Fot. domidrewno.pl

Jarosław Ostaszewski z portalu internetowego domidrewno.pl krok po kroku pokazuje, jak wykonać mocne połączenie elementów drewnianych na wkręty, na przykład gdy nie mamy odpowiedniego wiertła do nawiercenia otworu prowadzącego, albo gdy musimy użyć wkrętów z pełnym gwintem.

Wkręty do drewna – podstawowe informacje

Łączenie drewna na wkręty

Fot. Metabo

Wkręty do drewna służą głównie do łączenia elementów drewnianych i drewnopodobnych lub przytwierdzania różnych przedmiotów bezpośrednio do drewna, np. zawiasów meblowych.

Charakterystyczną cechą wkrętów do drewna jest skok gwintu, który jest znacznie wyższy (rzadszy) niż we wkrętach do metalu. Na kształt gwintu wpływa również grubość rdzenia, który jest cieńszy niż we wkrętach do metalu. Zwiększa się w ten sposób powierzchnię samego gwintu, co łatwo zauważyć, porównując ze sobą blachowkręt i wkręt do drewna o tej samej średnicy zewnętrznej. Taka budowa gwintu powoduje łatwiejsze wkręcanie wkrętu w miękkie i grube materiały oraz zwiększa wytrzymałość mocowania. Przy długich wkrętach zastosowanie gwintu tylko na części wkrętu zmniejsza moment obrotowy potrzebny do jego wkręcania. Wkręt z gładkim trzonem u góry pozwala też lepiej dociągnąć do siebie łączone elementy.

Więcej informacji na temat wkrętów

Dobór wiertła

Przed wkręceniem wkrętu może być konieczne nawiercenie nawet trzech różnych otworów. Pierwszy otwór powinien być takiej średnicy, jak średnica wewnętrznego rdzenia wkrętu (mniejsza od średnicy zewnętrznej gwintu wkrętu) i długości równej długości wkrętu.

W przypadku wkrętów z trzonem może być konieczność nawiercenia otworu średnicy i długości trzonu wkrętu. Trzeci otwór nawierca się wtedy, gdy chcemy schować łeb wkrętu. Średnica pogłębiacza stożkowego bądź wiertła powinna być równa średnicy zewnętrznej łba wkrętu.

Praktyczne porady

– Aby łatwiej wkręcać wkręt, warto nawiercać otwór prowadzący (pilotujący) średnicy równej średnicy wewnętrznej rdzenia wkrętu. Zabezpieczy nas to także przed ewentualnym rozwarstwieniem materiału.

– Jeżeli zależy nam na bardzo mocnym i trwałym połączeniu, wkręt do drewna można zanurzyć przed wkręceniem w kleju. Z jednej strony klej zastąpi smar i ułatwi wkręcenie, z drugiej po zastygnięciu będzie chronił wkręt przed samoczynnym wykręceniem.

– Lepiej jest wkręcić kilka mniejszych wkrętów, niż jeden duży.

– Do nawiercania otworów pod łeb wkrętu stożkowego lepiej stosować pogłębiacze stożkowe, których kąt stożka jest taki sam, jak kąt stożka łba wkrętu (90º).

– Bardzo ważny jest właściwy dobór wkrętaka (bądź końcówki wkrętakowej) do nacięcia w łbie wkrętu. Niedopasowanie tych dwóch elementów może skutkować zniszczeniem wkrętu lub wkrętaka.

– Wkrętów nie wolno wbijać młotkiem!

Więcej informacji na temat wkrętów