Drewniane podłogi w korytarzach i na schodach to miejsca intensywnie użytkowane, wymagają zatem wyjątkowo solidnego zabezpieczenia. Ważny jest zarówno dobór odpowiednio trwałego lakieru, jak i właściwy sposób jego nałożenia.

Drewniane podłoża o dużym natężeniu użytkowania, takie jak podłogi w korytarzach i na schodach, muszą być zabezpieczone lakierem, który charakteryzuje się wysoką twardością, odpornością na ścieranie, zarysowania oraz działanie czynników atmosferycznych, wody, olejów, rozpuszczalników. Warunki te spełniają jednoskładnikowe lakiery poliuretanowe (np. Domalux Super Gold). Przed nałożeniem lakieru podłogę trzeba zagruntować umiejętnie dobranym lakierem podkładowym, np. w przypadku podłogi z drewna egzotycznego – niwelującym działanie olejków eterycznych i garbników obecnych w drewnie. Lakier podkładowy ma za zadanie zabezpieczyć drewno przed ciemnieniem. Sprawia także, że zużywa się mniej lakieru wierzchniego.

Szpachlowanie i szlifowanie

szlifierki mimośrodowe

Fot. Bosch

Lakierowanie parkietu lub podłogi z desek powinno poprzedzać staranne szpachlowanie szpar i przeszlifowanie, tak by podłoga była sucha i czysta, bez pozostałości past woskowych i środków nabłyszczających. Istotne jest także jej staranne odpylenie, a przed położeniem ostatniej warstwy lakieru umycie i przetarcie ściereczkami antystatycznymi. Pomieszczenie musi być dobrze wentylowane ale nie można dopuścić do przeciągów, dlatego otwory drzwiowe powinny być zabezpieczone na dole paskami folii o wysokości 20–30 cm, przyklejonymi do framug i progu. Dzięki temu podczas lakierowania do wnętrza nie dostaną się żadne drobiny pyłu lub kurzu, które mogłyby osiąść na świeżym lakierze.  Podczas lakierowania w pomieszczeniu powinna panować temperatura 15–25°C oraz wilgotność 40–65%. W takich warunkach lakier szybko wnika w drewno i dobrze odparowują z niego związki lotne.

Nanoszenie lakieru

Lakierowanie parkietu

Lakierowanie parkietu wałkiem. Fot. Domalux

Do nanoszenia lakieru można użyć pędzla, szpachli parkieciarskiej oraz wałka. W przypadku lakieru poliuretanowego wałek musi być odporny na rozpuszczalniki. Pędzle i wałki muszą być wysokiej jakości, by nie zostawiały śladów i nie gubiły włosia lub włókien.  Fachowcy używają narzędzi tylko raz do jednej pracy, ponieważ po nanoszeniu lakieru rozpuszczalnikowego (np. z połyskiem) trudno dokładnie zmyć z nich resztki lakieru. Z niedokładnie oczyszczonego wałka lub pędzla mogą wydostawać się resztki utwardzonego, starego lakieru, które będą zanieczyszczać aktualnie lakierowaną podłogę. Nowy, nieużywany wałek należy przed pracą umyć pod bieżącą wodą oraz kilka razy przeczesać, by usunąć luźne runo, i dobrze osuszyć. Listwy przypodłogowe i krawędzie podłogi lakieruje się pędzlem płaskim.

Na powierzchnię podłogi najpierw nakładamy wałkiem lub pacą parkieciarską lakier podkładowy. Po upływie czasu, zalecanego przez producenta, nanosimy pierwszą warstwę lakieru wierzchniego.  Przed rozpoczęciem pracy trzeba go starannie zamieszać, np. kilkakrotnie potrząsając opakowaniem. Następnie otwieramy opakowanie i przelewamy część lakieru do czystego pojemnika. Opakowanie po każdym otwarciu trzeba szczelnie zamknąć. Gdy pierwsza warstwa lakieru dobrze wyschnie, matowimy jej powierzchnię, a następnie starannie odpylamy. Z reguły nanosi się co najmniej 2–3 warstwy lakieru wierzchniego. Ważne jest, by utrzymać odpowiednie tempo pracy i równomiernie nakładać lakier na całej powierzchni podłogi. Dzięki temu łączenia między kolejnymi pasami nie będą widoczne. Podczas lakierowania trzeba cały czas pamiętać, by zachować jak najwyższą czystość otoczenia i stroju roboczego.

Przez kilka tygodni po lakierowaniu nie należy przykrywać podłogi dywanami i zbytnio obciążać. Podczas późniejszego użytkowania czyścimy ją i pielęgnujemy preparatami do podłóg drewnianych.

Artykuł przygotowany na podstawie materiałów marki Domalux