Fot. Lakma Sat

Po letnich upałach płoty, pergole i meble ogrodowe wymagają renowacji i ochrony przed nadchodzącymi opadami i mrozem, które mogą doprowadzić do osłabienia struktury drewna. Ciepłe wrześniowe dni to najlepsza pora na szybką impregnację elementów drewnianych w ogrodzie.

Dostępne na rynku preparaty do ochrony i dekoracji drewna mają podobne właściwości, ale każdy z nich daje inny efekt na drewnianych powierzchniach. Na jesień i zimę najważniejsze jest zabezpieczenie drewna przed działaniem niskich temperatur i wilgoci, a w konsekwencji przed wystąpieniempleśni i grzybów. Podstawą jest wybór preparatu ochronnego czyli np. impregnatu.

konserwacja drewna w ogrodzie

Fot. Lakma Sat

Dobry preparat ochronny to podstawa

Celem impregnacji jest nasycenie drewna ochronnymi substancjami, które zabezpieczą je przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, wpływającymi na kondycję i wygląd galanterii drewnianej.  Na rynku znajdziemy różne rodzaje impregnatów. Możemy wybrać impregnat dodatkowo chroniący przed ogniem i drobnoustrojami, lub z dodatkiem wosku co zwiększy ochronę przed wilgocią. Wybór impregnatu koloryzującegosprawi, że nie będzie konieczności malowania drewna dodatkową warstwą barwiącego produktu.

− Impregnaty koloryzujące przeznaczone specjalnie do drewna ogrodowego zapewniają długotrwałą ochronę i dekorację. Jeśli preparat wyróżnia głęboka penetracja struktury drewna to dobrze wnika w podłoże. Nadaje mu intensywny i trwały kolor, zachowując przy tym naturalny rysunek słoi – mówi Bartłomiej Cholewa z firmy LAKMA SAT, producenta chemii budowlanej m.in. preparatów do ochrony i dekoracji drewna.

Przygotowanie podłoża

Powierzchnie drewniane przed malowaniem należy przeszlifować drobnym papierem ściernym i odtłuścić, a następnie odpylić. Drewno zestarą powłoką malarską powinno się najpierw oczyścić za pomocą papieru ściernego lub drucianej szczotki. Impregnaty należy aplikować wyłącznie na surowe i suche elementy drewniane albo drewnopochodne.

Akcja impregnacja

Skuteczność impregnacji zależy głównie od tego, jak głęboko impregnat wniknie w strukturę drewna, zapewniając jego długotrwałą ochronę. Impregnaty zabezpieczają drewno przed działaniem wilgoci, grzybów, oraz promieniowaniem UV (wersje kolorowe).

Impregnację można wykonać pędzlem, gąbką, tamponem lub przez zanurzenie. Aby zwiększyć ochronę przed grzybem i szkodnikami wskazane jest nałożenie min. dwóch warstw tj. zastosowanie produktu w ilości min. 140-160 ml/m². Czas pomiędzy kolejnymi warstwami powinien wynieść min. 24 godziny.

Najlepszą porą na impregnację są ciepłe i suche dni. −Temperatura powietrza, elementów impregnowanych oraz impregnatu do drewna powinna wynosić od +15ºC do +25ºC. Duża wilgotność powietrza i opady mogą sprawić, że drewno będzie źle wchłaniało preparat – radzi Bartłomiej Cholewa.

Wraz z przyjściem późnej deszczowej jesieni meble ogrodowe i inne elementy drewniane należy przenieść do komórki, garażu lub innego zadaszonego pomieszczania, by przeczekały swój czas do wiosny. Wtedy też przed rozpoczęciem sezonu ogrodowego możemy dodatkowo odświeżyć je nowym kolorem lub dodatkową warstwą lakieru.