Co sprawia, że aranżacja wnętrza nabiera kolorów i przykuwa uwagę? Jakie elementy wpływają na to, w jaki sposób odbierasz wnętrze? Choć kluczowe wydają się być meble – bez odpowiednio dobranych dodatków wystrojowi zawsze będzie czegoś brakować. Bardzo ważną rolę odgrywa również oświetlenie. Warto mu się przyjrzeć bliżej – zwłaszcza że nowoczesne lampy wyróżniają się wzornictwem wychodzącym poza utarte schematy.

Gra światła i cienia sprawia, że wnętrze można odebrać na wiele sposobów. Wystarczy niewielka zmiana oświetlenia, aby przestronne i industrialne pomieszczenie stało się przytulnym miejscem idealnym do relaksu. A jeśli dodatkowo lampy potraktujesz jako dekorację, efekt estetyczny będzie zachwycał podwójnie. Szerokie pole do popisu daje Ci nowoczesne oświetlenie. Czyli jakie?

Mniej znaczy więcej, czyli lampy nowoczesne w praktyce

Stylistyka lamp na przestrzeni ostatnich dekad zmieniła się, i to wyraźnie. O ile jeszcze jakiś czas temu ceniliśmy sobie bogato zdobione żyrandole czy kinkiety z kloszami w kształcie kwiatów czy wykonane z wielobarwnego szkła, o tyle obecnie w cenie jest minimalizm. Jak można go rozumieć?

Jedną z form interpretacji oszczędnego stylu są lampy montowane w oprawach w sufitach podwieszanych. Taki sposób instalacji lamp halogenowych pozwala z jednej strony zaoszczędzić miejsce, a z drugiej, stworzyć prostą, nowoczesną aranżację. To rozwiązanie odpowiednie przede wszystkim do salonów oraz kuchni.

Nowoczesny minimalizm nie oznacza jednak monotonii i powtarzalności. Aby je przełamać, wystarczy zainwestować w oprawy do halogenów o designerskim posmaku – na przykład te wykonane z połyskującej stali chromowanej, które w ciekawie sposób odbijają światło (nie tylko halogenowe, ale coraz częściej LED-owe). A to tylko jedna z wielu możliwości.

Industrialne, loftowe i ekskluzywne oświetlenie

Dużą rolę w aranżacjach w drugiej dekadzie XXI wieku odgrywa styl industrialny. Inspirowany designem loftów za Oceanem, wnosi w przemysłową surowość designu z ubiegłego stulecia zupełnie nową jakość. Designerskie lampy wykonane w całości z metalu – np. w stylu surowych i minimalistycznych reflektorów – doskonale prezentują się w ascetycznie urządzonym salonie czy sypialni z łóżkiem w stylu skandynawskim.

Ciekawą propozycję stanowią także duże, wiszące lampy, w których klasyczny, zabudowany klosz jest zastąpiony swoistą konstrukcją szkieletową. Do tak przygotowanej oprawy wystarczy tylko designerska żarówka – z ozdobnym żarnikiem emitującym ciepłe, nieco stłumione światło i zachwycający efekt estetyczny gotowy.

Oświetlenie wewnętrzne, które wykracza poza schematy

Nowoczesne oświetlenie wewnętrzne przełamuje schematy, a jego odważna forma nierzadko zaskakuje. Designerska lampa może stać się odważnym akcentem dekoracyjnym, na którym oprze się cała aranżacja przestrzeni. Projekt inspirowany modernistycznym stylem rodem z lat 60.? A może zupełnie asymetryczna lampka na biurko, od której z trudem oderwać wzrok? W dobrych sklepach z designerskim oświetleniem, np. takich jak Level4u.pl, z łatwością można znaleźć niejeden model oświetlenia, który pozwala wybić się z ramach powtarzalności w stronę czegoś wyjątkowego.

Jak zatem dobrać nowoczesne oświetlenie pomieszczeń w swoim domu czy biurze? Zwróć uwagę zarówno na design (który jest kluczowy), jak i na jakość wykonania oraz unikatowość projektu. Im bardziej nietypowe lampy wybierzesz, tym ciekawszy efekt aranżacyjny osiągniesz.