Wiosna i lato to czas, w którym chętnie wychodzimy na zewnątrz. Jeśli posiadamy dom lub mieszkanie z tarasem, to właśnie tam często spędzamy wolne chwile. Niestety, nie zawsze są one komfortowe i przyjemne.

Wszyscy doskonale wiemy, że pogoda w naszym kraju bywa bardzo kapryśna. W ciągu jednego dnia może towarzyszyć nam zarówno piekące słońce, lekki deszczyk, jak i podmuchy silnego wiatru. Warto więc zadbać o rozwiązania, które sprawią, że nieprzyjemne warunki atmosferyczne nie będą zakłócać naszego spokoju. Wśród tych, na które warto postawić, znajduje się markiza tarasowa. Czym jest i jak dokonać wyboru odpowiedniej? Spróbujmy odpowiedzieć na to pytanie.

Markiza tarasowa, czyli co?

Zanim zaczniemy zastanawiać się jaką markizę tarasową warto wybrać, przypomnijmy czym ona właściwie jest. Markiza to nic innego jak składane zadaszenie występujące nad oknami domów czy witryn sklepowych. Znana od wieków, obecnie pełni coraz częściej rolę zadaszenia nad tarasem lub balkonem. Nie ma w tym nic dziwnego – w przeciwieństwie do stałych zadaszeń i altanek możemy rozwijać ją tylko wtedy, gdy jest potrzebna. Aby jednak markiza tarasowa spełniła wszystkie nasze oczekiwania, powinna spełniać kilka podstawowych kryteriów. Sprawdźmy jakich.

Solidny, ale lekki stelaż

Bardzo ważnym elementem markizy tarasowej jest stelaż, który utrzymuje konstrukcję zadaszenia. Powinien być solidny i trwały – tak, by nie zaszkodziły mu podmuchy wiatru. Niestety, w bardzo wielu mieszkaniach i domach ściany nie są gotowe na utrzymywanie ciężkiej, stalowej konstrukcji. Co więc możemy zrobić? Postawić na stelaże wykonane z solidnych, ale lekkich materiałów, takich jak włókno węglowe czy aluminium. W przypadku pierwszego możemy liczyć się z tym, że markiza będzie naprawdę trwała, jednakże jej cena nie będzie należała do najniższych. Dlatego warto zastanowić się nad markizami wykonanymi z malowanego proszkowo aluminium. Choć ich cena jest niższa, są równie solidne, dość lekkie, a przy tym odporne na rdzewienie. Posłużą nam więc przez długi czas.

Łatwy montaż

Markiza tarasowa w większości przypadków nie jest rozwiązaniem, z którego korzystamy cały rok. Wielu z nas ściąga ją na zimę, co jest w pełni uzasadnionym krokiem pozwalającym wydłużyć jej żywotność. Co więcej, kiedy słońce nie operuje zbyt mocno, siedzenie pod zadaszeniem również mija się z celem. Dlatego też wybierając markizę do swojego tarasu stawiaj na modele, które można bez problemu składać i rozkładać, np. za pomocą praktycznej korbki.

Również montaż markizy nie powinien sprawiać nam żadnych trudności. Dlatego też dobrym wyborem jest zakup takiej, którą możemy zamontować zarówno na ścianie, jak i suficie. Powinna być wyposażona w odpowiednie śruby i wsporniki by wszystko, czego potrzebujesz, znajdowało się pod ręką.

Chroń się przed słońcem

Wiele osób uważa, że wystarczy cień, by być w pełni chronionym przed palącym słońcem i jego szkodliwym promieniowaniem. Tymczasem to nie do końca prawda. Spora część markiz dostępnych w ofertach sklepów zostało wykonane z tkanin, które przepuszczają promieniowanie UV. Pozornie znajdujemy się więc na zacienionym tarasie, a jednak promienie nadal atakują naszą skórę. Warto więc postawić na markizę tarasową z filtrem UV. Jedną z tych, które go posiadają, znajdziesz pod adresem https://www.jula.pl/catalog/ogrod/wyposazenie-ogrodu/ostony-przeciwsloneczne-i-przeciwwiatrowe/markizy/markiza-tarasowa-791221/.

Nieprzemakalny materiał

W większości przypadków markiza ma chronić nas przed słońcem i wiatrem. Nikt z nas nie spędza przecież czasu na tarasie podczas ulewnego deszczu. Mimo to, warto wyposażyć swój taras w markizę, która wykonana jest z nieprzepuszczającego wody materiału. Dlaczego? To bardzo proste. Wystarczy wyobrazić sobie popołudniową kawę z przyjaciółmi, którą przerywa lekki z pozoru deszcz. Jeśli markiza ochroni nas przed wilgocią, z powodzeniem możemy kontynuować spotkanie. Dlatego też poszukując zadaszenia na swój taras zapytaj sprzedawcę o markizy, które wykonane zostały z nieprzemakalnego materiału – z pewnością znajdzie takie propozycje.

Markiza może zdobić!

Markiza tarasowa, poza oczywistymi zaletami praktycznymi, może również stać się ozdobą twojego tarasu lub balkonu. W dzisiejszych czasach w ofertach dobrych sklepów możemy bowiem znaleźć szeroki wybór markiz, wśród których nie brakuje tych w ciekawych kolorach, posiadających zdobienia i elementy dekoracyjne. Są to zarówno propozycje dla miłośników nowoczesności, jak i tych, którzy chcieliby urządzić swój taras np. w stylu vintage. Warto uważnie rozejrzeć się po dostępnych propozycjach. Montaż tego typu markizy to prosty i niedrogi sposób na to, by całkowicie odmienić wygląd swojego tarasu lub balkonu.

Podsumowując, zakup markizy tarasowej to dobry pomysł, dzięki któremu możemy zapewnić sobie komfort i wygodę. Koszty zakupu takiego zadaszenia nie są duże, a wybór markiz jest obecnie bardzo szeroki. Warto więc rozejrzeć się w poszukiwaniu odpowiedniej, by cieszyć się komfortowym wypoczynkiem na tarasie.