomocy sprężonego powietrza. Bardzo ważne jest także to, aby przed zimą opróżnić zbiornik paliwa. Niewykorzystane paliwo, można przelać ze zbiornika do kanistra za pomocą odsysarki. Kolejnym etapem konserwacji kosiarki jest wymiana oleju. Typ oleju dobierajmy do zaleceń producenta. Źle dobrany olej może uszkodzić silnik. O zadaniu tym powinny pamiętać przede wszystkim właściciele kosiarek z silnikiem 4-suwowym. Dobrym pomysłem jest także oczyszczenie filtrów powietrza. Ostatnim etapem konserwacji kosiarki jest wyczyszczenie świec zapłonowych i naostrzenie noży tnących. Warto dokupić porządną wyważarkę, dzięki której będzie można naostrzyć i wyważyć noże tnące. Skutecznie naostrzone noże zdecydowanie podnoszą wydajność urządzenia. Na koniec przykryjmy kosiarkę tkaniną lub pokrowcem aby zabezpieczyć ją przed kurzem oraz wilgocią.